Nova studija se bavila fiziološkim i psihološkim uticajem FPS igara na igrače.
Univerzitet u Lidsu, iz Velike Britanije, je objavio rezultate interesantnog istraživanja. Njihova studija je obuhvatila četiri igre: CS:GO, Apex Legends, Call of Duty: Warzone i PUBG. Cilj je bio da se otkrije uticaj ovih igara na nivo stresa, otkucaje srca i krvni pritisak igrača. Iako je svaka igra povećale broj otkucaja srca 32 igrača, CS:GO je izgleda najmanje uticao od pomenutih pucačina.
Eksperiment je imao i određena ograničenja. Neki su kategorisani kao dobri igrači, a neki kao eksperti u igrama koje su izabrali, i na osnovu vremena provedenog u igri. Svi učesnici su imali između 20-26 godina. Većina učesnika je odigrala samo jednu partiju, a pojedini dve. Broj otkucaja srca, nivo stresa i krvni pritisak su mereni najmanje tri puta tokom igranja. Ispod pogledajte puls igrača pre i nakon igranja FPS-ova.
Od svih igara, jedino je nakon igranja CS:GO-a primećen manji broj otkucaja. Stručnjaci su istakli da je to možda zbog dužine partija i igrača koji su bili nešto iskusniji. Pauze tokom partije takođe su omogućile igračima da se vrate u svoj prirodni ritam. Sledeće što je testirano bio je nivo stresa.
Tom prilikom je korišćen STAI (State Anxiety) test kako bi se izmerio stres igrača pre početka igranja. Na grafikonu ispod možete da primetite da su sve igre smanjile nivo stresa nakon mečeva.
Iako sve igre izgleda deluju opuštajuće, CS:GO prema ovim istraživanjima najviše oslobađa od stresa. Studija nije možda najdetaljnija, ali nam daje ideju o načinu na koji FPS igre utiču na igrače koji ih igraju. Jedino mi nije jasno gde su aparati za merenje, kada u sred razmene vatre vidim saigrača da lutuje kovčeg mrtvog igrača u Apex Legends. Ovo me veoma ”opusti”.