Sem Fišer nam se vratio u šestom delu Splinter Cell sage po delima Tom Clancy-ja. Igra je direktni nastavak “Conviction”-a iz 2010 godine i samim tim, Patricia Caldwell, kao predsednik Sjedinjenih Američkih Država odlučila je da zatvori korumpirani Treći Ešalon i formira novi tim – Četvrti Ešalon. Tim je formiran od mnogobrojnih agenata iz raznoraznih agencija a kontroliše ga niko drugi do – Sem Fišer. Ubrzo teroristi koji sebe nazivaju “Inženjeri” pokreću napade na SAD pod imenom “Blacklist” (otuda i ime igre) a Fišer je ponovo glavni junak koji treba da spasi zemlju od totalnog uništenja jer je Blacklist ujedno i brojač koji odbrojava do – nule.
Od velikih promena u igri treba odmah pomenuti razilaženje sa “crno belim” Conviction izgledom. Tu je i mnogo puta viđeni, ali nikad u Splinter Cellu, sistem ubijanja kojeg Ubisoft naziva “Killing in Motion”. Naime, tokom igre možete obeležiti mete koje želite da ubijete i potom ih upucati odjednom, dok ste u trku. Zanimljivo je i da je igraču ostavljena opcija da putem Kinect prijemnika izdaje komande i proizvodi zvukove i tako zbunjuje protivnike kako bi ih lakše napao. WiiU verzija sa druge strane koristi mogućnosti WiiU kontrolera koji služi kao uvek aktivan asistent za gadgete.
Naš glavni junak posebno je inspirisan da krene u borbu protiv Inženjera pošto je u prvom napadu ove grupe terorista ranjen njegov prijatelj, a ukoliko se pitate otkuda se specijalna edicija igre zove “Paladin”, to je zbog toga što se upravo tako zove specijalno opremljeni avion koji je i baza Četvrtog Ešalona. A ukoliko se pitate kako su povezane ove dve prosto-proširene rečenice u ovoj prethodno složenoj rečenici, to vam niko neće moći otkriti.
Čini se da su Ubisoft-ovci odlučili da se vrate u prošlost i prve delove serijala jer je i ovde fokus iznova na šunjanju i laganom prolaženju pored protivnika. Možete naravno odlučiti i da ih sve potamanite, ali se to zaista ne preporučuje, a ono što je možda najbolja opcija je da ih skroz mimoiđete, izbegavajući bilo kakav kontakt, makar on bio i super-tiho lišavanje života. Svemu ovome pomaže i dizajn nivoa koji je zaista odličan i koji igraču daje pregršt mogućnosti da reši svaku od situacija u kojoj će se naći.
Naravno, svaki nivo donosi vrednosne poene koje kasnije upotrebljavate za unapređenje karaktera na neki od načina, a kada smo već kod nivoa, pohvalu zaslužuje i “Stategic Mission Interface”, ogromna mapa na kojoj možete videti sve misije koje su vam dostupne, ali ne samo one iz singleplayera već i multiplayer i coop misije koje su pred vama.
Kao što ste verovatno već pročitali, Michael Ironside više nije Fišer već je to sada Eric Johnson, ali posebnu pohvalu u inače lošijoj glumi nego što smo navikli moramo izneti u pravcu Carlo Rote i Elias Toufexis-a koji su dali glasove glavnim negativcima u Blacklistu.
Pored singleplayera tu je i multiplayer sa “spies vs mercs” modom koji se vratio iz prethodnih delova Splinter Cell-a. Multiplayer ima problema, što je već sada možda i standardna stvar za Splinter Cell MP opcije, ali predlažemo da ga ipak isprobate, makar dok bude aktivnih igrača pošto je sva prilika da će vremenom interesovanje za mod za više igrača jako opasti.
Fanovi, šta čekate, pravac po svoju kopiju novog Sema, svakako to zaslužuje!
Autor: Luka Komarovski
PLAY! Zine br. 64 – Septembar 2013