Pitanje od milion dolara – setite se neke igre za PC koja spada među trkačke a da se pojavila u proteklih nekoliko godina i da valja nečemu. Nije tako lako, je l’ da? Čak i oni slabije upućeni u PC igre i igre uopšte čuli su za Colin McRae reli, čiji se poslednji deo pojavio sada već solidno davne 2009 godine. E pa sve se to menja izlaskom GRID 2.
GRID 2 je trkačka igra i sve se vrti oko trkanja. Nema nikakvih dodatnih mambo-jamboa, nema nikakvih kozmetičkih dodataka i nepotrebnih achievementa, igra je tu, daje vam ključeve od kola i vi krećete u neviđenu vožnju. Jedino što od priče saznajete i što je dovoljno da se igri prepustite kaže da je lansiran nov sistem takmičenja i da vi kroz vožnje morate da pridobijete što veći broj fanova, jer su oni direktno povezani sa tim da li ćete moći da se plasirate u napredne trke ili osvojite nova vozila.
Drifting … ah, drifting. Centralni mehanizam igre. Da biste uspešno driftovali, ne morate da budete posebno iskusni, to ćete uraditi jako lako. Pitate se onda, u čemu je štos? Kvaka je u tome što je driftovanje lako naučiti ali jako teško postati dobar u njemu. Odrediti pravi trenutak za početak “proklizavanja”, pravu brzinu, pravi ugao … sve to su stvari koje morate uzeti u razmatranje. I to je samo početak. U driftu treba ostati sve vreme tokom kretanja kroz krivinu i potom u pravom trenutku izvući vozilo iz ovog “stanja” i nastaviti “normalnu” vožnju. Codemasters je postavio sistem tako da nagrađuje “hrabrost” i “junaštvo”, posebno zbog toga što je sistem premotavanja nešto darežljiviji nego u F1 naslovu, kojeg takođe potpisuje isti izdavač. Ovde imate čak pet “premotaja” na srednjem nivou težine na trci koja inače ne traje duže od 2 do 3 minuta. To ne znači da je igra isuviše laka, već jednostavno zaista želi da vas “natera” da pokušate da uradite nešto neviđeno i “ludo” kako biste ostvarili što bolji rezultat.
Trik je u tome što pored ovih agresivnih deonica morate da savladate i one koje su “umerene” i da balansirate u svakom trenutku između dve krajnosti, dva jina i janga. Nekada ćete morati da kočite kada treba, da vodite računa o izgledu staze i krivinama koje nailaze, samo da biste u narednom mogli da proklizavate nekoliko stotina metara i prelećete delove staza. Još jednom pohvaljujemo sistem premotavanja jer vam omogućava da dobro izvežbate sve deonice staze i time povećate zadovoljstvo igranja. Sve to nas pomalo podseća na Trackmania franšizu i sistem igranja u Nadeo naslovu, što je naravno pozitivna stvar. Sve ove ludorije u potpunosti su podržane od strane dizajna staze, a tvorci su se potrudili da naprave trkališta tako da se preklapaju jedna sa drugim, pa će polovina jedne staze proći pored početka druge a treća pak ispod završetka prve i tako dalje. Ukoliko smo vas zbunili ovim, sve će vam biti jasno kada odvozate nekoliko trka u kontinuitetu.
Sistem oštećenja vozila je solidno rešen – ukoliko se skucate u potpunosti i napravite sudar koji bi u stvarnom životu načinio totalnu štetu na vozilu ili nešto još gore, to znači da ni Grid 2 trku nećete završiti (osim ukoliko nemate sačuvano neko “premotavanje”). Manji sudari, češanja i rušenje bankina neće vas toliko puno koštati, ali pomnoži li se to “malo” čukanje sa tri, četiri ili pet – očekujte probušenu gumu ili dislociran trap, tako da će dalje upravljanje vozilom biti pravo mučenje a možete se “pozdraviti” sa dobrim plasmanom. Interesantni dodaci svakoj od trka jesu mini zadaci koje morate obavljati. Pored standardnog završavanje staze na dobroj poziciji, nekada će vas igra forsirati da ne budete poslednji jer će poslednje eliminisati automatski a katkad će vam zabraniti mini mapu pa nećete znati ni kuda treba da idete.
Jedna od slabijih strana Grid 2 jeste odabir vozila. Automobila zaista nema toliko puno. Ipak, podeljeni su po tipovima pa ćete lako odabrati auto za otvorene putanje, auto koji ima veliku brzinu kretanja, onaj koji se dobro ponaša u krivinama … Vozilo naravno možete birati pre svake trke a u skladu sa tim kakav je tip staze na kojoj ćete se oprobati. Tu su naravno i opcije dodatnog doterivanja vozila, kačenja nalepnica, farbanja i slično.
Kada govorimo o veštačkoj inteligenciji, kompjuter je dosta lak za pobediti, ali se, kao i u većini sličnih naslova, uvek može naći “onaj jedan” protivnik na svakoj stazi koji će vam zadavati nešto više problema, sve dok ne napredujete dovoljno da i njega gledate u retrovizoru. Naravno, uvek možete povećati nivo težine kada će i završetak trke na dobroj poziciji biti nešto teži.
Grid 2 je solidna igra koja zaista nagrađuje vaše umeće vožnje i “guranje granica”. Nije simulacija u pravom smislu te reči, ali ni u arkadnom domenu nije baš “kao kod kuće”. Potreban je skill onoga ko upravlja vozilom da bi uspeh bio što bolji. Online mod je korektan i sigurno će pružiti sate i sate dobre zabave za one koji traže pravi izazov a singleplayer im je prelak.
Autor: Stefan Starović