Polako se bližimo kraju jednoj stvarno ”drugačijoj” godini, koja je poremetila dosta toga, ne samo u našim životima, već i u esportu. Ostali smo bez velikog broja turnira, zbog čega je dosta profesionalaca ostalo bez ekipa, a nagradni fondovi su bili nešto manji nego prethodnih godina, na šta je najviše uticao izostanak Majora.
HLTV je zbog toga danas podelio jednu veoma interesantnu sliku na kojoj se vide organizacije koje su ostvarile najveću zaradu u proteklih 12 meseci. Verujem da su svi očekivali da će se na prvom mestu naći ekipe kao što su Astralis, Vitality, Na’Vi ili G2, pa sam siguran da će vas sledeća informacija iznenaditi.
MAD Lions and https://t.co/SsgIhLQHvf earned the most prize money in 2020, with +75% of their earnings coming from winning Flashpoint ($500,000 for the 1st place).
Complexity secured most of its money in the first half of the year, which culminated with the win in BLAST Spring. pic.twitter.com/95eTsht3l7
— HLTVorg (@HLTVorg) December 25, 2020
Ekipa koja je ostvarila najveću zaradu u 2020. godini je Mad Lions, koji su uspeli da osvoje 643,500 dolara od nagradnih fondova, što je $1,750 više od Virtus Pro-a, koji se nalazi na poziciji broj 2. Treće mesto je pripalo Complexity-u, koji je godinu završio sa $632,500, dok je tek na četvrtoj poziciji Astralis sa $631,000. Iza njih se nalaze i ostale pomenute organizacije kao što su Na’Vi, Vitality i BIG, dok G2, Team Liquid i Fnatic nisu ni među TOP10.
Postoji mnogo razloga zašto postoje ovako velike razlike, ali je bez sumnje najveći udarac primila severnoamerička scena, koja je izostankom LAN turnira mnogo izgubila. Većina najboljih ekipa dolazi iz Evrope, zbog čega su nagradni fondovi u Severnoj Americi mnogo opali, što objašnjava zašto se Team Liquid nalazi tek na 11. mesto, a EG na 13.
Najveći favoriti su ostali bez Majora, što uvek bude turnir na kojem se ostvare najveći prihodi, ali ono što je napravilo najveću razliku su zapravo bile Flashpoint lige. Na početku godine su se pojavile dve velike kompanije, koje su pokušale da organizuje dva velika takmičenja, ESL Pro Ligu i Flashpoint. I jedni i drugi organizatori su se borili da privuku ekipe, a kao pobednik je izašao ESL. Organizacije su žele da potpišu ugovor sa njima, zbog čega su ostali bez prilike da učestvuju u drugoj ligi. Samim tim, Flashpoint je prikupio veliki broj Tier 2, kao što su Mad Lions i Virtus Pro.
Kako je to uspelo da napravi toliku razliku?
Dok je ESL podelio svoje turnire na nekoliko regija, što je smanjilo nagradni fond, Flashpoint je ostao pri svome, te je uspeo sve ekipe da prikupi na istom mestu, a nagradni fond je ostao nepromenjen. To znači da su ekipe kao što su Mad Lions i VP, koji su osvojili prvu i drugu Flashpoint sezonu, uspeli da osvoje pola miliona dolara igrajući samo jedan turnir. Iako su Vitality i Astralis osvojili veći broj titula, ta jedna pobeda je bila dovoljna da se ove dve organizacije nađu na prva dva mesta. Flashpoint i ESL su već najavili svoj program za narednu godinu, pa će biti zanimljivo videti da li će razliku u kvalitetu ponovo biti evidentna, ili će se veći broj ekipa prebaciti na Flashpoint.
U svakom slučaju, na jedan način nam je drago što se ova godina završava i nadamo se da će se ubrzo stvari vratiti u normalu i da će publika ponovo moći da prisustvuje turnirima. Majori su mnogo nedostajali, pa sam siguran da će naredne godine i ova slika biti malo drugačija.