Svaka LoL sezona obeležena je brojnim izmenama na postojećim herojima, kao i ubacivanjem sasvim novih heroja u igru. Tokom 2017. godine izmenjena su četiri heroja, dok se njih pet priključilo LoL-u. U ovom tekstu, odlučio sam da sumiram promene na LoL herojima u protekloj sezoni. Ukoliko niste igrali League of Legends u 2017. godini, a niste ni ispratili dešavanja u igri, ovo su najznačajniji dodaci LoL herojima!
AUTOR: Nikola Milićević
1) Warwick:
Warwick je prvi heroj koji je dobio izmenu u sezoni 7. Heroj koji je odavno zaboravljen, nije se baš najbolje snalazio u meti, kao ni u svakodnevnim partijama, pa je Riot odlučio da mu napravi visual i gejmplej update. Svrha heroja ostala je ista, vukodlak koji se dosta healuje, ima dosta crowd controla i može biti jedan od bitnijih tenkova u svojoj ekipu. Ni sama pozicija mu se nije promenila ovom izmenom, ostao je jungler, uz mogućnosti da se zaigra na top lejnu ili eventualno kao support u trenucima zabave.
Prva magija (Q skill) praktično je ostala ista. Radi mix ad i ap damage i vraća mu health. Ono što je izmenjeno na magiji jeste mogućnost skoka na protivnika, što je starom Warwicku predstavljalo problem, jer osim on-click ultija nije imao nikakav gap closer. Njegove stare W i E magije sada su spojene u jednu. Novi W skill Warwicka daje mu attack speed kao i movement speed, što je praktično njegove dve magije spojilo u jednu. S obzirom na to da su mu stari W i E spojeni u jedno, Riot je morao da smisli nešto novo za njegov E skill, pa je Warwick dobio novi crowd control skill. Njegova treća magija daje mu damage reduction i fearuje protivnike kada „eksplodira“, što mu dodatno pojačava mogućnost za engage, kao i za napadanje protivnika pod kulom. Ultimate skill mu je izmenjen u jednom pogledu. Sada je skillshot, što znači da ga možete promašiti, ili izbeći, zavisi u da li ste u ulozi Warwick igrača ili čoveka koji se protiv novog Warwicka bori za živu glavu. Heroj se nije baš priključio meti, nije imao previše nastupa na Esports sceni, ali koliko je rework zapravo bio uspešan, pokazuje činjenica da od 25. januara, kada je rework pušten na live servere, Warwick nije dobio ni jedan buff, niti nerf. Iako nisam jungle main, niti WW igrač, mogu reći da mi se rework dopada i definitivno je Riot odradio dobar posao ovom promenom.
2) Galio:
Dva meseca nakon reworka Warwicka, listi za izmenu priključio se Galio. Dobili smo nesvakidašnju transformaciju. Od heroja za kojeg je mali broj novijih igrača uopšte čuo, došli smo do heroja koji se probio do vrha LoL mete. Za razliku od WW, Galio izgleda još različitije nego njegova prethodna verzija. Q skill radi procenat protivničkog max healtha u kombinaciji sa ap-om, W taunt-uje, E knockupuje, dok je ulti sada polu-globalna magija koja daje saigraču damage reduction i teleportuje Galia na lokaciju svog saigrača, čime diže u vazduh sve okolne protivnike.
Koliko je Galio rework bolji od Warwick reworka pokazuje podatak da se Galio našao u meti odmah po izlasku. Umesto da bude samo mid lejner, napravljen da kanteruje magic damage dealere, Galio je postao mid/top heroj koji pored dobrog damage dealera predstavlja stub front linea ekipe. Nalazi se u meti skoro svaki patch od kada je izašao, jer se uklapa u skoro svaku dosadašnju metu.
3) Rakan i Xayah:
Rakan i Xayah su, po mom mišljenju, najbolja stvar koju su League of Legends heroji dobili. Po prvi put u istoriji LoL-a Riot je u jednom patchu izbacio dva heroja, iz kojih se maksimum može izvući samo kada se nađu zajedno. Heroji predstavljaju duo bot tandem, Xayah kao adc i Rakan kao support, jer kada igraju zajedno, Rakan ima „dodatne moći“ u vidu malih pojačanja. Njegov shield ima veći range kada ga castuje na Xayah, a i povećan mu je attack speed kada Xayah aktivira svoj W u Rakanovoj blizini.
Dva heroja odmah su se priključili meti i u njoj su opstali sve do danas. Meta je takva da su heroji Xayahinog kalibra trenutno najjači na botu, dok support heroji koji funkcionišu kao Rakan imaju najbolju sinergiju sa hypercarry adc herojima. Njih dvoje praktično predstavljaju nepobedivi bot duo, što konstatno forsira igrače da pikuju Rakana ili Xayah, samo kako protivnik ne bi dobio oba heroja u svom rosteru.
4) Kayn:
Novi „smarač“ je rođen. Kayn je treći heroj koji se pridružio LoL-u u 2017. godini, a sudeći po svojim veštinama, mnogi igrači nisu baš njegovi ljubitelji. Jedan jedini assassin koji je izašao ove godine igra se na poziciji junglera, a neki LCS igrači igrali su ga i na midu. Pored toga što je novi assassin u igri, Kayn je prvi heroj u LoL-u koji kao passive ima transformaciju i kompletnu promenu stila igre. Assassin oblik mu omogućava da W magiju baca dok se kreće, dok mu tank oblik daje heal na svakoj magiji koju pogodi, kao i crowd control na W skillu.
Heroj se nije dugo držao u meti, jer jednostavno assassin meta nije došla ni do kakvog izražaja u toku sedme sezone, pa je Kayn na Esports mečevima igran ne više od 20 puta. Međutim, u solo queue i normal mečevima, gde većina LoL igrača ne poštuje metu i jake heroje u trenutnom patchu, Kayn je jedan od igranijih jungle heroja.
5) Ornn:
Nije dobio priliku da se pokaže tokom ovogodišnjeg Worlds takmičenja, ali se nakon toga probio u sam vrh top lejn mete. Kao što je bio slučaj sa novinama kod novih heroja i Ornn je dobio stvar koju do sada niko u igri nema. Ornn je prvi heroj koji na lejnu može da kupuje iteme, kao i da već postojeće, kupljene, iteme ojačava i daje dodatne statove.
Mnogo problema Riot je imao sa ovim herojem, jer pored ogromnog crowd controla, heroj baš nije imao šta da pruži LoL svetu, zbog čega je bio zanemaren od velike količine LoL zajednice. Nakon niza buffova, Ornn je trenutno najjači top lejn heroj u igri, što pokazuje podatak da je heroj igran u svakom meču u kojem je „preživeo“ ban fazu. Njegov mali cooldown na svim spellovima omogućava mu da bude jedan od top damage dealera svoje ekipe iako je najveći tenk u svojoj postavi.
6) Evelynn:
Još jedan rework obeležio je ovu godinu. Evelynn nije heroj koji se svakodnevno viđao i praktično je najveću popularnost imala u periodu kada je bio aktivan mod URF, jer je tada jedan od najjačih heroja u igri. Njen rework poslednji je koji je izašao ove godine, što objašnjava njeno nepojavljivanje u svetu Esporta. Jungle meta nije stvorena za Evelynn, pa će za svojih 5 minuta u esportu morati još neko vreme da sačeka.
Slična priča kao kod WW-a primenjena je i kod Evelynn. Neke stvari su izmenjene, ali je zadržana suština koja je postojala i pre izmene. Prva magija nije običan napad bodljama, već se sada aktivira na metu koja prvo mora biti pogođena skillshot projektilom. Umesto povećanog movement speeda koji je dobijala sa W magijom, sada može da charmuje protivnika, što joj omogućava da i ona ima jedinu crowd control magiju. E skill nije mnogo menjan. Damage je i dalje tu, ali je Evelynn omogućeno da sa njime napravi minimalni skok. Najveću izmenu Evelynn je dobila na ulti. Umesto da baci bodlje iz zemlje, ili kako god se njen bivši ulti mogao opisati, njen novi ulti omogućava joj da bude pravi mage assassin. Mete koje su low sa HP primaju više damagea od njenog ultija, dok Evelynn dobija skok unazad i time se može izvući iz neugodne situacije. Takođe je dobila malu izmenu na pasivu, jer se njena nevidljivost sada aktivira tek nakon što Evelynn dobije šesti nivo.
7) Zoe:
Zoe je peti i poslednji heroj koji se pridružio LoL zajednici ove godine. Heroj koji se odmah probio u metu, nešto slično kao Rakan i Xayah, definitivno se može nazvati punim pogotkom za Riot. Iako je izašla praktično pred kraj godine, to je nije sprečilo da bude jedan od najčešće igranih i banovanih heroja u high elo solo queue partijama, kao i jedan od najigranijih mid lejnera na završnom, All Star, turniru ove sezone.
Heroj se odlikuje mogućnošću da izbriše protivnika sa dva klika, što neljubitelje heroja kao što su Zed, Yasuo, Katarina i slični, tera da je ne vole baš mnogo. Njen Q skill je jedina prava damage dealing magija, što je razlog tolike mržnje koje dobija od velikog broja LoL igrača koji ne igraju mid, a žrtve su njenog stila igre. Pored mogućnosti da vam skine sav hp jednom magijom, ona vas može uspavati na preko dve sekunde svojim E skillom. Pošto je ova godina obeležena novim herojima koji dobijaju stvari koje trenutno u LoL-u ne postoje, Riot je našao i za Zoe nešto čime će da postane prva i jedina u igri. Zoe je prvi heroj u igri koja vam može „ukrasti“ spell. Svaki put kada iskoristite summoner spell kao što su flash, ignite i svi drugi, Zoe to može „uzeti“ sa zemlje i iskoristiti ga kao običan skill. Pored toga, ubijanjem miniona koji imaju zvezdu iznad sebe, Zoe može dobiti summoner spellove kao i active iteme, što je čini jednim od najvećih dosadnjakovića od svih LoL heroja. Nije baš prijatno kad se Zoe 3 puta flashuje kako bi vas ubila klikom na jednu magiju, zar ne?
Sve u svemu, moj utisak je da je Riot odradio dobar posao izmenama na herojima, kao i sa novim napravljenim herojima. Esports meta ne vrti se više oko 5 istih heroja, već je omogućeno pro igračima, kao i nama koji pratimo metu u našim solo queue mečevima, da imamo više opcija kada dođe do izbora heroja kojeg ćemo igrati. Heroji koje su pravili i izmenili, polako se privikavaju meti, ili su joj se instant priključili, što Riotu daje znak da su odradili odličan posao. Heroji zahtevaju određeni skill i vežbanje kako bi se usavršili, a pored toga, poprilično su zabavni za igru, što je možda i najbitnija stvar kada gradimo utisak o nekom heroju.