Sun Vukong (孫悟空), poznatiji kao Kralj Majmuna, je legendarni heroj iz kineske mitologije, čije ime datira još iz ranog srednjeg veka. Kao biće rođeno iz čarobnog kamena, poznat je po svojoj nenadmašivoj snazi, neodoljivom šarmu, kao i njegovoj čuvenoj motki.
Njegova neverovatna brzina mu dozvoljava da u jednom skoku preskoči preko 20,000 kilometara, što je skoro pola sveta. Sun Vukong je takođe veoma iskusan borac, i može da stoji rame uz rame sa najjačim nebeskim ratnicima. Može da se transformiše u 72 različita oblika – u životinje, biljke i druge predmete. Svaka od njegovih dlaka poseduje magične karakteristike, sposobne da se transformišu u njegove sopstvene klonove, ili u različita oružja, životinje i druge objekte. Može da kontroliše vatru, priziva vetar i oblake, i menja rečne tokove.
Sve njegove pustolovine možete da pratite u poznatom kineskom romanu ”Putovanje na zapad”, kao i mnogim drugim pričama. Njegove avanture se nastavljaju i danas, i to u različitim online igrama MOBA žanra. Sve njihove sposobnosti se pozivaju na pomenutu legendu, i uglavnom je dizajniran kao physical DPS carry heroj. Kako bismo mu odali priznanje, odlučili smo da vam damo mali pregled svih (nama poznatih) MOBA iteracija Majmunskog Kralja.
League of Legends – Wukong, The Monkey King (26. jul, 2011.)
Prvi Kralj Majmuna koji je se pojavio u igri MOBA žanra, Wukong je trenutno peti po win rate-u gledajući partije iz svih liga (52,3%). Kameno poreklo mu daje njegov innate ability, dok se ostale sposobnosti fokusiraju na stvaranje klona, okretnost, kao i njegovu motku.
Interesantno je da je ime njegovog ultija Cyclone na kineskim serverima 大鬧天宮, što se prevodi kao ”veliko rušenje nebeske palate”. Ovo je zapravo referenca na njegovu nebesku pobunu opisanu u kineskoj legendi.
Heroes of Newerth – Monkey King (29. jul, 2011.)
Ovaj Kralj je malo zakasnio, jer je izašao samo tri dana posle Riot-ovog. Pridružio mu se još jedan heroja sa azijskom tematikom, Drunken Master. Na isti dan je HoN takođe postao free to play i privukao veliki broj novih igrača.
Finalna sposobnost HoN Kralja je Flying Nimbus (Pitomi Oblak!), koja mu dozvoljava da se popne i zajaše ga. Na oblaku postaje brži sa povećanom regeneracijom mane, sve dok ne primi instancu štete.
SMITE – Sun Wukong, The Monkey King (23. oktobar 2013.)
Posle pauze od 2 godine, novi kralj nam je stigao u Hi-Rez MOBU SMITE. Ovaj Sun Wukong je bio šesti po redu član kineskog panteona na božanskom bojištu. Ovde smo mogli da vidimo debi njegove 72 transformacije, sposobnosti koja mu omogućava da se pretvori u orla, tigra ili bika.
SMITE je imao drugu verziju Monkey King-a pre sadašnjeg, koja se kasnije transformisala u trenutnog majanskog boga Hun Batz-a, još jednog majmunskog ratnika.
Strife – Gokong, Alpha Krymate (15. decembar 2014.)
Ovo je drugi po redu MOBA naslov S2 Games-a, studija koji stoji iza Heroes of Newerth-a. Strife je bio definitivno više casual varijanta koja je ličila na crtane filmove, pa ni ovaj majmunčić nije izuzetak. Očigledno je inspirisan originalnim Sun Vukongom, s tim što je adaptiran kako bi se bolje uklopio priči i lore-u Strife-a.
Monkey Multiplier je sposobnost koja se prvi put malo više fokusira na aspekt njegove mitske magične dlake, koja mu omogućava da stvori sopstvene kopije.
Vainglory – Monkey God Ozo (22. januar 2016.)
Ozo je prvi Monkey King koji se pojavio na mobilnim uređajima. Iako ne deli ime i neke druge karakteristike sa originalom, Ozo je sigurno nastao po ugledu na Sun Vukonga.
Umesto njegove čuvene motke, kao oružje koristi masivni metalni obruč. Sve njegove sposobnositi se fokusiraju na njegovu spretnost i akrobatiku, ali i na odbranu, kako bi što duže mogao da ostane u melee combat-u.
Dota 2 – Sun Wukong, The Monkey King (12. decembar 2016.)
Iako se kraljevskoj porodici pridružio prilično kasno, koncept Dota 2 Monkey King-a datira još iz dana Warcraft 3 mape DotA Allstars. Na dan kada je izašao je počela nova era za Dotu 2, jer je tada izbačen čuveni patch 7.00, koji je dodao talente.
Sun Wukong-ove sposobnosti su klasične reference na tradicionalni roman. Demonstrira svoju spretnost skakanjem po drveću, i priziva armiju svojih klonova putem ultija Wukong’s Command. Njegova innate sposobnost Mischief, pomoću koje može da menja oblik, se u kineskom klijentu zove 七十二变, što znači 72 transformacije. I na kraju može da se pohvali, jer je njegova čuvena motka u Doti oduvek postojala kao item koji možete da kupite – Monkey King Bar.
Mobile Legends – Sun, the Monkey King (21. decembar 2016.)
Kao još jedan mobilni Monkey King, nije veliko iznenađenje što MOBA sa kineskim razvojnim timom odaje priznanje tradicionalnom heroju iz svoje mitologije. Izašao je za nešto više od nedelju dana posle Dota 2 iteracije, a njegov kit je uglavnom baziran na manipulaciji sopstvenih klonova.
Mobile Legends je u Indiji nedavno zabranjen, radi protesta protiv kineske vlade.
Paragon – Wukong (6. jun 2017.)
Paragon je Epic Games-ova MOBA čiji su serveri od 2018. godine ugašeni. Razvijena u Unreal Engine 4, bila je dostupna i za PlayStation 4. Svima je poznato da je od onda Epic Games pronašao veliki uspeh u svom battle royale naslovu, Fortnite.
Wukong je posedovao veliki broj skinova, a Epic Games se potrudio da mu proširi lore i da što više interakcija sa drugim herojima.
Arena of Valor – Wukong, The Monkey King (3. novembar 2017.)
Poslednji nama poznat Kralj Majmuna, Wukong se krajem 2017. godine pridružio internacionalnoj adaptaciji kineske MOBE Honor of Kings. Igru je izdao Tencent, i to samo za Nintendo Switch i mobilne telefone.
Arena of Valor Wukong je još jedna tipična adaptacija Sun Vukonga. Veoma je agilan borac sa nestašnim karakterom, a u duelima koristi svoju omiljenu motku, Jingu Bang.
Šta mislite, koji Kralj Majmuna bi izašao kao pobednik posle jednog velikog okršaja?