Gaming laptop računari su u nekom smislu sada već postali opšte mesto – više se ne radi o mašinama za koje morate izdvojiti nenormalne količine novca i dobiti performanse koje su daleko ispod desktop parnjaka. I upravo nam je takav jedan stigao na test, računar koji ni po čemu ne odskače, ali je vrlo korektno izrađen, balansiran i sasvim pristojan u cenovnom domenu, Lenovo Legion 5.
Lenovo Legion 5
Lenovo Legion serija u poslednjih nekoliko iteracija slovi za jako izbalansirane računare – nema tu ničega ekstravagantnog ali je sasvim primereno nameni, pre svega gejmingu, a pri tome ima odličan odnos cene i performansi. I Legion 5 u tom smislu nije nikakav izuzetak, ponovo imamo primenjen princip smaknutog ekrana, gde dobijamo nešto više gabarite u odnosu na ono što bi mogao biti 15“ laptop sa ovako malim ivicama oko ekrana, ali sa druge strane ima i mnogo prednosti. Na primer ekran bez problema možete otvoriti do 180 stepeni, da bude potpuno ravan sa podlogom, što nije loše kad nekome nešto objašnjavate, a sa druge strane je dobijen dodatni prostor za hlađenje u zadnjem delu računara. Legion 5 je većinski izrađen od plastike ali ona deluje dosta kvalitetno, tako da na nivou jedne prosečne gejming mašine zaista nema nikakvih zamerki. Čak bih rekao da je dizajn dosta sveden, sa gornje strane postoji samo urezan Legion logo i vrlo mala lenovo značka u uglu, nikakve RGB ludorije, što meni savršeno odgovara ali neko će možda želeti malo više šarenila u dizajnu.
I sa unutrašnje strane je sve dosta svedeno i klasika – na gornjem delu ekrana je web kamera (ima i poklopac za zaštitu privatnosti koji se samo prevuče), u sredini je veliko Power dugme i potpuno klasičan raspored tastera sa sve numeričkim delom. Posebno pohvalno iz gejming perspektive su kursorske strelice pune veličine što je zaista lep detalj koji se u današnje vreme retko viđa. I inače je tastatura iznad proseka svakako za gejming klasu računara, a može da stane rame uz rame i sa nekim naprednim poslovnim laptopovima tako da je vrlo prijatna za korišćenje. Model koji smo mi imali na testu ima četvorozonsko RGB osvetljenje tastera, ali treba obratiti pažnju i na to da postoji model koji ima i samo belo osvetljenje. Inače način promene kako tastatura svetli i nije baš najjednostavniji, viđali smo bolja rešenja, ali je realno tu u pitanju samo kozmetika, možda će čak biti i poboljšano novim ažuriranjem softvera. Trackpad ispod nje je solidno veliki ali su dugmići integrisani što mi nije baš idealno rešenje mada završava posao. Moram primetiti da sam prilikom igranja par puta slučajno aktivirao trackpad rukom koja mi stoji na WASD tasterima, tako da je ipak bolje da ga isključite kada koristite miša. I kad smo kod korišćenja miša specifičan dizajn Lenovo Legion 5 laptopa dolazi do izražaja – većina portova se nalazi na zadnjoj strani, dok se sa jedne i sad druge strane nalaze samo po jedan USB A port (logično za miša) i 3.5mm džek za slušalice, opet vrlo logično. Sa zadnje strane onda prikopčavate mrežu, strujni adapter USB-C, HDMI i još standardnih USB periferija tako da vam uopšte ne smetaju tokom igranja, zaista dizajn vredan hvale.
Utisci u radu
Konfiguraciju koju smo mi dobili na test predvodi AMD Ryzen 7 4800H procesor sa 8 jezgara i 16 threadova koji trenutno stvarno predstavlja izuzetno jak procesor kada su u pitanju laptopovi i pogodovaće kako onima koji vole da igraju igre tako i onima koji se bave obradom videa i multimedije. Tu je još 16GB radne memorije i brzi m.2 SSD kapaciteta 512GB, rekao bih sasvim adekvatno današnjim zahtevima. U krajnjem slučaju SSD je moguće i nadograditi s obzirom da postoji još jedan slobodan m.2 slot unutar računara. Ako može da se nađe neka zamerka to je GeForce GTX 1650Ti grafička kartica sa 4GB radne memorije – radi ona sasvim dobro, ali je realno u današnjim naslovima negde na granici svojih performansi i ostavlja malo prostora za ozbiljan gejming u budućnosti bez kompromisa. Naime većina AAA naslova radi u nekih 45-60 fps u proseku u Full HD rezoluciji, ali su oni na tržištu već nekoliko godina. Sa druge strane sa Cyberpunk 2077 možete očekivati oko 30 fps u proseku uz kompromise u kvalitetu grafike, jedini razlog zašto ovu igru nismo uvrstili u zvanične rezultate testova jeste što smatram da je još uvek dosta bagovita i da je očekuju značajna ažuriranja da bi mogla da bude ozbiljan alat za poređenje. Međutim to je prosto neki nagoveštaj budućih vremena, 1650Ti prosto nikada nije bila kartica čak ni srednjeg ranga, da ne kažemo više, ako govorimo o ozbiljnom gejmingu. Sa druge strane ako ste neki casual gejmer to može da bude i sasvim ok, esports naslovi kao što su Fortnite, World of Tanks, LoL, CS:GO (posebno zbog jakog procesora) će raditi i više nego dobro i nećete imati nikakvih problema. Međutim prosto ne mogu da se otmem utisku da bih pre uzeo Legion 5 u konfiguraciji sa slabijim Ryzen 5 procesorom ali jačom RTX 2060 grafikom kakva se isto nudi na tržištu. Prosto ova konfiguracija je možda za nijansu više okrenuta obradi multimedijalnih sadržaja a malo manje samom gejmingu, gde bih ja voleo da je to obrnuto.
Ekran dijagonale 15.6“ je naravno Full HD rezolucije i ima 60Hz osvežavanje što je sasvim u redu u kontekstu grafičke kartice, ali je moguće opredeliti se i za konfiguraciju sa 144Hz osvežavanjem. Panel je IPS što garantuje dobre boje, 100% sRGB pokrivenost i vrlo prijatan rad, posebno u programima za obradu fotografija i videa, zaista nikakvih zamerki ovde bez obzira što se radi o budžetski orijentisanom modelu.
Bitno je primetiti da su AMD Ryzen procesori iz serije 4000 jako štedljivi što se tiče baterije pa proizvođač navodi trajanje baterije do 8 sati, iako smo mi u realnom radu nekog surfovanja i prosečnog korišćenja više bili bliži realnih oko sat vremena manje, što je i dalje vrlo impresivan rezultat za jedan gejming računar. U tom smislu treba obratiti pažnju da iako sam laptop nije preterano težak za 15.6“ model sa oko 2.3 kg, adapter za struju je nešto gabaritniji pa to treba imati u vidu ako planirate često da ga nosite sa sobom.
U radu je Lenovo Legion 5 poprilično tih, čak i kada ga opteretite ozbiljnim igranjem, a i vazduh koji izlazi sa strane nije preterano topao, verovatno i zato što je jako dobro rešeno hlađenje sa donje strane. Kada ga stavite u potpuno silent mod rada performanse malo opadnu, ali ni u bučnijem režimo to svakako nije nešto što bi vam smetalo tokom igranja, naročito ako imate slušalice. Zvuk računara proizvode Harman zvučnici i na vrlo je visokom nivou kada se uzmu u obzir dimenzije uređaja.
Da li preći na mobilnu platformu pitanje je sada?
Gejming laptopovi zaista jesu napredovali u poslednje vreme, pre svega na nivou performansi koje su zaista zavidne, ali i što se tiče pada cena čega je Legion 5 najbolji svedok. Njegove konfiguracije se kreću negde između 1.000 i 1.3000 evropskih novčanih jedinica na našem tržištu što jeste nešto malo više nego desktop računar, ali se ta granica itekako spustila. Na primer pokušao sličnu konfiguraciju da sastavim u domaćim radnjama prema približno istim komponentama što se tiče performansi, uključujući i 22“ IPS monitor, i cifra koju sam dobio je recimo oko 200 evra niža od laptopa. I sad neko će reći „pa naravno, ali su veći monitor i tastatura/miš mnogo udobniji za rad“ i sa time ne mogu da se ne složim, ali ne mogu da se ne složim ni da laptop ima mnogih svojih prednosti, prenosivost i dugo trajanje baterije kod ovog modela su svakako ključne. Konačno i njega uvek možete povezati na eksterni monitor, a sa druge strane ga uvek po potrebi lako možete prebaciti na drugo mesto za razliku od desktopa. Čak dizajn Legion 5 računara koji je poprilično sveden ga čini da vam ovo može biti i „ozbiljan“ računar za posao, kao i ljuta gejming mašina za kod kuće. Kažem samo još jednom bih u slučaju konfiguracije veći prioritet dao grafičkoj kartici koja može duže vremena da gura sve najnovije naslove nego procesoru, ali to je sve stvar ličnih izbora. Sve u svemu Legion 5 predstavlja jedan jako lep i zaokružen proizvod koji je vrlo lako preporučiti nekome ko želi da se igra a ne želi da plati više novca za neke funkcije koje zvuče lepo ali se verovatno nikada neće koristiti.
Karakteristike:
Model | Lenovo Legion 5 |
Procesor | AMD Ryzen 7 4800 H (8-core/16 Threads) |
Memorija | 16GB DDR4 3200 MHz |
Grafička kartica | nVidia GeForce GTX 1650Ti 4GB GDDR6 |
SSD | 512 GB SSD |
Povezivanje | 4xUSB 3.1 Gen1 (1x always-on), USB 3.1 Type-C with DisplayPort, Gbit LAN, 1xHDMI 2.0, 3.5mm combo, WiFi, Bluetooth |
Ekran | 15.6“ 1920×1080 IPS 60Hz, 3ms, 100% sRGB |
Težina | 2.29 kg |
Testiranje:
Igra Ultra settings | 1920×1080
(average FPS) |
Witcher 3 | 48,5 |
Battlefield 5 | 59.1 |
Assassin’s Creed Odyssey | 55.7 |
Shadow of the Tomb Raider | 48.4 |