Gaming je dugo u životima ljudi bio smatran isključivo za hobi. Ipak, dolaskom timskih igara i stvaranjem esporta kao koncepta, stvari su postepeno počele da se menjaju. Od igraonica stigli smo da najvećih arena na svetu, a esportisti su počeli da zarađuju koliko i najpoznatiji sportisti.
U ovom tekstu mi ćemo se fokusirati na esportiste koji su tokom svoje karijere osvojili najveće nagrade, što je iz izdvaja kao najplaćenije. Važno je napomenuti da ovaj spisak ne uključuje prihode od sponzorstava ili plata igrača, već isključivo nagradni fond koji su osvojili, budući da su ugovori sa timovima i partnerima često poverljivi.
Dota 2 dominira po zaradi
Prema podacima Esports Earnings platforme, 39 od 40 najplaćenijih igrača u istoriji esporta dolazi iz Dota 2 scene. Svaki od njih zaradio je preko 2 miliona dolara tokom svoje karijere, a na vrhu liste se nalazi Johan „N0tail“ Sundstajn. On je sa osvojenih 7,1 miliona dolara postao ne samo najplaćeniji Dota 2 igrač, već i najplaćeniji esports igrač uopšte.

N0tail je svoju karijeru gradio kroz timove kao što su Fnatic, Team Secret i Cloud9, ali je najpoznatiji kao osnivač ekipe OG, koja je osvojila dve titule na The International turnirima. Njegov bivši saigrač Jese „JerAx“ Vainika zauzima drugo mesto sa oko 6,5 miliona dolara osvojenih na turnirima, dok je na trećom još jedan bivši saigrač – Anatan ”Ana” Pam.
Fortnite – najveće nagrade dolaze od Svetskog kupa
Iako je Fortnite esport scena usporila poslednjih godina, igra je i dalje jedan od naslova sa najvećim nagradnim fondovima. Profesionalni Fortnite igrači ukupno su osvojili više od 182 miliona dolara, a na vrhu liste je Kajl „Bugha“ Gersdorf, koji je pobedom na Fortnite World Cup 2019. godine osvojio 3 miliona dolara. Njegova ukupna zarada na turnirima sada prelazi 3,7 miliona dolara. On je jedini na listi TOP40, koji ne dolazi sa Dota scene.
Dejvid „aqua“ Vang i Emil „nyhrox“ Pedersen su podelili 1,5 miliona dolara nakon pobede u Duos kategoriji na istom turniru, što je Vanga učinilo drugim najplaćenijim Fortnite igračem sa ukupno 2,2 miliona dolara.
Counter Strike – Astralis dominira listom
Slično kao što OG dominira zaradom u Dota 2, Astralisova šampionska postava iz perioda 2017–2019. prednjači kada je reč o Counter Strike zaradi. Piter „dupreeh“ Rasmusen je najplaćeniji Counter Strike igrač sa osvojenih 2,2 miliona dolara tokom svoje karijere, igrajući za timove kao što su Astralis, Team Vitality i Heroic.

Odmah iza njega je Andreas „Xyp9x“ Hojslet sa nešto više od 2 miliona dolara. Među igračima koji nisu bili deo Astralisove ekipe, najveće zarade imaju Oleksandr „s1mple“ Kostiljev iz NAVI-ja (1,71 milion dolara) i Fin „Karrigan“ Andersen iz FaZe Clana (1,65 miliona dolara).
League of Legends – Faker i dalje na vrhu
Iako je League of Legends jedna od najpopularnijih igara na svetu, nagradni fondovi nisu na nivou nekih drugih esports naslova. Najplaćeniji LoL igrač svih vremena je Li „Faker“ Sanghjeok iz ekipe T1, koji je kroz svoju karijeru osvojio oko 1,71 milion dolara, čime je jedini LoL igrač koji se nalazi u top 100 esports igrača po zaradi.

Na drugom mestu u LoL-u je Li „Duke“ Ho Seong, koji je kroz razna takmičenja osvojio oko 955.000 dolara, dok je na trećem Ju ”JackeyLove” Venbo.
Arena of Valor i Honor of Kings – mobilna esport scena nastavlja da raste
Iako manje poznata publici na Zapadu, Arena of Valor i njena kineska verzija Honor of Kings spadaju u igre sa najbogatijim nagradnim fondovima. Turniri u ovoj igri često imaju veće nagrade od PUBG-a, Rocket League-a ili Rainbow Six: Siege-a.
Najplaćeniji igrač u istoriji ove igre je Luo „HuaHai“ Sijuan iz ekipe eStar Pro, sada deo Ninjas in Pyjamas organizacije. On je kroz brojne titule, uključujući Honor of Kings International Championship i King Pro League, zaradio oko 1,8 miliona dolara. Na drugom mestu je Ksu „Yinuo“ Bičeng sa oko 1,8 miliona dolara.
PUBG MOBILE – veća zarada od PC verzije
Mobilna verzija PUBG-a pokazala se kao profitabilnija od originalne PC igre. Kineski igrač Žu „paraboy“ Bočeng je najplaćeniji PUBG MOBILE igrač sa zaradom od 1,39 miliona dolara, osvojivši većinu nagrada kao član Nova Esports tima.
VALORANT – mlada scena sa rastućim nagradama
VALORANT je još uvek u ranoj fazi esports razvoja, ali je već proizveo milione dolara u nagradnim fondovima. Najplaćeniji igrač je Korbin „C0M“ Li, osvajač VALORANT Champions 2023 turnira, sa zaradom od 327.300 dolara.
Rocket League – francuska dominacija
Najplaćeniji Rocket League igrač je Evan „M0nkey M00n“ Rogez iz ekipe Team BDS, sa osvojenih preko 900.000 dolara. Njegova zarada dolazi iz pobeda na Esports World Cup 2024, RLCS 2021-22 World Championship i drugih velikih turnira.

Ženska esports scena
Iako su nagradni fondovi za ženske timove i igrače generalno manji od muških turnira, situacija se polako menja. Kanađanka Saša „Scarlett“ Hostin iz Shopify Rebellion tima je najplaćenija esports igračica svih vremena, sa zaradom od preko 470.000 dolara kroz StarCraft 2 takmičenja.

Na drugom mestu je kineska Hearthstone igračica Li „Liooon“ Šaomeng sa 241.000 dolara, dok je treća ruska CS2 igračica Ksenija „vilga“ Kljuenkova sa 123.000 dolara.
Takođe, važno je napomenuti – da to što Dota 2 turniri sa sobom nose najveće fondove na turnirima, ne znači da su ti igrači nužno bogatiji od ostalih esportista, jer postoje i alternativni načini prihoda, koji često nisu transparentni. Counter Strike igrači najveću zaradu dobijaju kroz prodaju stikera, tako i League of Legends i VALORANT igrači imaju alternativne sisteme, koji bi ovu listu znatno promenili kada bi dobili tačan uvid u sve brojke.
Esports nastavlja da raste, a sa njim i nagradni fondovi. Iako Dota 2 i dalje dominira listom najplaćenijih igrača, druge igre poput Fortnite-a, CS-a i mobilnih naslova beleže sve veće nagrade, što pokazuje koliko je industrija postala raznovrsna i profitabilna.