Esport doživljava renesansu. Jaki računari, brz internet, dostupnost igara, strimovi i ulaganja velikih kompanija iz tradicionalnog sporta su samo neki od razloga rapidne ekspanzije ove industrije.
Istraživanja govore da je gejming industrija promenila svoj fokus i da će se u narednim godinama znatno više baviti esport igrama i njihovom produkcijom. Kalendari su prepuni turnira i festivala i skoro svakog vikenda možemo gledati našu omiljenu igru i timove na nekom zanimljivom turniru na Twitch striming platformi.
Kako raste popularnost esporta tako rastu i nagradni fondovi za turnire. Sem sponzora i kompanija koje su vlasnici igara koje se igraju na turnirima, sve više velikih turnira je finansirano i od strane igrača, fanova i gledalaca.
Sem liste od 5 turnira sa najvećim nagradnim fondom, treba pomenuti i neke koji nisu ušli u ovu listu.
Heartstone turnir je na Blizzconu 2016 imao nagradni fond od 1 milion dolara, koji je osvojio ruski igrač Pavel.
Heroes of the Storm turnir na istom Blizzardovom festivalu je igračima ponudio, takođe 1 milion dolara, gde je najveći deo ove sume osvojio južnokorejski tim Ballistix.
Kompanija HiRez je ponudila 1 milion dolara na Smite World Championship 2016, gde je krunisan tim Epsilon eSports.
Evo i pet najvećih:
Counter Strike: Global Offensive
1.400.000 dolara – ELEAGUE Season 1
Jedna od najgledanijih esport igara u ovoj godini bio je CS:GO. Valve je dobio kritike od javnosti da je za svoje CS:GO Major turnire u prošlosti limitirao na nagradni fond od 250.000 dolara. Mnogi fanovi ove igre takođe krive Valve da je popularna pucačina ostavljena u senci drugog esport naslova ove kompanije – Dota2.
ELEAGUE Season 1 je održan u Atlanti, Amerika i imao je nagradni fond od 1.4 miliona dolara. Ova liga je prenošena i na Turnerovim televizijskim kanalima uz sjajnu produkciju. Pobednik turnira je Virtus.Pro koji je za prvo mesto dobio 400.000 dolara. Svaki igrač poljskog tima je dobio po 80.000 dolara, dok je drugoplasirani Fnatic osvojio ukupno 140.000 dolara.
Nagradni fond druge sezone ELEAGUE lige, održan u istoj godini, je imao nagradni fond od 1.1 milion dolara. Drugu titulu šampiona poneo je Optic Gaming.
Zanimljivo je da ovaj turnir jedini na listi velikih nagradnih fondova, koji je kompletno organizovan bez učešća kompanije i razvojnog tima koji je vlasnik igre.
Call of Duty: Black OPS III
2.000.000 dolara – Call of Duty XP Championship 2016
Od 2013 godine Call of Duty Championships je bilo mesto najvećih okršaja COD timova. Svake godine sa svakim novim naslovom u seriji, timovi su stremili da se kvalifikuju i učestvuju na ovom velikom turniru.
Ovo bojno polje je uvek bilo mesto velikog rivalstva izmedju američkih i britanskih timova. Ove godine pobedio je američki Team EnVyUs koji je za prvo mesto inkasirao 800.000 dolara iz ukupne sume, koja je podeljen na 4 igrača (COD se igra 4vs4). Ovo praktično znači da je svaki igrač obradovao roditelje sa 200.000 dolara, čineći ovaj događaj do sada najvećim COD turnirom na kome je isplaćena najveća individualna suma pojedinačnom igraču.
Halo 5: Guardians
2.500.000 – Halo World Championship 2016
Halo 5: Guardians je objavljen pred kraj 2015 godine, i nije imao mnogo turnira u ovoj godini. Razlog tome leži u nemogućnosti da se pouzdano kreiraju custom games u turnirskom okruženju.
Ovogodišnji World Championships je prihvatio Valveov sistem finansiranja turnira od strane fanova, te su isti kupovinom REQ pakovanja u igri skupili dodatnih 1.5 milion dolara, preko osnovice od 1 milion koju je pripremio Microsoft.
Ovogodišnji pobednik, američki tim Counter Logic Gaming je primio ček na 1 milion dolara. Kao i Call of Duty, Halo ima timsku strukturu od 4 igrača, tako da je svaki igrač iz pobedničkog tima osvojio 250.000 dolara.
League of Legends
5.070.000 dolara – LOL 2016 World Championship
Iako ima najveću bazu aktivnih igrača na svetu, League of Legends je tek ove godine prihvatio Valveov sistem finansiranja turnira od strane fanova, te je na osnovnih 2.130.000 dolara, od strane fanova i igrača dodato i više od te sume, te je kompletan nagradni fond prešao 5 miliona dolara.
U Los Anđelesu, po drugi put uzastopno, šampionski pehar je poneo južnokorejski tim SK Telekom 1. Kao nagradu, dobili su ček na 2.028.000 dolara. Prema tome, svaki igrač je osvojio 338.000 dolara, jer je novac podeljen na šest delova (LOL timovi često koriste postave od 6 igrača koji se rotiraju u timu od 5).
Dota2
20.770.640 dolara – The International 2016
Šesta edicija Valveovog The International Dota2 turnira je imao najveći nagradni fond ove godine. Takođe, ovaj turnir je ušao u anale kao najveći nagradni fond u istoriji esport industrije.
Valve je, kao i svake godine, inicijalno postavio 1.600.000 dolara na crtu, a ostatak novca, koji nije mala suma, je skupljen prodajom predmeta u igri kao i kompendijuma pod imenom Battle Pass. Na ovaj način fanovi i gledaoci su potrošili 76.682.560 dolara od čega je 25% odlazilo za nagradni fond The International 2016.
Najveći deo ovog rekordnog nagradnog fonda osvojio je šampion The International 2016 turnira i novi nosilac Aegis of The Immortal – kineski tim Wings Gaming. Oni su za osvojeno prvo mesto dobili 9.139.002 dolara. Svaki igrač u kineskom timu je kući odneo oko 1.8 miliona dolara. Drugo mesto je Digital Chaos timu donelo ček na 3.427.126 dolara, gde je svaki igrač, uključujući i makedonskog predstavnika Martina “Saksa” Sazdova, zaradio 685.425 dolara.
Svi timovi, učesnici The International 2016 turnira, su osvojili minimum 103.852 dolara, što je 26.000 po igraču, samo zato što su stigli do ovog prestižnog turnira.
Dota je skoro ušla u Ginisovu Knjigu Rekorda, i to njeno 2017 Gamer`s Edition, kao igra sa najvećim nagradnim fondom u istoriji esporta i esport industrije.