Kompanija AMD, igračima poznata pre svega po procesorima i grafičkim rešenjima, juče je otvorila razvojni centar u Srbiji i to na dve lokacije – u Beogradu i u Nišu. Sve ovo nam je na konferenciji za novinare predstavio gospodin Andrej Zdravković, stariji potpredsednik i glavni direktor za softver u kompaniji AMD.
AMD se odlučio za otvaranje razvojnog centra za softver u Srbiji što mnogima od nas deluje čudno jer pre svega prepoznajemo AMD kao kompaniju za razvoj hardvera. “Softver ima kritičnu ulogu u otključavanju mogućnosti našeg vodećeg AMD hardvera. Naš novi centar za inženjerski dizajn će biti od ključnog značaja za omogućavanje dizajna i primene budućih generacija AMD Instinct i Radeon akceleratora kako bi pomogli da se AI rešenja od kraja do kraja učine dostupnijim kupcima širom sveta“, rekao je Andrej Zdravković.
U planu je da AMD centar u početku zapošljava oko 90 inženjera ali i da taj broj raste iz godine u godinu. U planu je zapošljavanje kako iskusnih inženjera tako i saradnja sa fakultetima i perspektivnim mladim kadrovima, moguće i kroz neke vidove praktičnog rada u okviru kompanije još u toku studija. S obzirom da je gospodin Zdravković i sam diplomirao na Elektrotehničkom fakultetu Univerziteta u Beogradu u AMD-u su itekako svesni potencijala koje imaju inženjeri iz naše zemlje i regiona.
Gospodin Zdravković je naglasio kako centar u Srbiji neće biti podrška ili nešto slično drugim proizvodima već će direktno raditi na razvoju rešenja za AMD. U tom smislu fokus će im biti na razvoju rešenja vezanih za sigurnost, za kreiranje kompajlera, za virtuelizaciju, kao i iz oblasti veštačke inteligencije. Ono što je nama, gejmerima, posebno interesantno jeste AMD-ov ROCm softverski stek koji omogućava razvijanje AI alata korišćenjem AMD Radeon grafičkih kartica – nečega što dobar broj nas već ima u svojim računarima. U tom smislu se učenicima i studentima otvaraju nove mogućnosti da eksperimentišu sa najnovijim tehnologijama korišćenjem resursa koji su im faktički već na raspolaganju, a verovatno će i roditeljima biti lakše objasniti ulaganje u novu grafičku karticu. ROCm će se takođe dalje razvijati i u centru u Srbiji.
Nama samo ostaje da poželimo srećan rad novom AMD razvojnom centru u Srbiji, da se nadamo da će rasti po broju ljudi i značaju u svetu, kao i da će i druge kompanije slediti njihov primer direktnog dolaska u Srbiju.