Pa koliko to ima prinčeva u Persiji?
Početkom ove godine smo nakon dužeg vremena dobili novu Prince of Persia igru od Ubisoft-a, Prince of Persia: The Lost Crown. Metroidvanija je bila pravo pozitivno iznenađenje, ali još jedno iznenađenje smo dobili samo par meseci kasnije kada je objavljeno da će jedan od developera DLC-ova za igru Dead Cells kreirati roguelike igru za ovu franšizu pod nazivom The Rogue Prince of Persia. Studio Evil Empire je još tokom razvoja Prince of Persia: The Lost Crown predstavio ideju Ubisoft-u za novu igru, a 27. maja igra je stigla u Steam early access program. U kakvom se stanju onda nalazi ova prva verzija koju igrači trenutno mogu da probaju na Steam-u, i da li se ova igra dovoljno razlikuje od Prince of Persia: The Lost Crown?
Original je uvek bolji od kopije
Dead Cells je jedna od onih igara koja nam je pokazala sve dobre strane early access-a. Mnogi developeri su early access shvatili kao neograničeno vreme za usavršavanje njihove igre, dok su se drugi ponašali kao da je glavni cilj bio upravo ulazak u ovaj program. Malo studija je ponudilo igru bogatu sadržajima u ranoj fazi early access-a, a za sada The Rogue Prince of Persia se ipak ne može meriti u tom aspektu sa originalom koji je kreirao Motion Twin studio. Ipak, osnova nove Prince of Persia igre je dosta jaka, i ako developeri na pravi način podrže igru u early access-u, ovo može da postane dobar roguelike. Ono što se izdvaja u ovoj ranoj fazi je odličan vizuelni stil (ručno crtanje), muzika koja ide u pozadini (koju je kreirao muzičar ASADI), kao i kretanje (možete da trčite po zidovima) i način borbe u igri.
Od samog početka možete da se prebacite preko neprijatelja, da ih šutnete sa ivice ili jednog u drugog, kombinujete napade iz blizine i daljine, a sva oružja koja koristite se integrišu u kretanje. Iako je ovaj deo igre najkompletniji, oni koji imaju dosta iskustva sa roguelike igrama neće baš mnogo moći da uživaju u ovom aspektu jer The Rogue Prince of Persia trenutno ima samo jedan akt (u finalnoj verziji bi trebalo da ih bude tri). Ako ste jedan od njih, verovatno će vam trebati svega par sati da iskusite sve iz ovog roguelike-a. Igra trenutno ima šest različitih bioma, osam tipova oružja, šest tool-ova, dva bosa i 30 trinket-a. Biomi se razlikuju, ali kada ponovo prolazite kroz njih imaćete utisak kao da su samo ajtemi premešteni na druga mesta. Random generated roguelike nivoi se drastično ne razlikuju, a ovo je jako bitan element u igrama ovog žanra. Ono što je dobro je da u nivoima možete otkriti NPC-jeve i dodatne zadatke tako da ovo malo ubažava repeticiju koja se ne sme osetiti u ovim igrama.
Gde sam već video ovog ljubičastog princa?
Manipulacija vremenom je već dobro poznata karakteristika Prince of Persia igara, a u ovoj igri to radite pomoću vašeg Bola oružja. Roguelike žanr je gotovo savršen za jednu Prince of Persia igru, ali novi Prince se trenutno jedva izdvaja od roguelike igara na tržištu, a i ne koristi baš najbolje sve elemente ovog žanra. U igru je sigurno uloženo dosta truda, ali ne i mnogo novih ideja. NPC-jevi koje pronađete u nivoima su veoma bezlični, a možda je moglo i da se više vremena posveti pisanju dijaloga. Tokom igranja možete da birate i kroz koje nivoe ćete proći, ali ovo drastično ne menja opšti utisak. Trenutno se nešto ni ne isplati detaljnije pričati o priči iz igre, jer je nepotpuna. Igra je smeštena u grad Ctesiphon koji napada hunska armija i njihov vođa Nogai. On šalje obuzete vojnike da unište grad, a Princ pokušava da to spreči. Datum objavljivanja igre The Rogue Prince of Persia je pomeren da bi se zaobišao dolazak Hades 2 u early access, ali i nakon nekoliko nedelja rekao bih da je igra Supergiant Games-a mnogo bolja opcija od novog Princa pogotovo ako ste veteran rogulike žanra.
Završni komentar
The Rogue Prince of Persia je žrtva lošeg tajminga i prezasićenosti tržišta roguelike igrama. Nije kao da nismo dugo dobili igru iz Prince of Persia franšize, a Prince of Persia: The Lost Crown je definitivno na prvu loptu bolja igra od The Rogue-a. Teško je preporučiti ovu igru u ovoj formi kada postoji toliko roguelike-ova koji su kompletniji, maštovitiji i rade gotovo sve stvari bolje od The Rogue-a. Novi Princ makar ima iza sebe posvećene developere i early access da promeni i ispravi sve što bi trebalo, ali i dobru osnovu koja je još jedan dobar znak za budućnost ove igre. Trenutna verzija radi i bez nekih ozbiljnih bagova, a i gotovo uvek je zabavna. Za sada igra može biti interesantna novajlijama roguelike žanra, ali veterani će verovatno hteti da sačekaju da još sadržaja stigne u The Rogue Prince of Persia.
The Rogue Prince of Persia je od 27. maja dostupan u Steam Early Access-u.
Pozitivno
- Vizuelni stil
- Muzika
- Fluidan i interesantan način borbe
- Kretanje kroz nivoe
Negativno
- Malo sadržaja
- Nedovoljno drugačija od drugih roguelike igara
- Još jedan Prince of Persia u četiri meseca
- Dijalozi i sporedni karakteri