CS:GO je igra kojoj stalno nešto fali, stalno nas nervira, a uvek joj se vraćamo. Verovatno ste mnogo puta hteli da obrišete igru. Nikad dosta frustracije od varalica, loših servera, neizbalansiranih pištolja (?), lošim saigračima, itd…
Šta je igri trenutno najpotrebnije? Šta bi igru definitivno učinilo boljom, a da to Valve godinama ne dodaje?
Source 2 Engine
Verujemo da bi nadogradnja starog engina dosta poboljšala igru
Prva igra koja je prešla sa prvobitnog Source engina na Source 2 bila je Dota 2, i to 2015. godine. Pod nazivom Dota 2 Reborn, igra je doživela veliki rast igrača i celokupno je zajednica bila zadovoljna ovom novinom. Šta bi tačno trebao novi engine da donese CS-u? Pre svega, prelazak na Source 2 dosta olakšava posao developerima, jer su alatke koje se koriste novije i bolje.
Najbitnija primetna promena nama igračima, jeste bolji rad igre na mašinama. Ionako se iz updejta u updejta igrači muče sa FPS-om, performans igre trebalo bi znatno da bude bolji. Ovo je posebno značajno za igrače sa starijim kompjuterima, koji bi trebalo da primete poboljšanje.
Grafička poboljšanja mogu se primetiti, ali ne previše. Neki detalji i teksture mogu doživeti promene nabolje, ali celokupno ne bi trebalo da bude mnogo razlike. Fizika koju koristi Source 2 zove se Rubikon, lakša za korišćenje, jer se izmene vide direktno u prozoru u kome se kodira. Prvobitni Source koristi Havok engine, koji koristi nekoliko prozora prilikom upotrebe. Igra bi bila prilagođenija za modovanje, pa bi možda videli malo raznovrsnije stvari u Workshopu.
Svakako bi Valve uskoro trebalo da napravi ovaj potez, bez obzira koliko ćemo dobiti promena. Igra se treba osvežiti novijim alatkama i novim, boljim endžinom koji će osigurati igru za budućnost.
Bolji VAC sistem
Čiteri – veliki problem.
Verovatno se svi slažete da je trenutno stanje na serverima vrlo loše, veliki broj varalica vršlja kroz rankove i kasnije preprodaje bustovane naloge. Nezavisno u kom rangu trenutno igrate, velika je verovatnoća da ćete u 3 meča sresti bar jednog ‘sumnjivog’ igrača. Nizak broj sati, čudan profil sa samo jednom igrom, brojne prozivke u komentarima – samo su neki od faktora koji uglavnom, ali ne uvek, označavaju čitera. I pored brojnih VAC banova koji se dešavaju često, rezultat u igri se primećuje samo 5 dana nakon talasa, zatim kreće ista priča.
Takođe, dešava se i da pojedini igrači dobiju VAC authentication error, koji ih izbaci iz meča i ne dozvoljava im da se vrate u igru. Nekada običan restart kompjutera ili igre rešava problem, ali puno puta i morate da ‘istrpite’ ban. Uzrok je uglavnom neki sumnjivi program na vašem kompjuteru, ali često se dešava i bez razloga. Posebno ako se desi u bitnom momentu tokom meča, može da vas natera da potpuno poludite.
Dok Valve na neki način ne unapredi svoj Anti-Cheat, možete igrati na drugim platformama koje imaju svoje servere i zaštite. Da bi igrali morate skinuti poseban klijent koji vam dodatno proverava igru, što je mnogo sigurnije od zvaničnog Valve anti-cheata. Preostaje nam samo da čekamo i da se nadamo da će Valve uložiti malo više u svoju zaštitu.
Serveri sa 128 ticka
Kako ovo nije pogodak?! Zašto mi sve secka?!
Trenutno se zvanični Valve serveri hostuju na 64 ticka (cl_cmdrate 64 cl_updaterate 64). Iako imate 150+ frejma u sekundi, igra može da deluje čudno: stalno secka, preskače frejmove, pogoci koji vam deluju 100% na meti ne bivaju registrovani itd… Kada igrate na nekoj od nezavisnih platforma koje drže svoje servere (FaceIT, ESEA), igra deluje mnogo bolje, radi ‘podmazanije’. Kretnja je bolja, hit reg je kao sa druge planete, celokupno deluje lakše.
Valve sigurno ima para za nadograđivanje servera, ali istraživanje kaže da bi igrači sa lošijim konfiguracijama (ispod 128 fps i sa lošom konekcijom) bili u zaostatku. Ukratko, da bi Valve prebacio servere na 128 tika, PC standard igrača se mora povećati, a to je veliki problem. Zato se Valve i dalje drži 64 tika, gde su ravnopravni i igrači sa boljim kompjuterima i sa lošijim. Naravno, može se napraviti neki kompromis (64 tick mm i 128 tick mm), ali to bi bilo previše rada za Valve. Svakako, CS je bolno igrati sa manje od 100 fpsa, ali tu je i dalje veliki broj igrača sa dobrim fpsom koji bi voleli videti 128 ticka.
Suština je da Valve može unaprediti i promeniti mnogo stvari. CS:GO je igra koja ima potencijal podjednak kao i Dota 2, ali iz nekog razloga ova milijarderska kompanija ne mari toliko za CS. Komunikacije sa zajednicom skoro i nema, saopštenja čelnika tima vrlo retko dobijamo, a za neke bitne popravke igre čekamo dugo. Trenutno pokušavaju srediti i balansirati pištolje, a ove stvari iznad su mnogo bitnije i dugo čekamo na njih. Kada će se Valve uozbiljiti po pitanju CS:GO-a, kada ćemo definitivno biti zadovoljni igrom?