Vicarous Visions-u je posle remastera Crash Bandicoot trilogije pripao još jedan težak zadatak, osvežavanje PS1 kultnog klasika Tony Hawk’s Pro Skater. Da li su se snašli ili su se polomili o gelender?
U vremenu modernih naslova teško je biti fan igara o ekstremnim sportovima. Pre oko 20 godina svaki ekstremni sport je imao solidnog predstavnika na nekoj od konzola i kompjuteru, a danas se takav tip igara viđa sve ređe i ređe. Tony Hawk’s Pro Skater franšiza je tad ponosno dominirala tim žanrom i teško je bilo naći gejmera koji nije makar jednom upalio jedan od naslova iz ovog klasičnog serijala. I tako je i ostalo, sve do četvrtog dela kada se publika zasitila i prvi put u franšizi igra nije dobro finansijski prošla. Do sledećeg dela ljubitelji su morali da čekaju čak 13 godina, a najava petog dela je oduševila čitavu gejming scenu. Konačno, 2015. fanovi su dobili novi Tony Hawk’s Pro Skater nastavak koji je bio pravi udarac glavom o hladan beton.
Srećom, novi remaster Tony Hawk’s Pro Skater je stiže da izleči te rane i podseti nas na neko vreme kad su igre bile malo ograničenije ali vraški zabavne. Paket sadrži prva dva dela iz franšize, a studio se zaista potrudio da igra izgleda i radi baš kao što se sećate. Od prvog momenta, kad krenete da se spuštate niz prvi kultni nivo, Warehouse, reći ćete sebi ”da, to je to”. Svaki oli, kikflip, svako klizanje po gelenderu, kojim pokušavate da produžite svoj kombo, je prisutan u sjajno osvetljenom HDR-u i spreman da testira vaše reflekse u 60 FPS. Možda ste igrali Tony Hawk’s Pro Skater HD iz 2012, i možda mislite da ste već iskusili sve šta ova nova igra ima da pruži? Ne na ovaj način.
Interpretacija Vicarious Visions-a je uspela da vrati stari Neversoft-ov kod i ubaci ga u novi motor, što je zapravo ravno malom čudu. Drugi programeri su pokušali da uhvate magiju Tony Hawk’s Pro Skater serijala ali niko nije prišao ni blizu. Prethodni remasteri nisu uspeli da pogode tačnu brzinu, potcenili su koliko je važna fizika i loše implementirali težinu određenih mapa i izazova dok su se druge igre koncentrisale na realnost a ne na dobar dizajn igre. Vicarious Visions se potrudio da igra izgleda i zvuči baš kao što mislite da zaslužuje, ali verovatno najveće dostignuće ovog remastera je balans između rizika i nagrade. Vaša tura po mapi živi i umire na osnovu toga da li možete ili ne možete da izvedete dugačke kombinacije trikova, i vežete ih grajndovanjem, grebovima ili flipovima. Tony Hawk vam i u toku igranja dosta pomaže a ubačena je i revert/manual opcija, koja nije bila u originalu, da biste znali kada da odustanete od komboa. Istinska lepota ove igre je to da je veoma zabavna za igranje.
Sa vizuelne strane struktura nivoa je ostale ista, iako su definitivno obogaćeni detaljima. Igra je vizualno kompleksnija ali ne do te mere da remeti gemplej. Ako stavimo original i remaster jedan pored drugog na trenutak, teško je poverovati da se radi o istoj igri.
Ono što je trebalo da bude jednostavan remaster prve dve igre je pretvoreno u odlično kombinovan paket, koji je sve povezao jednim stilom i brojnim nizom izazova. Novi ciljevi su dodati nivoima u Tony Hawk’s Pro Skater 1 tako da bi broj bio približan onima iz dvojke. Praktično jedina razlika između igara su nivoi. Vicarious Visions nisu pravili razliku između dve igre tako da imate utisak da je ovo samo jedan naslov. Nijedna promena nije napravljena samo radi dodavanja nečeg novog ili nečega drugačijeg. Ovde se najbolje vidi ravnoteža u kreiranju igara po kojoj je studio poznat.
Tony Hawk ima više od 700 izazova i čitavu biblioteku bordova, odeće i druge kozmetike, koja se može otključati, tako da ima dovoljno sadržaja čak i za najzahtevnije igrače, i sigurno će vas naterati da pokušate da skupite 100% na svakoj mapi. Klasični multiplejer se takođe vratio jer igra se može igrati i lokalno i onlajn. Takmičite se u HORSE modu, trik atak ili crtajte grafite. Možete kreirati i svoje skejt parkove iz snova i deliti ih sa drugim igračima. Onlajn liderbordi su otvorili još jednu stranu takmičenja sa skejterima širom sveta.
Nikako ne smemo zaboraviti i muziku po kojoj je igra i legendarna. Većina starih pesama je tu, a dodato je još 37 novih u miks. Studio je sigurno pazio prilikom odabira, jer nove pesme se savršeno uklapaju uz stare. Kada bismo ignorisali talas nostalgije, igra je takođe i odlično iskustvo za nove igrače. Solidan tutorijal je koristan da lakše uđete u igru a vodi ga Tony Hawk lično a ako baš želite da se opustite dok igrate, igra ima i čitove unutar same igre. Generalno, teško je poverovati da je osnova ove igre stara 20 godina a samo veličina igre, što se tiče mapa i prostora, podseća na ograničenja koje su igre prethodnih generacija imale.
Vicarious Visions očigledno ima recept za kreiranje nostalgije i Tony Hawk’s Pro Skater je to samo zacementirao. Jako je teško kreirati sjajan remaster jedne od najpopularnijih i najbolje ocenjenih igara svih vremena, ali geniji iz ovog studija su upravo to uradili. Igra je dostupna na PS4, Xbox One, PC (Epic Games Store).
Pozitivno:
- Sjajna Grafika
- Dosta mapa i izazova
- Odlične kontrole i gemplej
Negativno:
- Stepenice
OCENA: 95