Sličan problem ima i EA Sports sa FUT karticama.
Austrijski sud je zvanično proglasio ”loot box prakse” u video igrama, ovom slučaju CS:GO-u, ilegalnim kockanjem. Sud je doneo ovu odluku nakon slučaja mladog gejmera koji je uložio više od deset hiljada evra na CS:GO weapon case-ove, kome će Valve morati da vrati sav potrošen novac. Ako niste upoznati sa ovom praksom, loot box-evi su kutije koje igrači kupuju u nadi da će dobiti vredne i retke skinove, u ovom slučaju za oružja u kanteru.
Kako prenosi nemački portal Games Wirtschaft, Valve igraču mora da plati masivnu sumu od 14.096,59 evra. Iako ova odluka još nije pravno obavezujuća, priča se da su šanse da Valve iz ovog okršaja izađe kao pobednik ”izuzetno loše”, pošto je austrijski sud u sličnim slučajevima skoro uvek donosio presude u korist igrača.
”Posle EA Sports i incidenta sa FIFOM, Valve je sada druga gejming kompanija za koju je dokazano da promoviše ilegalno kockanje u Austriji. Na osnovu informacija i razgovora sa drugim gejming studijima, procenjuje se da Valve zarađuje oko milijardu dolara od CS:GO loot box-eva”, navodi se u članku.
Za one koji ne znaju, početkom 2023. godine austrijski sud je doneo odluku u korist FIFA igrača koji su tužili Sony zbog promocije ilegalnog kockanja u obliku FIFA Ultimate Team kartica. Sony je imao priliku da podnese žalbu, ali je Games Wirtschaft izvestio da nije, tako da se ispostavilo da je presuda pravno obavezujuća.
Loot box kutije su izazvale veliku kontroverzu u mnogim zemljama sveta, posebno u Evropi. Primarni argument protiv je da se ova praksa koristi za suptilno uvođenje kockanja u video igre, bez preuzimanja odgovornosti za štetu koju može naneti deci i odraslima.
Da li bi zakon o loot box kutijama trebalo da bude rigorozniji u globalu?