Sledeća era Valorant Champions Tour-a je dobila svoje zvanične učesnike. Riot Games je objavio punu listu svih 30 partnerskih timova za internacionalne Valorant lige sledeće godine. Ovi timovi će činiti tri međunarodne lige sa 10 timova i takođe će svi bidi deo prvog kickoff turnira u Sao Paulu u februaru 2023. godine.
U američkoj ligi će se takmičiti 100 Thieves, Sentinels, Cloud9, NRG, Evil Geniuses, FURIA, LOUD, MIBR, KRU Esports i Leviatan. U EMEA to su Fnatic, Team Vitality, Team Liquid, Karmine Corp, Team Heretics, KOI, Giants, Na’Vi, FUT Esports i BBL Esports. Deo pacifičke lige biće ZETA DIVISION, DetonationN Gaming, Gen.G, T1, DRKS, Team Secret, Paper Rek, Rek Regum Keon, Talon Esports i Global Esports.
Welcome to the next era of the #VCT
We are proud to introduce the 30 teams who will compete in the VALORANT Champions Tour in 2023.
— VALORANT Champions Tour (@ValorantEsports) September 21, 2022
Timovi će dobiti jedinstvene prilike i takmičiće se u najvišim ligama bez rizika od ispadanja, a svaki tim će takođe dobiti procenjenu šestocifrenu stipendiju za podršku svom Valorant spisku.
U svom zvaničnom saopštenju, Riot je obrazložio njihove glavne kriterijume za odabir organizacija kao partnera. Riot žele organizacije koje stavljaju fanove na prvo mesto, slave različitost, posvećene su podršci igračima, imaju ubedljive brendove i mogu da grade dugoročnu budućnost na održiv način.
Naravno, postoji nekoliko iznenađenja kada pogledate listu partnerskih timova i listu timova koji nisu uspeli. Oba šampiona Mastersa iz prošle godine, OpTic i FPX, nisu sklopili partnerstvo. Takođe, nisu ni TSM, G2, The Guard, Ninjas in Pijamas, FaZe, XSET i nekolicina drugih. T1 i Gen.G, koji su se takmičili u Severnoj Americi u poslednjih nekoliko godina, prebacili su se u Azijsko-pacifičku ligu, pošto same organizacije imaju jake korene u Koreji.
Mnoge ekipe će moći da se pridruže 2024. godine, ali ovaj odabir je razočarao mnoge obožavaoce, jer izgleda kao da je Riot ignorisao mnoge ekipe koje su bile ključne za razvoj ovog esporta. Takođe su ignorisali možda i dve najbolje petorke iz tekuće godine, zbog čega izgleda kao da im sam razvoj esporta nije na prvom mestu.
Nikada nisam bio fan franšiznog sistema, koji dosta limitira prirodan napredak malih timova i fokus isključivo pravi na najboljim. Ceo sistem funkcioniše kao i kod tradicionalnog sporta u Americi, zbog čega ne mogu da kažem da sam uzbuđen za narednu Valorant sezonu.
Kako se vama dopada ovaj sistem?