Sportske igre imaju težak zadatak. Izlaze svake godine a moraju da se dovoljno razlikuju od prethodnih edicija. Fanovi iz godine u godinu se sve manje i manje interesuju za ovaj žanr, ali da li može nova sezona NBA 2K da promeni taj trend?
Prošla je dvadeset i jedna godina od kad je 2K franšiza imala svoj debi na konzolama. Sećam se dana kada sam sa drugarima posećivao igraonice, a pažnju nam je počela da privlači nova konzola u prostoriji. Grupice dečaka su se skupljale i čekale u redu da probaju Sega Dreamcast, na kojoj ste mogli da igrate ograničen broj igara poput Virtua Tennis, Crazy Taxi i prvi NBA 2K sa Alen Ajversonom na naslovnoj strani. Mene, koji sam već uveliko bio ljubitelj košarke i NBA Live igara, je naravno bilo jako teško odvojiti od NBA 2K.
Ako premotamo kasetu na današnji dan, primetićemo da se NBA 2K franšiza razvila u dosta pravaca i daleko je od svojih skromnih početaka. NBA je u partnerstvu sa Take-Two Interactive pokrenula 2017. prvu NBA 2K esport ligu koja trenutno sadrži 22 tima organizovana od strane profesionalnih NBA ekipa. Od naredne sezone priključiće im se prvi put i jedna gejming organizacija sa sedištem u Južnoj Koreji, Gen.G Tigers of Shanghai. Prve dve sezone su se igrale u periodu od 15 nedelja gde je 12 nedelja posvećeno nedeljnim susretima a 3 rezervisane za turnire. Svi timovi su igrali otprilike 19 utakmica u regularnoj sezoni računajući i mečeve na finalnom turniru. Treća sezona je donela veliku neizvesnost, jer je trebalo da se odigra za vreme Kovid pandemije u US. Organizatori su se odlučili da sezonu skrate, a igrači su predstavljali svoje timove iz domova.
Iz svih komplikacija se izrodila jedna dobra ideja, pa smo u ovogodišnjoj predsezoni imali prilike da uživamo u kup formatu 2K turnira između NBA zvezda. Još jedan od NBA projekata koji ima za cilj da se približi zajednici i obožavateljima. Pobednik je bio Devin Buker koji je trijumfovao nad svojim saigračem iz Phoenix Suns-a Deandre Ajtonom. Nagrada od $100.000 je otišla u dobrotvorne svrhe.
Congrats to @DevinBook on becoming the first-ever NBA 2K Players Tournament Champion! 2K, the NBA and NBPA are all contributing a $100,000 donation in Devin’s name to Direct Relief and Arizona Food Bank Network in support of ongoing coronavirus relief efforts. #NBA2KTourney pic.twitter.com/Fsiv56WEgE
— NBA (@NBA) April 12, 2020
Vreme je da zavežemo pertle na našim Nike patikama i uđemo na NBA 2k21 teren. Igra je i dalje isti košarkaški simulator na koji su se fanovi 2K navikli, tako da je teško reći nešto što već nismo pomenuli kod prethodnika. Nova simulacija donosi mali broj poboljšanja a vraćaju se stari i po neki novi problem. Ono što se odma primećuje je da je NBA 2K21 pravi tehnički podvig, jer košarka nikad nije izgledala realnije a animacije igrača nisu bile ovako bogate i raznovrsne. Na žalost, utisak kvari već zastarela grafika i bagovi koji izviruju sa raznih strana. Novi NBA sadrži najrealističnije znojave sportiste koje ste imali prilike da vidite do sada, međutim to se može videti samo za vreme cutscena u kojima izgleda kao da se još jedan sloj grafike dodao na model karaktera sa XBox 360. Ne možemo da kažemo da se novi NBA drastično razlikuje od prethodnih iz grafičkog ugla.
Ono što je svakako drugačije je spektar pokreta koje igrači imaju. Telo karaktera se ponaša drugačije u skoro svakoj situaciji ili kontaktu, i ova nepredvidljiva kretanja su glavni razlog zašto igra izgleda tako realno, i zašto se može staviti u grupu igara sledeće generacije. Igračima će lopta slučajno odskočiti od stopala, mučiće se da pokupe loptu sa parketa i ove male sekvence su upravo ono što je obogatilo novi nastavak. Ova karakteristika može nažalost biti mač sa dve oštrice jer iz ovoga proističe i dosta bagova. Šorcevi igrača ponekad se nekontrolisano tresu, ruke prolaze kroz tuđe ruke ili se rastežu prilikom šutiranja i zakucavanja a neki igrači prosto lete po terenu kao da imaju specijalne patike. Koliko god ovo može ponekad da bude smešno , na duge staze kreće da frustrira. Sa druge strane tereni su grafički zategnuti i izgledaju kao da su upravo premazani novim lakom.
Problem sa NBA 2K21 je i to što je igra početnicima teška, svakome ko nije fan košarke ili nekome koji nije već dosta vremena proveo sa ovakvim igrama. NBA se trudi da simulira najbolje što ume osećaj igranja košarke pošto svaki manji pritisak dugmeta ili pomeranje stika se koristi u različite svrhe. Postoje i alternativne metode dodavanja, šutiranja, driblinga i odbrane a svaki aspekt igre ima više tehničkih slojeva. Jedan ozbiljniji novitet je način kako metar za šutiranje funkcioniše, tako da računajte da će vam trebati vremena da uđete u rutinu šutiranja. Samim tim, cenimo da će većina zainteresovanih ljudi biti upravo stari igrači kojima su prednosti i mane NBA dobro poznati.
Svi dobro poznati modovi su i u ovoj igri prisutni. MyCareer vas vodi kroz priču nadolazeće NBA zvezde. Kreirate izgled i karakteristike svog igrača i počinjete karijeru u srednjoj školi. Ovaj mod je, diskutabilno, možda jedan od težih jer kao na svakom početku vaš igrač ima užasne ocene, plus kontrolišete samo jednog igrača u timu tako da može da dođe do čestih frustrirajućih momenata. Priča je u rangu filma b kategorije, ali i dalje vodi u poređenju sa nekim primerima iz drugih sportskih igara. Ovde se nalazi i Neighborhood, virtuelni grad koji možete da personalizujete i gde možete da igrate basket protiv drugih igrača iz komjunitija. MyCareer može da bude zabavan mod, ali ga ne preporučujemo novim igračima jer konstantno promašivanje, AI sa čudnim odlukama i slaba priča mogu da vam pokvare raspoloženje.
Stižemo do čuvenog i najpopularnijeg moda, MyTeam. Igrate online protiv drugih igrača, i skupljate kartice igrača koje možete da uvrstite u svoj tim. Kontrolišete neke od najboljih igrača koje je ovaj sport video tako da problema sa promašajima ovde neće biti kao u prethodnom modu. Drugi demon truje ovaj mod već neko vreme, a to su mikrotransakcije ili čuveni VC (virtual currency). Ako ste nekad skupljali album sa samolepljivim sličicama onda će vam ove mehanike zvučati poznato. Paketi kartica se mogu kupiti za realan novac a isto tako se VC može kupiti. Samo što u digitalnom svetu nema razmene duplikata i šanse da dobijete specifičnog igrača su astronomski male. Take-Two Interactive je primetio da je ovo veoma isplatljiv način da se dodatno zaradi, tako da je VC ušao u skoro sve aspekte igre a samo skupljanje poena dok igrate je bolno sporo. Ne možemo baš toliko oštro osuditi NBA 2K21, jer i druge sportske igre koriste slične mehanike, ali u vremenu kada moderne igre sve više beže od mikrotransakcija i trude se da slušaju kritike obožavaoca, čini se da se NBA već neko vreme pravi gluv i tvrdoglavo ide sve dublje u zečiju rupu.
MyLeague se nije bitno menjao ali nema ni razloga, jer ako ne planirate da igrate online, u ovaj mod možete uložiti ogroman broj sati. Ekvivalent menadžmenta koji možemo da vidimo u drugim sportskim igrama koji traje 80 sezona. Mogućnosti modifikacije lige, timova i igrača su skoro neograničene, i kao višegodišnji korisnik ovog moda priznajem da je ovo jedan od glavnih razloga zašto igram NBA 2K. Takođe, ovoj je jedini mod na koji ne utiču VC poeni.
Novi NBA je dosta starog i malo novog. Mislim da je ovo rečeno mnogo puta za NBA 2K naslove i onda već počinje da zbunjuje zašto kreatori ne pokušavaju da osveže franšizu koja definitivno stagnira. Ako biste upalili NBA 2k16 i NBA 2k21 videli bi da se igre u mnogome skoro uopšte ne razlikuju. Zbog pandemije, odlaganja lige i drugih komplikacija reklo bi se da je Take-Two imao idealnu šansu da ostavi ovaj proizvod još da se krčka i obogati ili izmeni neke sadržaje. Na žalost to se nije desilo i dobili smo samo još jedan NBA 2K. Ovo je i dalje najbolja simulacija košarke koju možete da kupite ali bi svakako dobrodošlo malo pozitivne konkurencije kako bi igrači imali opcije a i igre naterane da se brže adaptiraju na potražnju. Dok se to ne desi, uživajte u različitim verzijama omota sa kojima dolazi NBA 2K21.
Pozitivno:
- Fluidnost i raznolikost animacija
- Interesantna nova mehanika šutiranja
Negativno:
- Previše stvari zavisi od VC poena
- Grafička zastarelost
- Malo novih stvari za cenu igre
OCENA: 70