Izgleda da Valve počinje da rešava problem čitera, bar se tako čini sa vremena na vreme, kada se masovno banuju čiteri u kratkom periodu, ovakav talas banova videli smo i krajem prošle godine, ostaje nam da se nadamo da će biti sve češći.
Valveov anti-čit sistem – VAC dugo nije pratio igrače koji koriste Linux operativni sistem, pa je čitovanje vrlo često prolazilo bez ikakvih posledica. Igrač je mogao biti banovan samo ako se Overwatch-om, odnosno pregledanjem snimaka utvrdi da je igrač stvarno koristio čit. Sada, pošteni igrači CS:GO mogu bar malo da odahnu, jer je VAC je pre 2 dana banovao preko 5000 korisnika, uz to i korisnike Linux i Windows operativnog sistema. Objavljeno je da su neki programi za čit otkriveni pre par meseci i praćeni (ovo se odnosi i na Dota 2), ali isto tako je bilo čitova koji su prolazili nezapaženo preko 2 godine.
Brojke banova variraju, sudeći po objavama različitih izvora, ali okvirno, banovano je od 4500 do 5500 igrača, za jedan dan. Što je svakako ogroman pomak u odnosu na 300 do 1000 igrača koliko se uobičajeno banuje.
Kada je igrač banovan, svi njegovi skinovi postaju neupotrebljivi i beskorisni. Jedan igrač je tako izgubio 3000$, dok je ukupna vrednost skinova banovanih korisnika 6. juna bila 4426$.
Iako su neki igrači banovani tek posle 3 godine čitovanja, dobra je vest da se VAC osvrnuo i na Linux korisnike, pa bi trebalo da se broj čitera vremenom sve više smanjuje.