Stigao je novembar, sa njim krenule slave i sve nezaobilazne diskusije o politici i sportu. Zna se da u našoj državi ima najviše trenera po glavi stanovnika, te je srećna slučajnost što svake godine u isto vreme svi dobijaju priliku da se u tome i dokažu – Football manager.
Moramo da priznamo da igra ima neku magiju – svake godine je igra manje-više ista, a opet nesumnjivo ima kvalitet, prodaje se dobro i dobija odlične kritike. Verovatno je to i recept kojim se kreatori vode – zašto menjati dobitnu formulu? Ipak, za razliku od prethodnih godina kada smo dobijali samo osvežene sastave timova i sitnija unapređenja (nije to nimalo loše u ovom slučaju, da se razumemo), ove godine je najvažniji segment menadžera dobio značajnu nadogradnju – taktika. Slajderi više ne postoje, sve je odrađeno kroz različite pozicije i instrukcije koje zadajete timu ili pojedinačnim igračima. Dubina je u ulogama koje zadate igraču. Ubačene su nove uloge po pozicijama, sve u cilju približavanja filozofiji modernog fudbala. Opisi su detaljni i brzo ćete shvatiti kako sistem funkcioniše.
Kada izaberete nekog igrača, dobićete i kratak pregled njegovih atributa, i sugestiju koja mu uloga najviše odgovara na datoj poziciji. Zatim to možete i dodatno prilagoditi nekim individualnim instrukcijama, u zavisnosti od igrača, njegovih atributa i Vaših potreba. Vaše osoblje će vas često bombardovati savetima, što na utakmicama, što van njih. Zanimljivo je da nismo primetili preporuke osoblja koje se tiču transfera, izgleda da će Vam samo agenti nuditi igrače. Nije to loše, ali ne bi škodilo da dobijete neki savet tu i tamo za neku deficitarnu poziciju. Kad smo kod agenata, i tu postoji jedna novina. Naime, sada možete zahtevati od igrača da otpusti svog agenta, ukoliko pregovori baš i ne idu kako ste zamislili. Moguće je i ponuditi agentu da podelite vlasništvo nad igračem.
Kada budete izabrali klub, dobićete i nove zahteve u smislu vođenja kluba. Tražiće od Vas da se prilagodite filozofiji fudbala koju taj klub gaji (napadački fudbal, čuvanje poseda lopte, brze kontre), ali isto tako od ove sezone će zahtevate da se povinujete pravilima finansijskog fer pleja.
Što se samih menija u igri tiče, sve je nekako svedeno i jednostavnije. Ne morate ulaziti u gomilu novih prozora da biste otišli na konferenciju, dali komentar o nečemu, izrazili zainteresovanost za transfer ili kritikovali igrača. Sve je na dva klika od početnog ekrana. Konferencije za medije nisu toliko naporne, dosadne i istovetne kao ranije, odgovori su dosta raznovrsniji. Često će Vas pitati za reakciju na komentar sa tuđe konferencije, ili će neko drugi reagovati na Vaše komentare. Posle stotinak utakmica malo sve uđe u rutinu, ali je i to daleko bolje od prošlogodišnjeg izdanja.
Gledati mečeve u 3D i dalje nije baš najsjajnija opcija. Jeste to bolje, ali i dalje je to loša grafika. Pritom ni engine nije sjajan, izgleda prilično neprirodno. Nije neka zamerka, s obzirom da je ovo menadžer, ali valja poraditi na tome. Igra je prilično duboko integrisana u Steam, što Vam daje mogućnost da igrate na različitim mašinama i platformama, uz cloud save. Isto tako možete skidati razne scenarije, modove i grafičke pečeve.
U suštini, sve je staro, samo bolje. Taktički deo igre jeste unapređen, i to u dobrom smeru, ali ostatak igre je prilično isti. Ponovićemo, u slučaju ove igre, to nikako nije loša stvar. Ako ste igrali betu, znate šta da očekujete, jer je gotovo identična (osim ispravki manjih bagova). A sad, birajte tim i pokažite zašto ste bolji od ostalih!
Autor: Dimitrije Đorđević
PLAY! Zine br. 66 – Novembar 2013