Logitech je odlučio da nam predstavi novi top model iz svoje G serije igračkih miševa – G900 Chaos Spectrum. Ono što ovaj miš pokušava da uradi jeste da donese najbolje performanse, najkomotniji rad i najveću prilagodljivost i sve to u varijanti bez kabla!
Bežični miš za igranje
Do skora kada bilo kome ko se ozbiljno igra na računaru, a pogotovu onima koji se bave eSports takmičenjima, uopšte pomenete bežičnog miša svi su odmahivali rukom i kleli se isključivo u modele koji se povezuju kablom. I nije da nije bilo razloga za to – bežični miševi su obično imali bar minimalni lag u konekciji, imali lošije senzore a vrlo često su bili i teži od sličnih modela sa standardnim povezivanjem. G900 nastoji da sve to promeni – lag u konekciji ne postoji, prosto je identično da li igrate preko kabla ili preko USB nano risivera koji se koristi za obezbeđenje bežične konekcije. Zaista ne znam kako su toliko uspeli da podignu nivo bežičnog pristupa ali u realnom radu i igranju nema razlike u odnosu na druge top modele koji se povezuju kablom o čemu svedoči i učestalost osvežavanja od 1.000Hz što je potpuno u rangu s najboljima. Na to treba dodati i najsavremeniji PMW3366 optički senzor koji donosi rezoluciju u rasponu od 200 do 12.000 DPI, opet nezavisno od tipa konekcije, što je opet u samom vrhu bilo kog tipa gejming miša. Kada pogledamo i težinu, po čemu su wireless miševi obično bili na lošem glasu, čak i sa uključenom baterijom koja se ne može vaditi ona iznosi samo 107 grama. Ako uporedimo sa recimo G502 modelom koji trenutno važi za top žičani miš od Logitecha on je težak 121 gram, dakle celih 14 grama više! Naravno daleko od toga da je ovo najlakši gejming miš iz visoke klase, ima i lakših, ali sama činjenica da nije ni među najtežima već dosta govori.
Luksuz na sve strane
S obzirom da se radi o vrhunskom modelu sve na ovom uređaju je podređeno i utisku luksuza, počev i od kutije. Kada je otvorite videćete uređaj na nekoj vrsti pijedestala što daje jako lep prvi utisak ali u suštini predstavlja možda i nepotrebnu šminku. U samom pakovanju se nalazi miš, kabl za povezivanje (ili produžni za USB risiver), sam risiver i mala kutijica. Prvo nas je zainteresovalo šta je u kutijici i onda smo shvatili da se tu nalaze dodatni dugmići?! Šta je ideja – Logitech je ovaj miš zamislio kao ambidextrous, dakle da mogu ravnopravno da ga koriste i levoruki i desnoruki korisnici. Međutim kod većine tih modela u poslednje vreme vidimo da se najčešće dodatna dva dugmeta nalaze na lokaciji koja bi odgovarala palcu desne ruke, dakle levoruki korisnici nisu baš potpuno ravnopravni. S obzirom da se radi o dosta skupom proizvodu Logitech je odlučio da korisnik sada sam može prilagoditi miša sebi tako što može po potrebi dodati ili skinuti po dva dugmeta sa leve ili desne strane i umesto njih staviti odgovarajuće maske. Ukoliko želite da imate više dugmića možete čak i da ih stavite i sa jedne i druge strane i da im onda u pripadajućem softveru dodelite odgovarajuće funkcije. Kroz softver podešavate i podeoke promene DPI osetljivosti a uređaj sva podešavanja pamti u internoj memoriji pa nije potrebno da ga ponovo podešavate kada ga odnesete na drugi računar, čak i ako taj računar nema Logitech softver instaliran.
Miš je obložen vrhunskom gumiranom plastikom sa nekoliko hromiranih detalja i što se tiče utiska pri dodiru on je stvarno fenomenalan. Sa zadnje strane se nalazi Logitech G logo koji svetli onako kako mu vi zadate, a na gornjoj strani je i taster za promenu DPI osetljivosti sa odgovarajućim indikatorom. I tu dolazimo do jedne zamerke koju imamo na sam oblik miša – nekako je previše plitak, da ne kažemo pljosnat. Naravno ovo je individualno od korisnika do korisnika ali se meni lično sam oblik nije najviše svideo pa je savet svima koji razmišljaju o ovom modelu da ga svakako probaju u ruci pre nego što se odluče za kupovinu. Još jedna interesantna stvar jeste što dva glavna dugmeta imaju vrstu mehaničke rotacije iz centra, kao da su na klackalici, što daje dosta bolji utisak prilikom klika i vrlo je zanimljivo rešenje.
Na kraju treba obratiti pažnju i na činjenicu da je ovo bežični miš – baterija je deklarisana da traje minimalno 32 sata sa isključenim osvetljenjem ili 24 sata sa uključenim osvetljenjem. Imajte u vidu da su ovo minimalne vrednosti, miš ima mogućnost optimizacije trošenja baterije kada se ne koristi aktivno za igranje već recimo surfujete internetom i u tom slučaju će baterija trajati značajno duže. Minimalne vrednosti trajanja baterije se odnose na maksimalne performanse senzora i sistema komunikacije i prema našem relativno kratkom iskustvu druženja s ovim uređajem su u praksi potvrđene. Ono što je još bolje jeste što se puni preko USB kabla koji na kraju ima micro konektor kao za punjač mobilnog telefona ali s druge strane ima i neku vrstu viljuške koja idealno naleže na prednji deo miša – u praksi kada ga povežete da se puni dobićete potpuno standardnog žičanog miša odličnih performansi!
Da li se sve to isplati?
Došli smo do zaključka da sada bežični miš može imati potpuno iste performanse kao i onaj sa kablom što je zaista veliki rezultat za Logitech. S druge strane taj rezultat dolazi po paprenoj ceni od skoro dvesta evropskih novčanih jedinica na našem tržištu. Da li vam kabl baš toliko smeta? Na svakome je da lično odluči, ali ja bih realno pre gledao neki model kao što je Logitech Pro Gaming Mouse o kome smo već pisali ili neki od Prodigy modela o kojima ćete uskoro moći da čitate koji su opremljeni apsolutno istim senzorom a koštaju značajno manje, naravno uz dodatak kabla i manjak nekih luksuznijih opcija koje ima G900 Chaos spectrum.