Mislim da ne postoji osoba koja početkom milenijuma nije makar u prolazu čula za popularnu Dungeons and Dragons-style igru Neverwinter Nights. Vitezovi, ratnici, čarobnjaci i lopovi u večitoj borbi protiv snaga zla, zmajeva i ostalih kliše negativaca. Davno bejaše zlatne godine RPG igara, a igrači svih uzrasta su se uželeli kvalitetne D&D igre koja bi “spasila” žanr od jeftinih kopija u prezasićenom MMO tržištu. I posle svih godina, na scenu dolazi Dungeons and Dragons: Neverwinter, Free to Play MMORPG razvijen od strane studija Cryptic i izdavača Perfect World.
Za one kojima MMORPG žanr nije stranac, Neverwinter prati isprobanu formulu i standardan modus operandi. Igra trenutno nudi 7 rasa: Human, Dwarf, Elf, Half-elf, Drow (dark elf), Orc, Tiefling (polu demon) i 5 klasa: Guardian Fighter, Devoted Cleric, Trickster Rogue, Great Weapon Fighter i Control Wizard. Zanimljiv je sistem dodavanja atributa svakoj klasi, mada u sustini ne menja njihovu svrhu i vise sluzi kao neki role-playing dodatak. Takodje je i prisutan standardni Trinity sistem grupa : tank, healer, damage dealer, uz dodatak support opcije koju može popuniti bilo koja klasa.
Prica je prilično linearna i ako ste altoholic, primetićete jako malo razlike između quest-lines (manje od 5%). Questovi su tipični i uglavnom dosadni: ubij 10 razbojnika, pokupi 15 vreća, zapali nešto. Glavni adut igri je svakako combat mehanika. Neverwinter se odlučio za akcioni mouse-look model, sto znaci da ce vam “nišan” biti zalepljen za miša dok ga ne odlepite pritiskom na Alt taster. Ovakav stil doprinosi brzoj dinamici borbe i diablolikom hack-n-slash sistemu. Sa druge strane, ovakav stil pati od iste boljke kao i bliski rođak Tera Online – svaki cast/ability vas ukoreni dok potez nije završen. Sto znaci da kod svake bačene magije morate da čekate da se animacija završi pre nego sto se možete opet pomeriti, a isto vazi i za melee klase – svaki jači ability ima neku “wind-up” animaciju sto vas sprečava da pomerite lika dok taj wind-up nije završen. Ova boljka usporava dinamiku sto doprinosi mnogo sporijem ritmu. Dodatno poređenje sa Terom je i healing mehanika. Svaki heal se baca nišanjenjem na metu, sto postaje jako komplikovano kad se melee klase načičkaju oko bosa. AoE healovi ne traže metu ali su naravno mnogo slabiji od fokusiranih magija. Da ne bude sve mračno, zanimljiv aspekt ovakvog combat modela je i sekundarna/dodge mehanika. Svaka klasa ce imati svoj alternativni potez koja uglavnom sluzi survival svrsi. Npr. Guardian ce podići štit, Thief ce se otkotrljati, a Wizard ce se teleportovati. Klase takodje sadrže i modifier dugme kojima menjaju baseline abilities na različite načine – Cleric ce imati jače healove, Guardian ce menjati AoE i single target abilities, itd.
U poznatom Cryptic stilu, većina oblasti u igri su instancirane. Grad Neverwinter sedi u svojoj instanci i prilaz raznim oblastima grada se obavlja teleportacijom (kapijama). Dungeona ima sijaset, em single player em grupnih, i svi su instancirani. Još jedan zanimljiv koncept je otključavanje kovčega i blaga. Svaka klasa ima svoj “native unlock”, npr. Guardian ima “Dungeoning”, Cleric ima “Religion”, itd. Ako kovčeg trazi Dungeoning Kit, Guardian ce moci da ga otključa za dž, dok ce Thief morati da kupi kit ili da ga nađe kao loot. Ovo doprinosi raznovrsnosti I sastavljanju grupa koji se sastoje od razlčitih klasa.
PVP prati sličan sistem kao WoW. Battlegrounds i Arene su prisutne, sa različitim stilovima i ciljevima. Igra je još uvek u svojoj “mladosti” tako da još nije postignut balans klasa. Crafting sistem je definitivno jedan od velikih pluseva Neverwintera. Postoji vise profesija, kao armorsmith, weaponsmith, leadership, itd. Krafting se obavlja u real time-u, sto znaci da stavite neki “recept” na trening koji traje 4 sata, i možete ležerno da se izlogujete jer ce posao da se radi u pozadini. Takodje, crafting može da se obavlja i planira preko Neverwinter sajta bez potrebe logovanja u igru. Većina recepata višeg nivoa traže gems ili materijale koje možete naći u dungeonima tako da su blisko povezani. Neverwinter prati sličan sistem valuta kao ostale Cryptic igre. Zlato je resurs koji ce te dobiti kroz looting i prodaju vendorima, mada zlato postaje beskorisno na visim levelima. Glavna valuta su Astral Diamonds, i oni se dobijaju kroz sve aspekte igre (dungeon, PVP). AD su takodje i glavna valuta za aukcije, tako da bilo kakav high-level trading nije moguć zlatom.
Sto se tiče tehničkih aspekata igre, Neverwinter spada u neku prosečnu klasu. Grafika izgleda prilično izlizano i staro, animacija je kruta, a modeli ispod-prosečni. Efekti su na malo višem nivou i magije stvarno izgledaju lepo i moderno. Zvuk je odrađen na visokom nivou i ambijentalni efekti lepo doprinose generalnoj atmosferi, pogotovo u većim gradovima. Sa druge strane, voice acting je zaista slab i vidi se da je budžet falio u tom polju.
Bez obzira na to da li smatrate da je dostojan naslednik NWN legende ili je jeftina kopija, D&D : Neverwinter je zabavna igra koja na pozitivan način pokušava da modernizuje Dungeon and Dragon atmosferu i vrati RPG žanr svom domu.
Autor: Pavle Ćulum
PLAY! Zine br. 62 – April 2013