Šesnaesti septembar 2013. godine bio je dan kada je Valve najavio nov koncept turnira koji će biti finansiran od strane običnih igrača. Valve je prethodno pustio novi apdejt za CS:GO, u kome je bilo moguće da se kupuju posebne stvari u samoj igrici, takozvani skinovi, i deo zarade od tih skinova će biti prenesen u nagradni fond ovog turnira. Ovaj turnir, koji je pored Valvea organizovao DreamHack je bio održan u Jonkopingu, Švedskoj.
Za ovaj turnir 6 timova je dobilo direktnu pozivnicu tako što su osvojili prethodne turnire poput DreamHack Valensije, Bukurešta, EMS One Fall 2013 itd. Tih šest timova bili su Ninjas in Pyjamas, n!faculty, SK Gaming, Copenhagen Wolves, Universal Soldiers i NaVi. Još 6 timova je direktno pozvano, ti timovi su bili Astana Dragonsi, compLexity Gaming, VeryGames, Clan-Mystik, Fnatic i iBUYPOWER. Da bi se odlučila poslednja četiri tima održale su se dve vrste kvalifikacija, jedna je bila online koja je održana uz pomoć FACEITa. Iz tih kvalifikacija dva tima koja su se plasirala na ovaj Major bila su LGB i Recursive esports. Druga vrsta kvalifikacija bila je takozvana BYOC kvalifikacija, to je tip LAN kvalifikacija gde si morao da doneseš svoj kompjuter i opremu. Iz njih su izašli timovi Reason Gaming i Xapso.
Turnir se održao između 28. i 30. novembra 2013. godine. Sastojao se iz grupne faze koja je imala GSL format, gde se odlučilo kojih 8 ekipa će se boriti u plejofu za titulu prvaka prvog Majora. Mape koje su se igrale na ovom turniru bile su Nuke, Dust2, Inferno, Train i Mirage.
Najveći favoriti ovog turnira bili su francuski tim VeryGames, koji je imao zvučna imena poput shoxa i ScreaMa, i jedan od najdominantnijih timova ikada, Švedska sila Ninjas in Pyjamas. Osim njih velike šanse su imali CIS tim Astana Dragons, u čijem sastavu se nalazio najpopularniji cs 1.6 igrač ikada, markeloff i američki tim compLexity Gaming, koji je imao legende igre poput Hika i n0thinga, a i mladog talentovanog swaga.
Šesnaest timova bilo je podeljeno u 4 grupe, a iz svake grupe je izašlo po dva najbolja tima. Timovi koji su se plasirali u plejof deo turnira i osigurali direktnu pozivnicu za sledeći Major, EMS One u Katovicama, bili su Fnatic, LGB esports, NiP, Recursive esports, comPlexity Gaming, VeryGames, Copenhagen Wolves i Astana Dragons.
U osmini finala izdvojile su se 4 najdominantnije ekipe ovog turnira, a to su NiP, VeryGames, Fnatic i compLexity.
U prvom polufinalnom meču susrela su se možda i dva najjača tima u tom trenutku, NiP i VeryGames. U 3 veoma interesantne mape, Šveđani su izašli kao pobednici nakon pobede 2-1.
Drugo polufinale je bilo mnogo manje uzbudljivo, Fnatic je totalno uništio američki tim compLexity 2-0 u mapama.
U finalu su se susreli dva švedska tima Fnatic i Ninjas in Pyjamas. Ovo je naglašavao početak velikog rivaliteta švedskih timova, jer je ovo bio samo jedan od tri susreta ova dva tima u finalima Majora.
U ovo finale NiP je ušao samouvereno i očekivao je laku pobedu nad suparnicima, jer su bili ogromni favoriti ne samo u ovom meču već i na turniru.
Prva mapa bila je najuzbudljivija. Prvo poluvreme počelo je fantastično za NiP, na T strani osvojili su ogromnih 12 rundi, i izgledalo je kao da će NiP očekivano uzeti prednost na početku, ali je Fnatic odgovorio i potpuno dominirao njihovu T stranu i uspeli su da pobede NiP 16-14.
Sledeća mapa bila je Inferno, NiP je ponovo uzeo poveću prednost u prvom poluvremenu, ovoga puta na CT strani, skor je bio 11-4. Druga mapa imala je drugačiji završetak od prve, NiP je uspeo da brzo završi meč pre nego što je dao šansu Fnaticu da se vrati u meč, 16-6.
Poslednja, odlučujuća mapa bila je Train. Fnatic je započeo na CT strani i uništio je NiP u prvom poluvremenu 13-2. NiP je želeo da ponovi Fnaticov uspeh u prvoj mapi i potpuno preokrene meč, a i finale. Fnatic im to nije dopustio i uzeli su drugu pištolj rundu i rešili pitanje pobednika prvog Majora. Osvojili su tada ogromnu nagradu od 100 000 dolara, i imali su pravo da se nazovu šampionima sveta.
NiP je napustio turnir na drugom mestu sa utešnom nagradom od 50 000 dolara, ovo je bio jedan od mnogih finala Majora u kojem će oni završiti na drugom mestu. Šveđani su otišli poraženi kući, jer je ovo bila titula kojom bi se zacementirali kao ubedljivo najbolji tim ikada, jer su prethodno u godini napravili neverovatan rekord od 87 LAN mečeva bez poraza.
Za Fnatic, ovo je bio početak nove ere, oni su napravili drastične promene u svom timu, izbacili su legendarne igrače schneidera i devilwalka, i u svoj tim ubacili dinamični duo Olofmeistera i Krimza. Uz ova dva igrača Fnatic je uspeo da osvojio još dva majora, i po mnogima je baš ovaj tim najbolji tim u istoriji CS:GOa.
Ovaj turnir pokrenuo je mašineriju koja i dan danas ne prestaje, nakon ovog turnira, nagradni fond se samo povećavao i sve je više i više turnira pravljeno. Novi sponzori su dolazili, novi organizatori turnira, čak se i nagradni fond povećao sa 250 000 na milion dolara. Ovaj Major označio je lansirao kanter strajk u novi pravac, odavde je išao samo uzlaznom putanjom, i ne izgleda kao da će stati u neko skorjie vreme.