Logitech je sa svojim top modelima u oblasti bežičnih miševa i tastatura pre nekoliko godina lestvicu kvaliteta i performansi postavio vrlo visoko. Logitech G Pro miš i G 915 tastatura sa low profile tasterima su definitivno bili nešto što je ozbiljno odskakalo od konkurencije. Međutim svaki proizvod može da se unapredi pa da vidimo da li je Logitech novijim verzijama ovih periferija uspeo da nadmaši samoga sebe?
Logitech G Pro2 Lightspeed
Kada pogledamo pakovanje i sam izgled miša realno je teško naći razliku u odnosnu na prvobitni G pro miš, što je zapravo jako dobra stvar jer smo za njega imali samo reči hvale po pitanju oblika i kvaliteta izrade. I ovde je priča gotovo identična – oblik je takav da ga mogu koristiti igrači bilo kojom rukom, kvalitet plastike je na najvišem nivou, a sam osećaj pod rukom je prosto fenomenalan, delom zahvaljujući i dosta maloj težini od 80 grama sa sve ugrađenom baterijom. Međutim, detaljnijom spoljašnjom inspekcijom uređaja dolazimo do zaključka da on sada ima tastere i sa leve i sa desne strane, i ne samo to – u kutiji dobijate i dodatne tastere da biste izmenili sa koje strane će biti dugmići i koje želite da koristite. Ovo je bila česta zamerka kod ambidexterous miševa kod kojih je oblik simetričan, ali su dodatni tasteri najčešće prilagođeni samo za palac desne ruke. Ovde imate situaciju da sami možete da odlučite da li ćete koristiti tastere sa leve, sa desne, ili možda čak i obe strane i naravno adekvatno podesiti njihove funkcije u priloženom softveru.
Kada miša okrenemo na leđa vidimo kružni deo na kome je odmah nalepnicom naglašena PowerPlay kompatibilnost. Za one koji ne znaju, PowerPlay Logitech podloge omogućavaju kompatibilnim miševima da se bežično pune sve dok su na podlozi pa na taj način praktično nikada ni ne morate razmišljati o trajanju baterije. Sa prednje strane uređaja se nalazi USB-C port standardnog oblika što jako pozdravljamo jer to znači da možete iskoristiti bilo koji USB-C kabl za povezivanje i punjenje. Sa zadnje strane se nalazi prosvetljeni Logitech G logo, kao i tri lampice koje su indikator stanja baterije, ali se svo osvetljenje relativno brzo gasi ukoliko je miš neaktivan kako bi se štedelo na bateriji. Period posle koga se osvetljenje gasi se takođe može podešavati iz softvera.
Tehničke karakteristike ovog uređaja predstavljaju najveća unapređenja u odnosu na prethodni model. Pre svega tu je neverovatni Hero 2 optički senzor koji donosi rezoluciju od 100 do čak 44.000 DPI, može da isprati ubrzanja od 88G, tj. prati brzinu pokreta do čak 888 IPS (inča u sekundi). Treba napomenuti još da je i produžen vek trajanja baterije koji sada iznosi 60 sati stalnog pokretanja miša ukoliko je uključeno osvetljenje, ili ako isključite osvetljenje onda do 95 sati. Dodatno od tehničkih novotarija tu su i Lightforce prekidači za dva glavna dugmeta koji donose neverovatnu brzinu i preciznost beleženja klika, ali sa druge strane ostavljaju dosta mehanički utisak na korisnika. Miš ima i ugrađen memorijski profil u samom uređaju tako da ga bez problema možete nositi bilo gde i na svakom računaru uživati u vašim, unapred postavljenim podešavanjima.
Logitech G915X
Logitech G915 je jedna od tastatura koje su se meni lično najviše svidele a mnogo sam ih opisivao, pre svega zbog jedinstvene kombinacije mehaničkih low-profile tastera. Naime meni, a znam i još dosta ljudi sa tim problemom, prosto ne prijaju duboki tasteri koji su karakteristični za većinu mehaničkih tastatura. U tom smislu je Logitech napravio i posebne tastere, ali i celu tastaturu koja je odlična za kucanje, ali i vizuelno izuzetno atraktivna. Model sa sufiksom X na ovo nasleđe samo vrši nadogradnju – aluminijum od koga je izrađeno samo telo tastature je nekako sada još prefinjeniji i lepši pod rukom, a vizuelno je utisak izuzetno upečatljiv.
Tastatura sa ukupno 23mm visine je zaista jako tanka, a treba imati u vidu da su tu uklopljeni i mehanizmi i baterija i sve što je potrebno za jedan ovakav model. Što se rasporeda tastera tiče on je klasičan, sa velikim volume točkićem sa strane koji nam se izuzetno dopao, s tim da sa leve strane postoje dodatni makro tasteri, a sa gornje strane postoje tasteri za odabir game modova, podešavanje konekcije, osvetljenja i slično. U paru sa Logitech softverom možete podesiti takozvane Keycontrol opcije pa svakom od posebnih tastera dodeliti neku funkciju, ali čak i ovim drugima za konekciju, pa i samom volume točkiću dodeliti neku funkciju. Možda deluje šašavo, ali ovo može biti vrlo zgodno i u nekim drugim primenama van gejminga, gde na primer možete na točkiću određivati nivo zooma na slici dok radite u Photoshop-u ili tako nešto.
Za ovu tastaturu Logitech je upotrebio svoje GL low profile tastere, a možete birati između linear (crveni), tactile (braon) i clicky (plavih) tastera koji se ponašaju vrlo slično kao i tasteri odgovarajućih boja pune visine. Mi smo na testu imali tactile opciju i moram reći da sam vrlo zadovoljan iskustvom kucanja na njoj. S druge strane, aktuacija od samo 1.3mm znači da ćete brže moći da pritiskate tastere što dovodi do viših APM (actions per minute) u igrama gde je to presudno. Svi tasteri su prosvetljeni i možete određivati boje u LightSync okruženju zajedno i sa drugim Logitech uređajima, ali i odlučiti se da isključite osvetljenje ukoliko želite da produžite vek trajanja baterija. Inače, trajanje baterije dosta zavisi od osvetljenja pa ukoliko je ono na 100% jačine dobijate samo 36 sati konstantne upotrebe, ako osvetljenje smanjite na 50% onda imate na raspolaganju 90 sati, dok ukoliko isključite osvetljenje u potpunosti onda imate zaista impresivnih 800 sati korišćenja. Tastatura se puni, a može se tako i povezati na računar preko standardnog USB-C kabla, a moguće je povezati i preko Bluetooth konekcije ali onda nemate tako brzo vreme odziva kao što je to slučaj sa LightSpeed wireless adapterom.
Zaključak
Možemo slobodno da konstatujemo da je Logitech i sa novim verzijama svojih top uređaja u domenu bežičnih tastatura i miševa ponovo postavio novu lestvicu, još više nego prošli put. Jedino ostaje pitanje da li prosečan korisnik sva ova unapređenja može da iskoristi ili mu je možda bilo dovoljno i već ono što je stizalo sa prethodnom generacijom? Ako pogledamo objektivno meni bi ovo bile periferije iz snova, ali je njihova velika mana i izuzetno visoka cena. Ukoliko možete da nabavite prethodnu generaciju na nekom popustu možda ta opcija ima više smisla jer, na kraju dana, najveći broj razlika će primetiti samo profesionalci.