AMD je pre neku godinu odlučio da sa svojom X3D serijom uđe ozbiljno na tržište gejming procesora, deo gde su uvek nekako malo zaostajali sa konkurencijom. I još od pojave Ryzen 7 5800X3D video potencijal, a serija 7000 to dodatno istakla, izgleda da su tek sada sa serijom 9000 uspeli da se popunu na samo pobedničko postolje kada su u pitanju baš konkretno gejming performanse. Upravo da bismo proverili te tvrdnje smo na test dobili jedan računar sa ovim procesorom, koji zaista deluje impresivno, ali ono što nas je još više iznenadilo jeste što je sam dizajn i izvedba ove konfiguracije svojim izgledom na neki način uspela čak da baci procesor u drugi plan!
AMD Ryzen 7 9800X3D
Kao što je već spomenuto nekako su poslednju skoro deceniju AMD Ryzen procesori bili jako dobar odnos uloženog i dobijenog za gejming, ali im je sve vreme nekako izmicalo da budu baš najbolji procesor za igranje na tržištu. Međutim sada je došlo do velike promene izbacivanjem 9800X3D procesora koji ne samo što donosi poslovično dobru isplativost već i u skoro svim benchmark testovima pokazuje značajnu prednost u odnosu na konkurenciju, čak i u odnosu na značajno skuplje modele. Kada pogledamo da u Counter-Strike konfiguracija opremljena ovim procesorom u 1080p sa najjačom grafičkom karticom postiže i do 30% bolje rezultate od konkurencije jasno je da imamo novog kralja gejminga među procesorima. I kada se pogledaju ostali naslovi razlike u snazi samog procesora dolaze na neki prosek od 23-24%, što nije nimalo zanemarljivo. Ovo 9800X3D procesor duguje najviše drugoj generaciji 3D V-cache tehnologije koja smanjuje latenciju unutar samog čipa kao i standardnom kloku od 4.7GHz, a koji ide do čak 5.2GHz u boost modu. Tu je naravno i 8 core, odnosno 16 threads arhitektura koja vam omogućava da imate i odlične gejming performanse ali da se ponaša i vrlo solidno u drugim aplikacijama kao što je neki rendering ili editovanje video materijala. Ukoliko vam je ipak to samo fokus AMD verovatno ima i isplativije modele od ovoga, ali ako vam je gejming primaran, a voleli biste da radite i nešto drugo sa strane onda će vam Ryzen 7 9800X3D definitivno biti trenutno najbolji izbor na tržištu.

Bela aždaja
Novi procesor smo na test dobili u okviru cele konfiguracije gde se na kraju ispostavilo da ima možda i zanimljivijih stvari od te inicijalne kojom smo hteli da se bavimo! Naime čim smo računar izvadili iz kutije odmah nam je za oko zapalo zaista izuzetno Corsair 3500X belo kućište sa staklenim stranicama. Ono što je još više odmah upalo u oči jeste skoro pa nedostatak svih kablova, praktično se samo vide dva kabla od dodatnog napajanja za grafičku karticu?! Kako je to moguće – u pitanju je novi trend matičnih ploča sa reverse konektorima, a model Gigabyte Aorus B650E Stealth Ice je prva bela ploča tog tipa, bar sudeći po onome što piše na sajtu. Dakle svi S-ATA konektori, konektori za napajanje ploče i procesora, konektori za tastere na kućištu, dodatne USB portove i slično su okrenuti naopako – ka zadnjoj strani kućišta. Naravno i već pomenuto kućište podržava taj standard pa ima dovoljno mesta da se sve to lepo smesti pozadi i da praktično nemate nikakvih kablova koji vire sa one strane koja se zapravo vidi. Prosto da se čovek zapita kako se niko ovoga još ranije nije setio? Izgleda zaista fenomenalno čisto. Naravno čak je i sama ploča dizajnirana tako da preko skoro pa svih kondenzatora ima sisteme hlađenja pa je skroz nekako zatvorena, a dobra stvar je što se ti hladnjaci kače preko magneta pa je izuzetno lako ih skinuti i montirati pri čemu se i dalje dobija odličan vizuelni utisak. Dodatnoj lepoti ove mašine doprinosi i Corsair iCUELink Titan RX360 sistem vodenog hlađenja procesora sa tri ventilatora koji je i vizuelno dopadljiv, ali ono što je još interesantnije jeste da je i jako tih – čak ni pri testovima računara u punim performansama i igranju igara u 4K rezoluciji je zvuk hlađenja bukvalno bio jedva primetan, čak i kada uvo stavite do samog kućišta! Naravno tu su i prateće stvari kao što je Corsair Vengeance memorija koja može da se sinhronizuje u RGB osvetljenju sa ostatkom komponenti, brz 1TB m.2 disk, kao i opet Corsair napajanje od 1000W kako bi to sve pokretalo.

Možda će zvučati čudno, ali pored svih ovih ludih komponenti još uvek nismo stigli ni do najegzotičnije a u ovom slučaju je to grafička kartica. U pitanju je Radeon 7900XTX što je trenutno flagship u AMD ponudi, ali treba imati u vidu da se u ovom računaru radi o zaista egzotici – izdanje grafičke kartice inspirisano Starfield igrom. Grafika je naravno predominantno bele boje sa različitim detaljima koji su zaista odlično uklopljeni u ono što Starfield čini igrom koja jeste, imate utisak kao da je zapravo uzeta sa nekog svemirskog broda iz igre. Zapravo je jedini problem što traži dva dodatna 8-pin napajanja pa su to jedini vidljivi kablovi, moraće i proizvođači grafičkih kartica da smisle kako da ih sakriju negde iza! I ono što je interesantno kod ovog modela jeste da 7900XTX možda nije baš najbrža grafička kartica na tržištu, pogotovu kada govorimo o ray-tracingu, ali je sa druge strane skoro duplo jeftinija od top modela konkurencije što je čini opet odličnim izborom u kategoriji uloženo/dobijeno. Pri tome moramo da priznamo da ova grafika u kombinaciji sa ovim procesorom i ovim ostalim komponentama zaista sve igre bez ikakvih problema pokreće u 4K i to u vrlo solidnim frejmrejtovima, mnogo bolje nego neke konzole koje tvrde da donose 4K/60 fps. I da, opet moramo naglasiti da je cela mašina, ovako konfigurisana, izuzetno tiha čak i kada je pod punim opterećenjem što je zaista odlično.

Zaključak
Navikli smo da kada radimo opise najbržih komponenti uvek kažemo kako one jesu trenutno top na tržištu ali nažalost to donosi i visoku cenu. Međutim ovde je interesantno da ni procesor ni grafička kartica nisu među najskupljim na tržištu a donose vrhunske performanse. Naravno svoju cenu ima i sam izgled ovog računara, počev od matične ploče, kućišta, pa do sistema hlađenja, ali vizuelni utisak koji ostavlja deluje da to sasvim opravdava. I na kraju krajeva moramo se pomiriti sa činjenicom da je PC tržište postalo na neki način utočište za entuzijaste koji žele da njihov računar bude brz u igrama ali i da ostavlja određeni utisak, a ovaj računar svakako ispunjava oba kriterijuma na najvišem nivou!
Karakteristike:
Procesor | AMD Ryzen 7 9800X3D |
Matična ploča | Gigabyte Aorus B650E Stealth Ice |
Memorija | 32GB DDR5-6000 CL30 EXPO Corsair Vengeance |
Grafička kartica | AMD Radeon RX 7900 XTX Starfield Edition |
Hard disk | 1TB Corsair MP600 PRO |
Kućište | Corsair 3500X ARGB White |
Hlađenje | Corsair iCUELink Titan RX 360 White |
Napajanje | Corsair RMx1000W Shift |