Počinje WESG! Usiljena kopija prestižnih turnira ili san o igračkoj Olimpijadi? Još od začetaka profesionalnog gejminga i prelaska većine turnira u onlajn formu, u bar nekom delu njihovog trajanja, najčešće kvalifikacijama, većina timova je prerasla kvalitetom i trudom jedan grad, jednu državu, a sve češće i jedan kontinent. Pronaći svog savršenog saigrača je postalo imperativ u sve žešćoj konkurenciji gde je najvredniji resurs upravo onaj ljudski, igrački, i internet je prebrodio distance između mnogih talentovanih pojedinaca, da bi se od njih stvorili sjajni timovi.
Jezičke barijere je bilo teže zaobići tako da se mnogo timova i dalje limitira na region iz kog dolaze, ali i te prepreke se sve češće zaobilaze. Naravno i količina novca i prestiža u pitanju je mnogima pomogla da izađu iz svog kruga drugara i zaigraju sa talentima koje su prvi put upoznavali uživo na njihovim prvim lan turnirima!
Podelama i dalje teže regioni CIS, Kina i SEA, ali čak i u Evropi i Americi su sve ređi timovi koji se oslanjaju na igrače iz iskljucivo jedne države, uz sav respekt prema par vrsnih timova koji su ostvarili rezultate oslanjajući se samo na “domaće resurse”!
I iz svega toga se rodila i ideja turnira gde nastupaju samo igrači iz jedne države, uz neodgovoreno pitanje da li je veći prestiž i prioritet braniti boje zastave svoje rodne države, ili svog multinacionalnog tima. U onome u čemu je WCG koji je ugašen pre tri godine omanuo, WESG će pokušati opet, sa početkom turnira od kojeg nas deli svega nekoliko časova. Posle regionalnih kvalifikacija, pre kojih su već pozvani vec ustanovljeni i provereno jaki Dota 2 timovi iz nekolicine država, očekuje nas 24 nacionalna tima, podeljena u 4 grupe, u sistemu gde pobednici grupa idu direktno u četvrtfinale, a drugoplasirani i trećeplasirani timovi idu u direktne okršaje na ispadanje u sistemu najbolji od 3. Šansu za učešće su imale i vec ustanovljene organizacije sa svojim timovima, ali samo sa preduslovom da su svi igrači iz iste države. Zbog popularnosti ali i broja timova, države poput Kine i Švedske su izborile mesto za više od jednog predstavnika, ali i to je donekle razumljivo kada se uzmu u obzir njihovi igrački potencijali.
Mnogima upućenima u Dota 2 scenu ne znači ništa kada neko kaže Tim Rumunija, ili Tim Švedska 2, ali kada se pogleda koji Dota 2 profesionalci nastupaju za iste, jasno je da konkurencija neće biti nimalo naivna. Naspram njih imamo i neke slabije zastupljene države i regione, sto donosi jako prijatnu dozu svežine na Dota 2 scenu, pa ćemo moći gledati i timove iz Južne Afrike, Argentine, Kirgistana, Ekvadora, Jordana i mnogih drugih država.
Nagradni fond je velikih 1.500.000 dolara, od kojih je čak 800.000 namenjeno pobedniku turnira, sto svrstava ovaj neuobičajeni turnir u red najvećih LAN turnira u Doti 2.
Gledajte WESG između 12. i 15. januara i ne zaboravite da navijate srcem, pa čak i za one slabije ekipe, jer nas možda očekuje poneko iznenađenje.