Ne znam za vas, ali kada sam bio mali gledao gledao sam jednu čuvenu japansku emisiju – Zamak Takeši. Siguran sam da se mnogi ne sećaju, ali meni je taj šou ostao urezan u sećanju. Kada treba da napišem tekst o najnovijoj senzaciji u svetu gejminga, kao što je Fall Guys, ne postoji ništa što me više asocira na tu igru od te čuvene emisije.
Ako želite da se podsetite kako je izgledao Takešijev zamak, možete ga pronaći klikom na ovaj link.
Kako najlakše opisati Fall Guys nekome ko je ipak malo mlađi. Najjednostavnije bi ovu igru predstavio kao šašavi Battle Royale. Igra vas stavlja na server od 60 igrača i jedan meč je sastavljen do nekoliko rundi, tj. posebnih igara. Nakon svake runde, igru napušta određen broj ljudi, dok ne dođemo do one poslednje. Nekada to bude četvrta igra, nekada peta, zavisi od broja igrača. U poslednjih igri, pobednik je onaj koji ostane poslednji ili jednostavno prvi reši zadatak.
Igra se može nabaviti preko Steama po ceni od €20. Za ono što nudi, mogao bih da kažem da se definitivno isplati. Kada uđete u igru na ekranu će vas sačekati vaš lik. Teško je opisati šta oni tačno predstavljaju, ali se savršeno uklapaju u koncept igre kakva je Fall Guys. Već na početku ćete dobiti par itema tj. skinova pomoću kojeg možete da ukrasite vašeg lika. To nije se, pošto postoji i besplatan Battle Pass, koji vam omogućava da se domognete dodatnih nagrada, a da ne trošite novac. Likovi su kao i sama igra veoma šašavi, tako da se ne čudite ako vidite da pored vas trči burger ili kokoška.
Same igre bih podelio u četiri kategorije: Race (trke), Survival (preživljavanje), Team (timske igre) i Final (Runda u kojoj se odlučuje pobednik).
Svaki meč počinje jednom trkom, a trenutno se nalazi 9 različitih Race mapa: Dizzy Heights, Hit Parade, See Saw, Door Dash, Gate Crash, Tip Toe, The Whirlygig, Slime Climb i Fruit Chute. Važno je napomenuti da Tip Toe, Slime Climb i Fruit Chute nikada nisu u prvoj rundi, pošto one ipak spadaju u malo teže mape. Sve ove mape funkcionišu na sličan način. Susrećete se sa različitim izazovima, a ukoliko niste dovoljno brzi, nećete uspeti da se plasirate u naredni krug. Slime Climb je jedina mapa sa koje ne smete da padnete, jer ste u tom slučaju eliminisani. Na svim ostalim, postoje check-points gde biste bili vraćeni.
Nakon toga više nema nekih posebnih pravila, već može da vam zapadne bilo koja igra iz prve 3 kategorije. Sve zavisi od toga koliko je igrača preostalo. Među Survival mapama nalaze se: Jump Club, Roll Out, Block Party, Perfect Match i Tail Tag. Sve ove igre imaju tajmer. Neke traju dva minuta, a neke traju dok ne otpadne određen broj igrača.
Što se timskih igara tiče, one nisu omiljene među mnogim igračima, pošto dosta zavisite od vašeg tima. Ukoliko ne sarađujete dobro, vaša ekipa je otpala. Među ovim mapama nalaze se: Egg Scramble, Rock ‘N’ Roll, Fall Ball, Team Tail Tag, Jinx, Hoopsie Daisy i Hoarders. Neke igre su dizajnirane za dve ekipe, dok u nekim mogu da nađu i do četiri. Sve traju dva minuta, a vaš ciljevi mogu biti da pokupite što više jaja možete, da postignete što više golova, da skočite kroz što veći broj krugova ili da jednostavno odgurate veliku loptu pre vaših protivnika.
Za sam kraj ostavljam Final igre, kojih ima samo 4. Ostalo vas je desetak, vreme je da se izabere pobednik. Među ovim igrama nalaze se: Fall Mountain, Hex-A-Gone, Royal Fumble i Jump Showdown. Svaka funkcioniše na svoj način. Fall Mountain je kratka trka u kojoj za razliku od ostalih može biti samo jedan pobednik. Hex-A-Gone je mapa popunjena poljima koja otpadaju kada ih dodirnete. Ko poslednji ostane, pobedio je. Royal Fuble traje 2 minuta i ko na kraju mape bude nosio rep, proslaviće pobedu, dok je Jump Showdown nalim Jump Club-u, samo teže, pa vam predlažemo da putem ovog linka pogledate i tu mapu.
Dodao bih da postoje opcija da se gurate sa igračima. Iako ovo nekada gotovo ništa neće uraditi, ponekad može kompletno da uništi nekome partiju, samo ako ga na jedan sekund zaustavite. Gledajući koliko je zapravo simpatično kada se ovi likovi guraju, ne bih se preterano naljutio u takvom slučaju.
Kada sumiram utiske, radi se o zabavnoj igri, koja ima cilj da vas opusti. Mečevi ne traju duže od 15ak minuta, pa vrlo lako možete započeti novi čim završite prethodni, a pritom ne morate da uložite mnogo vremena ukoliko to nemate. Činjenica da ne postoji komunikacija između igrača, pa se čak ni imena ne vide, čine igru veoma netoksičnom, što nije nešto na šta smo se navikli kada su u pitanju online igre.
Istina je da će biti potrebno da developeri redovno izbacuju nove mape kako bi igra ostala sveža na duže staze, ali siguran sam da to neće biti preveliki problem. Igra je dizajnirana tako da mislim da je to lako izvodljivo, tako da ne vidim situaciju u kojoj će igrači u skorije vreme napustiti Fall Guys. Ako ste fan Last Man Standing igara, a ne želite da se nervirati, niti ulažete mnogo vremena, Fall Guys je savršena opcija za vas.