Svaki put kada se sretnemo sa Nautilus-om kao protivnikom pomislimo: „O Bože, izem ti sreću i univerzum kada nas je izbacio sa radara!“ Ozbiljno, Nautilus je popriločno jak šampion League of Legends sveta i iz toga razloga smo rešili da ga predstavimo u ovonedeljnoj epizodi „Should you play?“ Kao i uvek, baziraćemo se na prednostima i manama ovog šampiona, njegove sposobnosti, protiv koga je jak i slab i uopšteno pričati o ovom titanu (jer to stvarno i jeste).
Nautilus je primarno tenk top heroj koga, kada dostigne pun potencijal, je izuzetno teško eliminsati. Međutim, on se može igrati i ulozi support-a i na poziciji džungle, ali prava njegova svrha je da je klasičan siledžija sa top staze. Kao i svaki drugi tenk top šampion, poenta i kod Nautilus-a je da bude gorila svom timu i ne dopusti bilo kome da se prošvercuje i dođe do ADC-a i drugih heroja koje je lako odstraniti. Znači, Nautilus je živa barijera, da tako kažemo.
Titan dubina, kako mu glasi titula, je jedan od šampiona u LoL-u koji ima najviše CC-a (crowd control – može da lako imobiliše metu). Sve njegove magije, osim W sposobnosti na neki način onemoguće protivnika bilo da je u pitanju da ih u potpunosti, da kažemo, paralizuje (stun), zarobi u mestu (root), uspori ili podigne u vazduh (knock up). Ovo u kombinaciji sa štetom koju radi na više meta (AOE dmg) ga čini dobrim saveznikom, a izuzetno napornim protivnikom.
Njegova Dredge Line (Q) magija je slična Thresh-u i Blitzcrank-u i njihovim magijama koje privuku protivnike ka njima. Razlika je, doduše, što Nautilus sa Q magijom istovremeno privlači metu ka sebi i sebe ka meti i na kratko je stun-uje. Veliki plus kod ove magije je što mu omogućava beg u situacijama kada je on meta – ona ima efekta i na kripove i ostala stvorenja, ali i na sam teren mape kao što su kule i zidovi i može da se zakači svojim sidrom za njih i privuče sebe i tako lako pobegne. Tom prilikom (kada pogodi kulu ili neki drugi deo terena), cooldown Q magije se prepolovi što znači da može relativno brzo da se ponovo privuče i izbegne napad protivnika.
Nejgova pasivna magija mu, takođe, daje mogućnost onesposobljavanja protivnika – na svakih par sekundi njegov običan udarac zarobi u mestu metu. W magija i Riptide (E) magija rade AOE dmg, ali iako W nema CC daje mu štit koji dobija od procenata svog života tako da što više health-a ima, veći je i štit. Dok W radi mali AOE dmg, E magija pored stvaranja štete na više meta istovremeno i ih i usporava, tako da se nismo šalili kada smo rekli da Nautilus ima dobar CC. Ove magije, takođe, mu omogućavaju lako farmovanje (sakupljanje kripova).
Veliki plus kod Nautilus-a je i što negova ulti Depth Charge (R) magija pravi štetu na više meta dok putuje do mete na koju je igrač ciljao. To u suštini znači da svi koji se nađu između njega i njegove mete su koleteralna šteta koja ne samo što gubi život već i bude podignuta u vazduh, a najveći dmg i knock up dobija sama meta.
Iz ovog razloga, Nautilus ima jako dobru sinergiju sa Yasuo šampionom jer oni lako iskombinuju svoje ulti magije. Pored njega, Nautilus je dobar sa Garevs-om iz razloga što mu omogućava da lako ubije metu sa konstantin onesposobljivanjem protivnika. I Thresh i Blitzcrank imaju benefite od njega jer mogu lako da se zakače za protivnke uz pomoć Nautilus-a. Za razliku od njih, njegovo sidro je lakše pogoditi od, na primer, Thresh-ove kuke.
Nautilus je slab protiv Trundle-a. Trundle je šampion koji mu najviše kontrira iz razloga što je on manje-više jak protiv heroja koji su tenk. Sa svojom R magijom, Trundle bukvlno krade aromor i magic resist (otpornost na dmg koji dolazi iz samih magija) od protivnika što je Nautilus-u slaba tačka. Morgana je takođe šampion koji može da neutrališe njegov CC sa svojom E magijom – štit na kome bilo kakav CC nema efekta.
Ali Nautilus je jak protiv šampiona poput Katarine i Anivie. Kata važi za jednog od najjačih assassin-a u LoL-u, ali Nautilus može lako da je onesposobi na duže vreme. Anivia, s druge strane, od njega ne može lako da pobegne.
Nautilus je dobar i u ranoj i u kasnoj fazi igre baš zato što ima dobar CC. Svi heroji koji imaju dobar CC su uvek korisni, čak iako ne dostignu pun potencijal.
Međutim, i on ima mane. Ne puno iz razloga što je trenutno jedan od najjačih šampiona u LoL-u, ali ih i on ima. Njegova Q magija ne može da prođe kroz kripove, tako da protivnik može da se „ušteka“ iza njih i koliko toliko je bezbedan. Ako su mu Q i R magije na cooldown-u on baš i nema mogućnosti da dođe do svoje mete. U suštini, ovo su jedine stvari koje možemo reći da su minus kod njega, ali mimo toga, Nautilus je poprilično jak i kao top tenk i kao support.
Kao predmete koje bi Nautilus trebao da poseduje, preporučujemo Sunfire Cape, Iceborn Gauntlet, Spirit Visage i Dead Man’s Plate. A ukoliko želite da ga isprobate na support poziciji, smatramo da bi predemti poput Face of the Mountain, Locket of the Iron Solari, Sightstone i Righteous Glory bili sasvim zadovoljavajući.
Sve u svemu, Nautilus je izuzetno dobro izbalansiran šampion Legaue of Legends sveta koji nije ni preterano moćan ali ni slab. Ukoliko bismo morali baš da se opredelimo, rekli bismo da je Nautilus jači od većine šampiona, ali svakako postoje oni koji mogu da ga onesposobe. Na skali od 1-10 Nautilus bi, po našem mišljenju, dobio ocenu 8 upravo što ima veliki CC i što je jako dobar dodatak svom timu i u timskim borbama. Svakako, ovo je zasnovano na našem ličnom iskustvu, ali najiskrenije – da je titan dubina u potpunosti se slažemo.