Produkcijska kuća ESL je 19. juna 2014. godine najavila još jedan Major koji će biti pod njihovom upravom. Prethodni veliki turnir EMS One Katowice, oborio je sve rekorde gledanosti, ESL je sa ponosom objavio detalje o novom Majoru u Kelnu. Ovo je bio treći Major po redu, i imao je nagradni fond od 250 000 dolara, gde prvo mesto dobija 100 000. Održao se na Gamescomu 2014. godine od 14. do 17. avgusta. Ovaj turnir je izazvao manju pobunu među fanovima i igračima, zbog odluke Valve-a da skinu Train iz mapa koje će biti igrane na turniru, i ubace, tada novu mapu, Overpass, koji je izašao samo mesec dana pre početka turnira. Grupna faza turnira se odvijala u GSL sistemu, dok su plej-of mečevi bili best of 3. Mape koje su bile odigravane na ovom turniru bile su: Nuke, Dust2, Cache, Inferno, Mirage, Overpass, Cobblestone.
Sedam timova je dobilo direktnu pozivnicu na ovaj turnir zahvaljujući uspehu na prethodnom Majoru, EMS One Katowice. Ti timovi bili su: Virtus.pro, Ninjas in Pyjamas, Team Dignitas, Cloud9, HellRaisers, Team LDLC i Fnatic. Ostalih 9 timova bili su odlučeni putem kvalifikacija iz regiona Evrope, Severne Amerike, Okeanije i Indije. Neočekivani region Indija dobila je predstavnika na ovom turniru pukom srećom.
Naime, tim LGB eSports, koji je zauzeo treće mesto na prethodnom Majoru, se raspao. Dva igrača su prešla u švedski tim Fnatic, dok su ostali napustili tim. Organizatori turnira odlučili su da to prazno mesto popune timom koji će biti najuspešniji u indijskim kvalifikacijama. Taj tim je bio Team Wolf, čiji je trener bio naš Aleksandar “kassad” Trifunović. Šest evropskih timova koji su prošli kroz kvalifikacije bili su: London Conspiracy, dAT Team, Epsilon eSports, Titan, Copenhagen Wolves i Natus Vincere. Predstavnik Severne Amerike bio je tim iBUYPOWER, dok je Australiju predstavljao Vox Eminor.
Favorit ovog turnira bio je, očekivano, pobednik prethodnog Majora Virtus.pro. Novoformirani Fnatic bio je tim o kome niko nije znao šta da misli. Američki timovi Cloud9 i iBUYPOWER su bili jedni od jačih timova na turniru, ali nisu bili dovoljno dobri da pariraju timovima poput Virtus.pro-a. Legendarni švedski tim Ninjas in Pyjamas bio je pod najvećim upitnikom pred ovaj turnir. Vezali su niz loših rezultata tokom poslednjih nekoliko meseci, i retko ko je mislio da imaju šanse da osvoje ovaj turnir.
Timovi koji su izborili plasman u plej-of i osigurali kartu za sledeći Major bili su: Cloud9, Virtus.pro, NiP, Fnatic, Natus Vincere, Epsilon eSports, Team LDLC i Team Dignitas. U četvrt finalu Fnatic i NiP su sa teškoćom porazili protivnike, dok su Poljaci iz tima Virtus.pro šokirali publiku porazom od francuskog tima LDLC. Glavni favorit je ispao, što znači da svaki tim ima jednaku šansu za prvo mesto. U polufinalu se pokazalo ko su bolji timovi, Fnatic i NiP su uspešno savladali protivnike i zakazan je revanš finala prvog Majora, na kom je Fnatic iznenadno savladao moćne sunarodnike.
Ovo je bio duel najboljih švedskih timova, rivalstvo je bilo netrpeljivo. U prvoj mapi ovog velikog finala, Fnatic je na Cobblestone-u završio prvo poluvreme sa dominantnim skorom 11-4, ali to nije zaustavilo Nindže da pokažu ko su i od čega su napravljeni, vezali su 12 rundi zaredom i uzeli prvu mapu iz ruku Fnatica, 16-11. Druga mapa, Cache, je pokazala da Fnatic ima mentalnu sposobnost da se vrati u meč, ovoga puta su uzeli istu prednost kao na prethodnoj mapi, 11-4, ali nisu dopustili NiP-u da se vrati u meč i rutinski su ga završili su 16-8. Treća mapa je bila Inferno, ovo je bio susret dva najbolja tima na toj mapi. Ovaj okršaj će odlučiti ne samo ko je najbolji tim na ovoj mapi, već i najbolji tim na svetu. Fnatic je uzeo omanju prednost u prvom poluvremenu, 9-6. To je zapalilo vatru u Kristoferu ”Get_RiGht” Alesundu, koji je pokazao svoje umeće, sa 28 killova poveo je NiP u pobedu 16-13 nad Fnaticom. Uspeli su da osvoje Major koji jure od 2013. godine. Uspeli su da se zacementiraju u istoriji CS:GO-a kao jedan od najboljih timova ikada. Njihovi snovi su bili ispunjeni. Krunisali su se kao prvaci sveta kada to niko nije očekivao. Legende poput Get_RiGhta i foresta mogli su da se nazovu prvacima CS:GO-a.
Ovaj turnir je bio jedan od najupečatljivijih ikada, ali ne samo zbog prelepe priče švedskih nindži. Blizu 3 miliona se uključilo na ESL-ov Twitch kanal tokom turnira, dok je finale posmatralo 400 000 gledalaca. Ovaj turnir je pomerio granice i oborio razne rekorde. Privukao je ogroman broj novih igrača, i CS:GO je počeo ubrzano da se širi.
Sledeće godine turnir je premešten u LANXESS arenu u Kelnu, koja može primiti do 20 000 ljudi odjednom i predstavlja jednu od najvećih arena u Evropi.
Ove godine oba ESL-ova prestižna turnira, Katowice i Cologne, nemaju status Major turnira, ali će se na ovogodišnjem turniru u Kelnu naći velikani poput FaZea, Fnatica, NiPa, SK Gaminga itd. Nindže su u veoma lošem stanju u ovom trenutku, nakon što su ponovo bili neuspešni pri kvalifikaciji za Major, ostao im je još jedan turnir da pokažu svetu da su i dalje elitni tim, a to je ESL One Cologne koji se održava u avgustu. Mnogi kritičari misle da je ovo turnir na kome će se odlučiti da li je vreme za NiP da prave drastične promene, ili da ostanu zajedno i pokušaju još jedanput. Turnir će biti održan između 7. i 9. jula, a prenos će biti dostupan na zvaničnom Twitch kanalu ESL-a www.twitch.tv/esl_csgo.