Na test nam je ponovo došao jedan računar baziran na najnovijoj AMD Ryzen generaciji procesora međutim sada je u glavnoj ulozi ono što bi se moglo nazvati procesorom srednje klase, Ryzen 5. Da li je to dovoljno za gejming i zapravo da li vam uopšte bilo šta jače i treba?
AMD srednje klase
AMD je novom generacijom Ryzen procesora ponovo postavio lestvicu malo više kada se radi o tome kako se procesori ponašaju kada je opterećeno samo jedno jezgro, kakav je najčešće slučaj kod igara, ali i kada se koristi istovremeno više jezgara. Ryzen 5 serija već neko vreme u tom smislu predstavlja neku srednju klasu Ryzen procesora a najnoviji 5600X donosi šest jezgara i 12 threadova, odnosno simultanih procesa. Interesantno je uporediti 5600X sa prethodnom generacijom Ryzen 5 3600X procesora – iako je osnovni clock zapravo na novijem modelu nešto niži sa 3.7GHz (prethodna generacija je bila 3.8GHz), takozvani Boost clock je povećan sa 4.4GHz na čak 4.7GHz. Sve ovo je vrlo logično, kada radi neke osnovnije zadatke procesor zapravo štedi svoje resurse jer većinu stvari kao što je surfovanje internetom i prikazivanje multimedijalnih sadržaja može odraditi „levom rukom“, dok kada stvarno mora da se zapne viši boost clock donosi bolje single-core performanse u igrama. Sve u svemu AMD je uspeo da već vrlo solidan procesor srednje klase iz prethodne generacije dodatno unapredi kako bi dao još bolje performanse i napravio ga praktično idealnim izborom za gejming u bilo kojoj rezoluciji i bilo kojoj igri. Ryzen 7 i Ryzen 9 procesori koje smo već imali na testu jesu jači od Ryzena 5 za neke primene kao što su obrada video materijala, izrada animacija ili 3D modeling, ali za igranje praktično nismo primetili skoro pa nikakvu razliku.
Grafička kartica za pravi gejming
Uporedo sa novim procesorom dobili smo u test računaru i trenutno jednu od najinteresantnijih AMD kartica – u pitanju je Radeon RX6800 XT sa 16GB GDDR6 memorije. Pritom za razliku od prethodnih situacija ovo nije referenta AMD kartica već se radi o Sapphire Nitro+ modelu koji spada u sam vrh modela drugih proizvođača. Prvo što se primećuje jeste da je sam hladnjak izuzetno veliki – čak značajno veći od same štampane ploče na kojoj se nalaze čipovi, a deluje skoro pa do perfekcije detaljno izveden. Prosto sve na ovoj kartici deluje kao da je odlično urađeno sa inženjerske strane, od hladnjaka, preko ventilatora pa do izuzetno lepo izvedenog RGB LED osvetljenja. Jedino na šta treba obratiti pažnju jeste da vam treba dosta prostrano kućište da ovu karticu ubacite jer je dugačka čitavih 31cm.
Treba naglasiti da zahvaljujući bolje izvedenom hlađenju ova kartica postiže veći Boost clock od 2360MHz u poređenju sa 2250MHz koliko ima referentna kartica. Pritom opet zahvaljujući boljem hlađenju ova kartica viši klok ne samo da može da postigne već i da ga duže vremena zadrži. Ono što je takođe bitno jeste da kada ne igrate ništa kartica u potpunosti gasi ventilatore i ostaje potpuno bešumna u računaru.
Ostale komponente konfiguracije
Ostatak računara koji nam je stigao na test možda i nije u skladu sa relativno skromnijim procesorom jer se uglavnom radi o komponentama najviše klase koje se perfektno uklapaju. Naime kao ploča je izabrana ASUS ROG Crosshair VIII Hero Wi-Fi koja je bazirana na X570 čipsetu i ima sve moguće dodatke, uključujući čak i Wi-Fi adapter sa dve antene. Tu su čak i mnoge druge stvari kao što su dva LAN adaptera od kojih je jedan Gigabitni a drugi propusne moći od čak 2.5Gbps, hladnjak za mesto m.2 SSD-a, automatizovano upravljanje overclockingom kroz softver ali i AURA RGB osvetljenje. Tu su još i dva RAM modula od po 8GB iz HyperX Predator serije koji nose specifikaciju DDR-4266 MHz koji spadaju među najbrže koje je trenutno moguće kupiti. SSD m.2 disk potpisuje Gigabyte, odnosno njihov Aorus gejming podbrend, i pripada Gen4 drajvovima najnovije generacije koja omogućava brzine čitanja do 5.000MB/s i pisanja do čak 4.400MB/s, sa tim brzinama do sada još uvek nismo imali prilike da se susretnemo. Kapacitet od čak 2TB svakako pomaže da možete instalirati veliki broj igara.
Sve ovo je upakovano u prelepo Fractal Design Define 7 kućište sa stranicom od kaljenog stakla, a ista firma potpisuje i All-In-One vodeno hlađenje koje je zaduženo za procesor kao i napajanje od 860W koje je zaduženo da sve radi kako valja. Posebno mi se kućište svidelo jer na primer ima čak 4 USB-A porta na gornjoj strani (2x 2.0 i 2×3.0), jedan USB-C, kao i standardne audio konektore. Gornja strana kućišta je perforirana što dozvoljava bolji protok vazduha sa ventilatora na All-In-One hladnjaku a koji potpomažu i još dva identična ventilatora na stranicama. Ukoliko pak želite veću tišinu uz kućište stiže i druga verzija gornjeg poklopca koja daje nešto manji protok vazduha ali bolju zvučnu izolaciju. Pritom moram priznati da mi tokom testiranja bolja izolacija praktično nije ni trebala – u kombinaciji Sapphire Nitro+ kartice i odličnog vodenog hlađenja na procesoru računar retko da sam uopšte mogao i da čujem, čak i kada sam ga maltretirao najzahtevnijim igrama i sintetičkim testovima, a stajao mi je na stolu odmah pored mene.
Poseban doživljaj je vizuelni utisak ovog računara koji nije preterano ekstravagantan ali veliki broj svetlećih RGB ventilatora daje vrlo lep efekat iako su ostale komponente nešto diskretnije što se osvetljenja tiče. U celini sve deluje jako atraktivno ali ne kičasto što je izuzetan uspeh. Jedino što s ovim računarom ne biste smeli da uradite jeste da ga stavite negde ispod stola ili van vidokruga jer bi to prosto bio greh.
Performanse u igrama
Dolazimo i do dileme da li je Ryzen 5 5600X dovoljan za igranje video igara? Ja bih lično rekao da je ta tvrdnja apsolutno tačna, bez obzira na to sa kojom ga grafičkom karticom uparite ili u kojoj rezoluciji želite da s igrate. Radeon RX 6800XT grafička kartica ne spada u sam vrh ponude, ali je dovoljno blizu pa bih rekao da je ona idealna ako hoćete u 2K (2560×1440) rezoluciji da se igrate na monitoru sa velikom brzinom osvežavanja ili ako hoćete da se igrate u 4K (3840×2160) rezoluciji u monitoru koji radi na 60Hz. Ako pričamo o trenutno i dalje najpopularnijoj Full HD rezoluciji (1920×1080) piksela ova kombinacija procesora i grafičke kartice je prosto prejaka za to i realno nećete moći da iskoristite njen pun potencijal bez monitora veće rezolucije. Bitno je naglasiti da porastom rezolucije ili čak i dodavanjem još jače grafičke kartice procesor za igranje i dalje ne postaje usko grlo – između njega i najjačih modela u ponudi trenutno na tržištu je razlika uglavnom manja od par procenata, praktično na nivou greške merenja. Slična je situacija i kada pričamo o eSports naslovima koji su direktno zavisni od procesora kao što je na primer CS:GO, tako da je Ryzen 5 i tu sasvim dovoljan čak i za ozbiljne profesionalne poduhvate.
Ono gde bi mogla da se primeti razlika jeste ako pored igranja želite i da strimujete svoje igranje na nekom od servisa za ovu namenu ali čak i tu će ukoliko se ograničite na Full HD rezoluciju Ryzen 5 5600X biti sasvim dovoljan za većinu primena dok će vam nešto jače trebati tek za više rezolucije. Naravno ukoliko želite da proizvodite sopstvene video klipove jači procesori će vam definitivno ubrzati rad na enkodiranju i obradi materijala, ali opet 5600X i tu pokazuje da je više nego adekvatan za neku uobičajenu primenu po značajno nižoj ceni.
Zaključak
Konačno dolazimo do situacije da nominalno u isto vreme imamo nikada jače performanse za prihvatljivu sumu novca ali istovremeno i da je to jako teško naći na tržištu po tim preporučenim cenama. Zaključak vezan za Ryzen 5 5600X kao osnovu neke gejming konfiguracije je vrlo jednostavan – ukoliko je primarna namena ovog računara igranje video igara realno vam ništa više od njega neće trebati. Čak će biti interesantno videti kako će se za gejming pokazati novi Ryzen 3 procesori kada budu lansirani jer su i prošlogodišnji Ryzen 3 3300X sasvim validna opcija za igranje i dalje, pogotovu ako ne nameravate da ih uparite sa baš prejakom grafičkom karticom kao što je ovde bio slučaj. I realno gledano ova konfiguracija bi objektivno mogla da bude značajno jeftinija – možete uvek izabrati i neku od B550 ploča koje su sasvim adekvatne (i starije ploče dobije BIOS update za nove procesore serije 5000 pa se i to može iskoristiti ukoliko posedujete neku takvu), SSD bi realno mogao biti i nešto sporiji jer se u igrama ne primeti taj sam vrh performansi, a memorija definitivno može da bude i povoljnija. Naravno tu su na kraju i skupo kućište, vodeno hlađenje i platinasto napajanje, sve vrlo kvalitetne komponente, ali se bez njih realno i može a dosta doprinose ukupnom trošku.
Međutim došli smo do zaključka da je ovakvu mašinu trenutno skoro pa nemoguće kupiti – najviše zbog problema grafičkih kartica koje se koriste za rudarenje bitkoina i trenutno su im cene otišle u nebo, a čak i kada želite da platite tu suludu cenu je vrlo teško naći praktično bilo kakvu iole jaču grafičku karticu u bilo kojoj prodavnici komponenti. I tu nema veze da li tražite najskuplju varijantu kao što je Sapphire Nitro+ ili biste voleli baš neku najosnovniju, trenutno je opcija da se uzima šta u tom momentu uspete da nađete. Dok se ta situacija ne stabilizuje moj savet bi bio da odložite kupovinu novog ili upgrade starog računara jer ćete platiti značajno više da biste mogli da uživate u igrama.
Samim tim se i cena ovog računara mora posmatrati u nekim hipotetičkim okvirima, ovako konfigurisan i sa trenutnim cenama grafičkih kartica on bi koštao sigurno dobrano preko 2.000 evra, možda čak i do 2500 evra zavisno od toga koja je cena grafičke. Međutim ukoliko bi kao cenu grafičke kartice uzeli nešto što bi bilo preporučeno za RX 6800 XT model, malo ohladili sa ostalim komponentama vrhunske klase već napravili neke razumnije izbore, verovatno bismo računar vrlo sličnih performansi mogli sastaviti za negde oko 1300 do 1500 evra, što je već u domenu realnog.
Karakteristike:
Procesor | AMD Ryzen 5 5600X |
Matična ploča | ASUS ROG Crosshair VIII Hero Wi-Fi |
Memorija | 2x 8GB HyperX Predator DDR4-4266 |
Grafička kartica | Sapphire Nitro+ Radeon RX 6800XT 16GB GDDR6 |
Hard disk | Gigabyte Aorus NVMe Gen4 2TB SSD |
Kućište | Fractal Design Define 7 Compact Dark Tempered Glass |
Hlađenje | Fractal Design Celsius+ S24 Prisma |
Napajanje | Fractal Design Ion+ 860W Platinum |
Testiranje:
Igra
(average FPS) max/ultra settings |
2560×1440 |
Witcher 3 | 149.1 |
Battlefield V | 168.7 |
Assassin’s Creed Valhalla | 87.4 |
Shadow of the Tomb Raider | 141.5 |