Forza, najpopularnija simulacija vožnje kola na Xbox 360 platformi i svojevrsni odgovor ultra popularnom Gran Turismu, konačno je skrenula u sferu onoga što do sada nije dotakla – otvoreni svet i ulične trke, nešto poput Burnout Paradisea i SplitSeconda uz i dalje veliku dozu realističnosti, tako karakteristične za serijal. Možda upravo iz ovog razloga, na igri nije radio samo Turn 10 Studios koji je do sada potpisao sve četiri prethodne Forza igre, već je zapravo glavni deo posla prepušten Playground Games-u, ekipi formiranoj 2009 godine sa jedinim ciljem da razvija Forza Horizon. Zanimljivo je to da Playground Games okuplja likove iz mnogobrojnih poznatih kompanija – Codemasters, Criterion, Ubisoft, Black Rock i mnogih, mnogih drugih.
Ovaj svojevrsni spin-off (zbog čega i naziv Horizon a ne “5”) predstavlja igru u otvorenom okruženju koja se “vrti” oko festivala nazvanog “Horizon” koji se održava u Koloradu u Americi. Ovaj festival predstavlja svojevrsni spoj muzičkog festivala i festivala uličnih trka, nešto što do sada nismo imali prilike da vidimo u stvarnosti, ali u Horizonu funkcioniše više nego dobro. Kao “jada” sa Volksvagenom, na poziv preko radija svojim umećem vožnje osvajate jednu od karata za učestvovanje na festivalu, a kasnije uspešnim vožnjama zarađujete novac kojeg možete da iskoristite za napredak, kupovinu novih vozila i tome slično. Igra inkorporira veliki broj dobro poznatih premisa koje su zaštitni znak Forze – tu su realistična fizika i ponašanje vozila, ogroman broj licenciranih automobila koje možete voziti kao i neverovatno detaljna i kvalitetna grafika. Za sve ovo (osim licenci naravno) zadužen je modifikovani Forza Motorsport 4 engine.
Cilj igre je da učestvovanjem na festivalu osvajate narukvice vozeći brzo, pobeđujući, osvajajući poene i tome slično, a narukvicama dobijate pravo da učestvujete na značajnijim i većim trkama. Krećete sa začelja odnosno 250. pozicije u Horizonu, a cilj je, naravno, da postanete prvi i sa trona skinete momka koji pobeđuje već nekoliko godina za redom. Horizon kao što smo rekli poseduje sistem “otvorenog sveta”, što znači da u bilo kom trenutku možete da “batalite” glavnu priču i glavne trke i slobodno se vozikate po zemlji. Prilikom vožnji nailazićete na dodatne zadatke, misije i trke koje možete ali i ne morate da vozite. Pored vas na putu će se naći i drugi takmičari Horizona koje možete, ali opet ne morate, da izazovete na 1na1 duel. Ovi dueli uvek se održavaju na različitim stazama, što doprinosi realističnosti i težini igre. Naravno, čitav koncept uličnih trka ne ide bez bonusa za “nasilničku vožnju”, kao što je uništavanje okruženja, skakanje vozilom, driftovanje, “prženje guma”, vožnja na dva točka … Sve ovo doprineće da osvajate kredibilitet na ulici, a bolje poštovanje među drugim vozačima doneće vam mogućnost da učestvujete na težim trkama.
Po prvi put u Forza serijalu na stazama se nalaze i druga vozila koja “gledaju svoja posla” dok se vi trkate, a tu su različiti tipovi terena – offroad vožnja, asfaltne staze i tome slično. Naravno, tu je i opcija da osvajate tuđa kola, kupujete ih, potom ih unapređujete, farbate, ubacujete dodatke i sve ono što biste svakako voleli da možete da radite sa svojim ljubimcem na četiri točka. Segment u kojem Horizon takođe briljira jeste soundtrack, formiran u vidu tri glavne radio stanice odnosno “stejdža” na Horizon festivalu – Bass, Pulse i Rocks. Bass poseduje 22. Numere bendova poput Mr Magnetik, Nero, New Order, Scuba, Benny Benassi, Avicii i drugih. Pulse donosi 21. pesmu bendova poput Empire of the Sun, Foster the People, Hot Chip, Maverick Sabre, Miike Snow, Santigold i drugih. Konačno, Rocks je tu sa 22 pesme izvođača kao što su Arctic Monkeys, Black Keys, Neon Trees, The Hives, The Stone Roses i The Chemical Brothers.
Ukoliko govorimo o negativnim stranama, otvoreni svet ipak nije toliko otvoren i igrač je sprečen bankinama da sam sebi pronalazi prečice tokom trka, što donekle jeste razočaravajuće imajući u vidu osnovnu premisu ove video igre. Drugi, znatno veći problem leži u činjenici da igra prosto želi da vam “izmuze” pare iz džepa. Stvarni novac možete iskoristiti za kupovinu novih vozila i poboljšavanje postojećih, ali i za kupovinu “mapa skrivenog blaga” u igri i uglavnom za sve što vam padne napamet. Iako nema razloga da taj novac trošite (osim ukoliko nećete da rano kupite super brza kola i lako pobeđujete protivnike), igra je toliko naporna i napadna u toj želji da vas natera da kupite nešto da jednostavno stvara kontraefekat i suviše iritira. Ah da, multiplayer mod je ograničen na Xbox Live igranje, šteta što nema split screen-a. U globalu – nije loše, može i bolje.
Autor: Petar Starović
PLAY! Zine 56 – NOVEMBAR/DECEMBAR 2012