AMD je napravio veliki povratak na tržište poslednjih par godina, prvo u domenu procesora za PC računare a onda i što se tiče grafičkih kartica. Međutim iako su performanse, pogotovu procesora, bile jako dobre, ipak je za gejmere nekako Intel ostajao kao primarni izbor jer većina igara ne može da koristi dovoljan broj procesorskih jezgara. Sa druge strane u domenu grafičkih kartica Radeoni jesu bili korektan izbor u nekim cenovnim rangovima ipak nisu mogli da skinu sa trona najbrže modele iz Nvidia tabora. I dok su svi očekivali da AMD samo uživa u lansiranju novih Xbox i Playstation konzola koje su u potpunosti bazirane na njihovog arhitekturi, mesec novembar je obeležio lansiranje novih i procesora i grafičkih kartica u vrlo kratkom vremenskom periodu! Zato smo na test dobili ceo jedan računar koji upotrebljava upravo te najnovije tehnologije.
AMD Zen 3 procesori
AMD je uvođenjem svoje Zen arhitekture počeo ozbiljno da diše za vratom konkurenciji iz Intela – već nekoliko prethodnih godina za manje novca korisnici dobijaju više jezgara, više performansi, a zahvaljujući boljem proizvodnom procesu čak i manje zagrevanje i potrošnju energije od konkurencije. Međutim jedna, nama najbitnija, kategorija korisnika se i dalje vrlo često odlučivala za Intel procesore s obzirom da su se bolje pokazivali u većini video igara. Za ovo postoji racionalno objašnjenje – dok je više jezgara AMD procesora jako korisno kada radite u nekom programu za obradu video materijala ili kada imate milion tabova u internet pretraživaču, međutim igre najčešće nisu dizajnirane tako da koriste više od dva ili najviše četiri jezgra procesora a Intel modeli su držali tu i dalje prednost u uporedivim klasama procesora. I upravo je na taj segment AMD obratio najviše pažnje prilikom projektovanja nove serije procesora koji pripadaju takozvanoj trećoj generaciji Zen procesora a korisnici će ih najlakše prepoznati po oznaci 5000 – za sada su lansirani Ryzen 5 5600X, Ryzen 7 5800X, Ryzen 9 5900X i Ryzen 9 5950X. AMD je promenio samu arhitekturu procesora tako da se poveća broj instrukcija po ciklusu kako bi se poboljšale takozvane single-core performanse, odnosno performanse u aplikacijama koje najviše zavise od brzine samo jednog jezgra. I treba biti potpuno otvoren – na osnovu prvih testova Intel prosto više nije najbolji procesor za gejming! Dakle i poslednji bastion nekada moćnog i dominantnog Intela je pao pa će zagriženi gejmeri koji žele najbolje performanse, pogotovu u naslovima koji intenzivno zavise od procesora, kao što je na primer CS:GO, su sada upućeni na novu generaciju AMD modela. Štaviše neki rezultati pokazuju čak da je Ryzen 5 5600X u nekim naslovima egal sa Intel i9 10900K procesorom koji je skoro pa duplo skuplji od njega.
Naravno ne treba očekivati da ukoliko radite upgrade sa prethodne generacije AMD procesora dobijete ogromne dobitke u igrama, razlike su ionako bile male, ali je jasno da je AMD sada trenutno najbolji izbor kako za programe za produktivnost, tako i za igre. Za one koji planiraju nadogradnju treba imati u vidu da su Zen 3 procesori sada podržani na matičnim pločama sa X570 i B550 čipsetovima, dok će biti podržani i na modelima koji su bazirani na 400 seriji čipseta ali će morati da prođu update BIOS-a koji će verovatno biti spreman tek negde u januaru 2021. godine.
Ryzen RX 6800 grafičke kartice
Već se mesecima šuškalo o „Big Navi“ grafičkim karticama iz AMD koje bi trebalo da se suprotstave Nvidia Ampere modelima koji su lansirani pre nekoliko meseci. I vrlo brzo nakon lansiranja novih procesora AMD se odlučio da lansira dva nova grafička čipa koji će biti začetak nove serije – RX 6800 i RX 6800 XT. Pre njima je bio zaista izazovan zadatak jer su trebali da poboljšaju performanse u odnosu na prethodnu generaciju, primene nove DX12 Ultimate instrukcije kao što je Ray-Tracing a da sve to postignu sa postojećim 7nm proizvodnim procesom i da pritom nove grafičke kartice troše manje energije! Zvuči dosta neverovatno ali su u tome zaista i uspeli.
Oba modela koja su sada lansirana dolaze sa po 16GB ugrađene memorije, a rekli bismo da RX 6800 treba da se takmiči sa GeForce 3070, iako je nešto skuplji ali nudi i bolje performanse, dok 6800 XT ide direktno na 3080 model, pri čemu je interesantno da Nvidia kartice imaju samo 8 i 10GB memorije respektivno. Još jedna stvar koju treba napomenuti jeste da je AMD konačno odustao od takozvanog blower kulera za svoje referentne kartice i primenio relativno klasično rešenje sa tri ventilatora koje možemo videti kod mnogih proizvođača. S obzirom da je Nvidia imala baš mnogo problema prilikom lansiranja Ampere kartica sa prevelikom potražnjom i premalom ponudom, AMD je sa proizvođačima u startu napravio dogovor da prvo lansiraju kartice koje su bazirane na njihovom referentnom dizajnu što je sasvim ok iz naše perspektive. RX 6800 je deklarisana na potrošnju od 250W, dok je 6800 XT na 300W, a obe kartice koriste po dva standardna 8-pinska konektora za napajanje, s tim da slabija zauzima 2 slota, dok je jača za pola slota viša. Interesantno je da su konektori na zadnjoj strani 2 DisplayPort 1.4, jedan HDMI 2.1 i jedan USB-C port za povezivanje sa VR uređajima i drugim periferijama. Još jedna dobra karakteristika jeste da sada i AMD kartice automatski isključuju ventilatore u potpunosti kada ne radite ništa grafički intenzivno što je zaista dobro sa akustične strane računara.
Jedna stvar koja je jedinstvena za AMD u ovom trenutku jeste da Ryzen 5000 generacija sa čipsetovima iz 500 serije procesora sada može da u kombinaciji sa RX 6800 karticama koristi nešto što se zove Smart Access Memory. Suština je da procesor može da pristupi memoriji na grafičkoj kartici koja je načelno brža i da to može da dovede do povećanja performansi u nekim slučajevima. Iako je AMD tvrdio da su dobici veći u našim testiranjima smo došli do toga da su performanse uglavnom 3-5% veće što je značajno, ali ne i revolucionarno. Međutim treba imati u vidu da je ova tehnologija još uvek nova i da će verovatno njenim sazrevanjem dobitak u performansama biti veći ukoliko developeri igara i softvera budu imali interesa da iskoriste njene mogućnosti.
Računar baziran na najnovijim AMD tehnologijama
Da bismo isprobali sve ovo što je novo iz AMD tabora dobili smo na test ceo računar baziran na novom procesoru i novog grafičkoj kartici. Jedan kuriozitet jeste da je računar spakovan u jedno staro Chieftec kućište od pre otprilike deceniju koje je modifikovano za najnovije komponente, ali i dalje predstavlja „sleeper“ varijantu – računar koji deluje kao zastareo a zapravo je vrhunski.
Najbitnija stavka jeste Ryzen R9 5900X procesor koji spada skoro pa u sam vrh AMD ponude, iznad njega je samo R9 5950X. Ryzen 9 5900X ima čak 12 fizičkih i 24 logička jezgra i kao takav je jasno predviđen za mnogo više od gejminga – pre svega za ozbiljne grafičke radne stanice koje se koriste za obradu video materijala, 3D rendering ili nešto što može da iskoristi njegov pun potencijal. Međutim sa baznim klokom od 3.7 GHz i Boost frekvencijom koja ide do 4.8GHz jasno je da mnogo može da ponudi i u igrama koje ne koriste veliki broj jezgara. I to je svakako i pokazao kod nas na testu, podatak da u CS:GO (koji odavno više ne zavisi od performansi grafičke kartice) ovaj procesor izvlači u Full HD rezoluciji preko 600 fps u proseku zaista deluje potpuno neverovatno. AMD je odlučio da uz nove procesore (osim 5600X) ne isporučuje fabrički hladnjak pa je to iskorišćeno u našoj konfiguraciji za upotrebu vrlo zanimljivog Cooler Master MasterLiquid ML240P Mirage vodenog hlađenja koje se super uklapa u celokupno RGB šarenilo računara. Pritom ovaj dodatak Mirage u nazivu proizvoda uopšte nije slučajan – na samom hladnjaku koji je na procesoru se nalazi Cooler Master logo koji je izveden u nekom čudnom vizuelnom stilu i zaista deluje kao neka vrsta fatamorgane koja menja boje osvetljenja, zaista impresivan efekat. Ovo takođe znači da je računar skoro potpuno nečujan, čak i kada je na maksimalnim performansama, čak i kada je otvoreno kućište bukvalno na nekoliko desetina centimetara od vaših ušiju.
Tišinu dopunjuje i sjajno urađena Radeon 6800 grafička kartica čiji se ventilatori ni ne okreću kada nema opterećenja, a i kada se upale buka koju proizvode je minimalna. Tu su i RGB ventilatori koji su takođe vrlo dobrog kvaliteta i osim vizuelnog utiska dopunjuju i tih rad računara. Konačno za napajanje je zaduženo Seasonic Focus Plus 750 Gold napajanje koje i samo ima jedno dugme na zadnjoj strani koje određuje da li će se njegov ventilator stalno okretati, ili će se takođe i on stopirati kada napajanje nije pod opterećenjem. Sve u svemu kada na računaru radite neke lake poslove, a za ovaj računar je dosta toga baš lagano, praktično se neće ništa čuti. Čak i pod punim opterećenjem računar je izuzetno tih i praktično je najveće iznenađenje da su unutra praktično sve AMD rešenja jer je ranije za njih važilo upravo sve suprotno!
Ceo sistem je baziran na Asus CrossHair VIII Hero Wi-Fi matičnoj ploči sa kojom smo se već susreli kad smo radili opis Ryzen 7 3800X procesora i tu se nema šta mnogo dodati – radi se o najjačem X570 čipsetu na matičnoj ploči koja ima praktično sve što možete zamisliti, od wireless konekcije, preko višestrukih LAN priključaka, USB konekcija svih vrsta i najvećih brzina, pa do fantastičnih overclocking potencijala. Tu je i vrlo kičasta G.Skill Trident Royal Z DDR4-3600 memorija sa četiri modula ukupnog kapaciteta 32GB, sa zlatnim hladnjacima i RGB trakom koja deluje kao da svetle neki kristali ili dijamanti na vrhu modula. Ono što je još bitnije jeste i Corsair Force MP600 SSD koji radi po PCIe 4.0 x4 protokolu odnosno koristi maksimum onoga što matična ploča i čipset mogu da ponude, i to u vrlo izdašnom kapacitetu od cela 2TB.
Ovako sastavljen ovaj računar bi mogao da se smesti negde između gejming računara i radne stanice – definitivno je 5900X i 32GB memorije malo previše za samo gejming računar ali daleko od toga da se bunimo. Jedino što se ovom računaru može zameriti u gejming smislu jeste da koristi „samo“ RX 6800 a ne 6800 XT grafičku karticu, u smislu da bi iz procesora sigurno moglo da se izvuče i više performansi sa jačom grafičkom karticom ali svakako je i ovako zaista prejaka konfiguracija.
U tom smislu smo većinu testova radili upravo u 4K rezoluciji s obzirom da je to nešto što bi realno trebalo da bude domet ove mašine i tu vidimo da je u najpopularnijim AAA naslovima ona značajno jača od nove generacije konzola, što je doduše i bilo očekivano. Druga primena ovog računara bi bila 1440p rezolucija sa monitorom sa visokom frekvencijom osvežavanja, 144, 165Hz ili čak i višom, jer uz malo podešavanja većina ovih naslova može da postigne taj fps. Kada pričamo o eSports naslovima tu dileme nema i ovo je mnogo više nego što vam realno treba gledajući bukvalno bilo koju trenutno aktuelnu rezoluciju.
Zaključak
Nekoliko dilema se postavlja trenutno – jedna je svakako dobavljivost novih procesora i grafičkih kartica i da li će ih biti u dovoljnim količinama, pogotovu imajući u vidu situaciju sa Nvidia modelima koji su bili takoreći lansirani samo na papiru jer većina korisnika nije uspela da dođe do njih. Za sada u trenutku pisanja teksta deluje da se procesori čak i kod nas u načelu mogu naći uz možda nešto , dok za grafičke kartice moramo sačekati još neko vreme. Naravno svemu ovome užasno pogoduje i aktuelna pandemija koronavirusa koja je otežala proizvodnju i linije snabdevanja, a sa druge strane s obzirom da veliki broj ljudi sedi kod kuće značajno povećala tražnju za svim proizvodima.
Druga dilema jeste pitanje kome je ovakav računar namenjen? Svakako ne nekome kome je Full HD rezolucija sasvim dovoljna i ko trenutno nema aspiracija ka promeni monitora i igranju u višim frekvencijama osvežavanja. U tom smislu je ovaj računar mnogo jači čak i od onoga što nude tek lansirane nove generacije konzola koje će narednih 5-6 godina sigurno biti target za koji će se proizvoditi igre, dakle ako biste se sada ovako opremili mogli biste da budete bar nekoliko godina sigurni da ćete u 4K rezoluciji vrlo lagodno moći da igrate sve najnovije naslove. Međutim to ćete poprilično papreno morati i da platite, pogotovu ako nemate neku drugu primenu za ovako jak procesor osim za igranje. Zato i deluje da će upravo naredna lansiranja što AMD procesora što grafičkih kartica u nekom srednjem segmentu biti možda i idealna za korisnike u Srbiji koji najčešće ne poseduju prevelike budžete.
Ono što nas u ovom trenutku izuzetno raduje jeste da je AMD uspeo da uspostavi dominaciju na polju procesora za gejming i na taj način potpuno potisne konkurenciju. Na polju grafičkih kartica još uvek ne vidi možda tako jasan pobednik ali je činjenica da više konkurencije donosi više izbora za korisnike a da se nadamo da će stabilnom ponudom kartica to uskoro dovesti i do značajnog obaranja cena proizvoda što je opet samo u interesu nas gejmera.
Karakteristike:
Procesor | AMD Ryzen 9 5900X |
Matična ploča | Asus CrossHair VIII Hero Wi-Fi |
Memorija | 4x 8GB G.SKill Trident Royal Z DDR4-3600 |
Grafička kartica | AMD Radeon RX 6800 16GB GDDR6 |
Hard disk | Corsair Force MP600 M.2 2TB |
Kućište | Chiefter „sleeper“ |
Hlađenje | Cooler Master MasterLiquid ML240P Mirage |
Napajanje | Seasonic Focus Plus Gold 750W |
Testiranje:
Igra
(average FPS) max/ultra settings |
3840×2160 |
Witcher 3 | 84.2 |
Battlefield V | 108.4 |
Assassin’s Creed Odyssey | 53.1 |
Shadow of the Tomb Raider | 78.2 |