Nedavno smo prikazali jedan AMD računar koji je bio u malo čudnom kućištu, a sa najjačim procesorom i ne baš najjačom grafičkom karticom, praktično više usmeren ka nekome ko se bavi obradom video materijala ili 3D modelingom nego samom gejmingu. Sada imamo sličnu konfiguraciju ali sa nekoliko jako bitnih izmena koje idu na to da se maksimizuju i uštede i performanse usmerene samo ka igrama, ali i da se ostavi upečatljiv vizuelni utisak.
Prva stvar koju smo primetili kod ove konfiguracije jeste izuzetno atraktivno NZXT H510 kućište u mat beloj varijanti. Iskren da budem već nekoliko godina sve i svašta donosim u kuću vezano za testiranje hardvera i najčešće je moja lepša polovina vrlo indiferentna čak i kada ja sav srećan dođem sa računarom koji košta i po više hiljada evra. Po prvi put sam sada dobio pitanje – a što naš računar nije ovako lep? I zaista belo H510 kućište je zaista jedno od najlepših sa kojima sam se susreo. Ne bih umeo da tačno kažem u čemu je stvar – nit je nešto šareno, nit ima nekako lepo LED osvetljenje, prosto je nekako svedeno, elegantno a privlači pažnju, zaista izuzetan dizajn. Pritom je i vrlo funkcionalno i obezbeđuje solidno hlađenje i lak pristup komponentama pri čemu i dalje zadržavate dobar vizuelni utisak kroz providnu stranicu. Sa gornje strane se nalaze dugme za paljenje, jedan standardni USB port, jedan USB-C i kombinovani džek za slušalice i mikrofon. Iskreno voleo bih možda još jedan standardni USB port napred s obzirom da još uvek nemam dovoljno USB-C periferija ali definitivno nije ništa problematično. Ono što može biti problem ljudima koji imaju vrlo ograničen prostor za kućište jeste da je nešto šire, otprilike oko 2cm od standardnih dimenzija za neko tower kućište srednjih dimenzija, primera radi meni nije moglo da stane u prostor u okviru „kompjuterskog stola“ u koji inače sasvim normalno staje veći broj standardnih kućišta upravo zbog te veće širine. Ali budimo iskreni – ako kupite kućište koje ovako izgleda realno je greh staviti ga ispod stola gde ga niko neće videti.
U donjem delu kućišta je sakriveno napajanje sa svojim kablovima, mada u ovom slučaju to i nije potrebno s obzirom da se radi o modularnom napajanju. Zanimljivo je da sam u prvom momentu pomislio da se radi o istom Seasonic Gold 750W napajanju koje se nalazilo i u prethodnom računaru, ali detaljnijim pregledom sam shvatio da je u pitanju Republic of Gamers Strix 750G modelu. Međutim ispostavlja se da moj prvobitni utisak verovatno i nije bio pogrešan – radi se praktično o identičnom napajanju koje je verovatno samo drugačije brendirano. Svakako se radi o jako kvalitetnom modelu, ali treba imati u vidu da kada kupujete obratite pažnju i na cene jer zaista ne vidim potrebu da na primer date više novca samo zato što se na njemu nalazi nalepnica Republic of Gamers umesto Seasonic koji zapravo i proizvodi to napajanje. Inače i na nekoliko mesta po računaru su polepljene Republic of Gamers nalepnice koje moram priznati daju malo na šmeku kada se lepo uklope.
Što nas dovodi do matične ploče ovog računara – u pitanju je relativno jeftiniji model ROG Strix B450-F Gaming. Kažem relativno jeftiniji model jer je B450 čipset načelno niži nivo ali svakako ROG Strix spada u skuplje B450 ploče. Sve u svemu ipak je značajno povoljnija od neke X570 matične ploče a nudi skoro sve iste funkcionalnosti. Ovo je i zahvaljujući tome što je AMD izdao BIOS update za B450 čipset iz prethodne generacije pa sada podržava najnovije Ryzen 5xxx procesore sa svim njihovim funkcionalnostima, uključujući i Smart Access Memory funkcionalnost. Ovo praktično znači da možete iskoristiti značajno povoljniju ploču za najnovije procesore što je jako bitno za gejmere jer je realno nama bitnije da taj budžet usmerimo na primer u grafičku karticu. Ploča je u punom ATX formatu sa sve podrškom za dve grafičke kartice, mada opet lično mislim da biste čak i sa nekom mATX pločom mogli da prođete sasvim adekvatno jer sistemi sa više grafičkih kartica sve manje imaju primene u gejmingu koji nije usmeren ka čistom prikazivanju performansi u laboratorijskim uslovima. Bitno je samo da ukoliko planirate da u budućnosti dodate još RAM memorije uzmete neku ploču koja ima 4 slota za memoriju jer će to omogućiti proširenje u Dual-Channel režimu. Ploča ima sasvim dovoljno konektora sa zadnje strane s tim da ne poseduje na primer Wi-Fi karticu, pa je ona u ovoj konfiguraciji rešena preko dodatne PCI-e kartice što je malo nezgodno rešenje jer malo utiče na estetiku celog računara ali i još bitnije malo smeta protoku vazduha ispod grafičke kartice. Ništa to nije strašno ali bih ja pre ili odabrao ploču sa ugrađenim Wi-Fi modulom ili desktop lepo povezao samo kablom na mrežu, pa nije ovo laptop da mora da ima Wi-Fi!
Memorija se sastavljena od 2 komada već poznatih G.SKill Trident Royal Z DDR4-3600 modula od po 8GB, što ukupno čini 16GB koji su za sada sasvim dovoljni za gejming. Od dva raspoloživa m.2 slota na ploči u jednom se nalazi Kingston KC2500 NVMe SSD kapaciteta 1TB dok je drugi slobodan za dalja proširenja. Ovaj m.2 SSD nije možda najbrži na tržištu ali opet predstavlja optimalan odnos visokih performansi i prihvatljive cene, a brzine čitanja od 3.500 i upisa od 2.900 MB/s će biti sasvim adekvatne za igre.
Konačno dolazimo i do srca ovog sistema a to je AMD Ryzen 5800X procesor sa 8 fizičkih i 16 logičkih jezgara a koji sam AMD preporučuje za kako oni kažu Elite Gaming. Osnovni klok procesora je 3.8GHz, dok boost clock ide do 4.7GHz. On je uparen sa EVGA All in one tečnim hlađenjem koje doduše ima samo jedan ventilator na hladnjaku što ne ostavlja toliko prostora za overclock kao neka masivnija rešenja, ali sasvim dobro radi posao konstantnog održavanja visokih performansi pri čemu ne pravi skoro pa nikakvu buku.
Drugi, ključni, deo ovog gejming sistema jeste najnovija AMD Radeon 6900XT grafička kartica sa čak 16GB sopstvene memorije. Radi se o trenutno najbržem Radeon čipu koji je pre svega usmeren na igranje u 4K rezoluciji. Sama kartica iako je referentnog dizajna je praktično identična sa 6800 modelom i njeno hlađenje se sada sastoji od tri ventilatora iznad hladnjaka i deluje da je u rangu sa boljim custom rešenjima drugih proizvođača. U radu nije bučna a i vizuelno je sasvim dopadljiva iako se LED osvetljenje svodi samo na crveni Radeon logo, gde b mnogi gejmeri možda voleli i nešto više, ali će za to morati da odaberu neko rešenje AMD-ovih partnera u proizvodnji grafičkih kartica.
Performanse
Kao što smo i rekli ovo je prosto računar koji je namenjen pre svega igranju u 4K rezoluciji i to sasvim opravdava u praktično svim naslovima koje smo probali je prosečan broj frejmova u sekundi bio preko 60. Čak i u Cyberpunk 2077 koji trenutno važi za najzahtevniju igru smo imali uz malo podešavanje grafike performanse preko 60 fps, uz samo po koji pad ispod te brojke. Međutim ovaj naslov još uvek i ne uvrštavamo u zvanične rezultate testova jer prosto i dalje poseduje dosta bagova pa je teško proceniti šta je do samog hardvera a za šta je kriv neki bag ili loša optimizacija, kako se ta situacija bude popravljala verovatno će moći da se koristi i za direktno poređenje. Takođe i većina eSports naslova radi u više nego dovoljnom broju frejmova da možete slobodno čak da pazarite i 4K monitor koji radi u 144Hz, naravno ako uspete da ga nađete.
S druge strane jake single-core performanse procesora omogućavaju prosto neke nerealno visoke cifre u nižim rezolucijama pa nije retko da recimo u World of Tanks sa svim maksimalnim podešavanjima u 1920×1080 vidite rezultat od 300 do 400 fps, a u CS:GO i značajno više. Možda u tom kontekstu ima smisla neki od 360Hz monitora?
Zaključak
AMD Ryzen 7 5800X u kombinaciji sa Radeon 6900XT grafičkom karticom su zaista ubitačna kombinacija. Ovaj računar nam prikazuje da ona može svoj pun potencijal da ostvari čak i u relativno pristupačnijoj kombinaciji sa ne tako skupom matičnom pločom, SSD-om i drugim komponentama koje nisu sam vrh, ali su svakako u najbolji odnos cena/performanse kategorijI. Međutim tu dolazimo i do problematike – većini igrača će ovakav računar, pored što će i dalje biti preskup, biti zapravo i previše jak, pogotovu ako ne planiraju da se igraju baš u 4K rezoluciji. Lično ja da bih testirao nešto u 4K povezujem računar na kućni televizor, dok mi je gaming monitor i dalje samo 2k (2560×1440) za šta je ovakva konfiguracija opet prejaka, da a ne pričamo o velikoj većini koja se igra u 1920×1080 piksela. U tom smislu ovo je odličan tehnološki demonstrator ali verovatno ne nešto što će završiti u sistemima većine nas.
Treba imati u vidu i da se zbog korona krize proizvođači susreću sa različitim preprekama u proizvodnji, od nestašice pojedinih komponenti pa sve do takozvanih „scalpera“ koji i na polju konzola ali recimo i grafičkih kartica kupuju proizvode organizovano po maloprodajnim cenama a onda ih preprodaju po daleko višim preko oglasa. Procesori i matične ploče za sada ne deluju toliko pogođeni ovom pojavom, ali tržište grafičkih kartica, pogotovu u kombinaciji sa rastom cena bitkoina i drugih kriptovaluta je ponovo u katastrofalnom stanju – kada i nađete nešto da pazarite obično će cena biti bar 20-30% viša od preporučene maloprodajne, a u slučaju starijih modela često i značajno viša nego što je ista kartica koštala pre recimo šest meseci, što je potpuni paradoks u IT svetu. Nažalost za očekivati je da ovakvo stanje potraje makar tokom prve polovine godine. Nama ostaje samo da se nadamo da će se uskoro tržište ipak stabilizovati i da ćemo videti i nove generacije koje će uparene sa nekim procesorima srednje klase dovesti performanse do većeg broja igrača, jer iako su najjači modeli svakako impresivni zasigurno nisu pristupačni, pogotovu na našem tržištu.
Karakteristike:
Procesor | AMD Ryzen 7 5800X |
Matična ploča | Republic of Gamers Strix B450-F Gaming |
Memorija | 2x 8GB G.SKill Trident Royal Z DDR4-3600 |
Grafička kartica | AMD Radeon RX 6900XT 16GB GDDR6 |
Hard disk | Kingston KC2500 NVMe PCIe SSD 1TB |
Kućište | NZXT H510 |
Hlađenje | EVGA CLC 120mm All-In-One CPU Liquid Cooler |
Napajanje | ROG-STRIX-750G 750W |
Testiranje:
Igra
(average FPS) max/ultra settings |
3840×2160 |
Witcher 3 | 90.2 |
Battlefield V | 110.9 |
Assassin’s Creed Valhalla | 63.2 |
Shadow of the Tomb Raider | 83.6 |