Britanci definitivno ne podnose dobro bregzit. Barem se tako čini u novom Ubisoftovom nastavku serijala, Watch Dogs: Legion. Da li svi možemo da se jednostavno slažemo i funkcionišemo normalno u Londonskoj svakodnevnici? Nema šanse!
Ubisoftova nova akciona open world avantura Watch Dogs: Legion počinje baš onako kako bi svaka igra smeštena u Londonu trebala da počne. Vi ste tajni agent koji mora da spreči da Vestministerska palata ne odleti u vazduh. Posle kratkog prologa, što je veoma čudno za Ubisoft, vaše avanture po Londonu sa tajnom DedSec organizacijom mogu da počnu.
Watch Dogs: Legion od samog početka podseća na prethodna Ubisoftova ostvarenja smeštena u žanr open world igara. Kreatori su bez ikakve sumnje dosta ideja o izgradnji sveta, u kome se nalazite, pozajmili iz igara poput Assassin’s Creed-a i naslova koji nose Tom Klensijevo ime. Ako zanemarite prepoznatljive niti koje pokreću sve u pozadini, Ubisoft je zaista stvorio interesantan svet. Nažalost, kao i sa većinom Ubisoft naslova sve pozitivne karakteristike prati podjednak broj negativnih.
Nisam ja bako stvarno!
Kreatori su se koncentrisali da od prve prezentacije skrenu pažnju na novu mehaniku koju su ubacili u ovaj naslov. Za razliku od prethodnih igara iz serijala, ovoga puta svako može da se pridruži vašoj revolucionarskoj grupi. Možete da priđete bilo kom karakteru koga vi ne kontrolišete, odradite uslugu i dobili ste novog borca za ravnopravnost. Skenirajte ga svojim telefonom i otkrijte koje koristi može da donese vašem timu. Bili smo iskreno malo sumnjičavi kako će ovo funkcionisati kada igra izađe, ali moramo da priznamo da ova mehanika možda može sama, na svojim leđima, da nosi ovu igru. Situacije i scene u koje možete da zapadnete i raznolikost karaktera može da dovede do stvarno urnebesnih momenata. Na kolena pred bakom, uličnim mađioničarem!
Upoznaćete brojne živopisne karaktere u svojim avanturama i otkriti da su skoro svi u igri povezani na jedan ili drugi način. Tako smo mi zapali u neprijatnu situaciju kada nas brat naše poznanice progoni zato što misli da smo mi krvi za njenu smrt (jesmo). Sami možete da zaključite koliko se potencijala ovde krije ali prvi sumnjiv momenat u igri smo otkrili baš u interakciji sa karakterima. Mnogi karakteri zvuče slično. Ubisoft koristi tehnologiju za modulaciju glasa kako ne bi trošio previše novca na pozajmljivanje glasova, međutim mane ovoga su uočljive u ovoj igri.
Operativci koji pređu na vašu stranu ne mogu da se razvijaju tako da sa kakvim mogućnostima ih dobijete, sa time se i snalazite. Možete da otključavate razne alate i pomagala ako krenete malo više da istražujete i skupljate kolekcionarske ajteme kao što su audio snimci, tekstualne poruke, relikvije, skrivene maske i slično. Možete da izaberete da li želite da članovi vašeg tima umiru od teških povreda ili želite da ih pošaljete u bolnicu gde vam neće biti dostupni određeno vreme, ali će se ipak vratiti u tim.
Siva tematika, siv grad.
Priča se u igri vrti oko borbe protiv autoritativnih i totalitarnih sistema društava i koje sve gnusne stvari jedni drugima možemo da uradimo. Mi više volimo da politika ne zalazi u igre, ali u današnje vreme izgleda da je to skoro nemoguće. Ipak, igra pokušava da dodirne neke bitne teme i interesantne poente međutim ne uspeva da to prikaže kao celovitu priču, tako da imate neki utisak da dosta započetog se samo jednostavno naglo završi. Ako volite da gledate serije i filmove koji se bave tehnologijom, ljudskim odnosima, različitim društvenim sistemima, onda ćete primetiti da ste većinu tema kojima se Watch Dogs bavi već negde prethodno videli.
Još jedna stvar koja nas nije baš impresionirala je izgled Londona. Trebalo bi da dobijete osećaj da ste vragolan sa ulica, i da poznajete sve pukotine i mračne ćoškove, ali kako da živimo tu iluziju kada jedino mesto gde možemo da uđemo je lokalni bar. Čak i vaša baza izgleda nekako sumorno i neprijatno za život.
Predviđam nerede.
Pored nove mehanike koja podseća na malo jednostavniji Shadow of War-ov nemesis sistem, novi Watch Dogs se po drugim aspektima gempleja ne razlikuje mnogo od prethodnih. Kao i ranije, možete da hakujete skoro bilo šta, šunjate se, učestvujete u opštim pucnjavama, vozite različita vozila, i tako u krug. Misije nisu loše osmišljene ali svakako posle nekog vremena primećujete ponavljanja. Da pomenemo da je vožnja pomoću miša i tastature jako čudna, i to ne na dobar način. Nailazićete isto na momente da vam igra pokušava da kaže ”znam da misliš da ćeš ovo lako preći, ali zato sam ja tu da ti bespotrebno zagorčam život”. A možda ja ponovo čujem glasove u glavi.
Grafički ne možemo baš da pohvalimo igru. Modeli karaktera mogu da izgledaju urnebesno. Iako smo u ranim trejlerima videli dosta živahnu upotrebu osvetljenja i uticaj futurističkih neon boja, verzija koja je puštena u prodaju ne sadrži te efekte. Možda su kreatori želeli da prenesu tešku atmosferu iz igre u paletu boja, ali u finalnom proizvodu to je ispalo nekako ”prazno”. Na sve to, i ovaj Ubisoftov naslov dolazi sa standardnim bagovima i problemima koje možemo da primetimo i u drugim franšizama. Dešavalo nam se da se karakteri zaglave u zemlji, kola eksplodiraju na blagi dodir i druge interesantne greške. Igra takođe nije dobro optimizovana na kompjuteru tako da nije baš stabilna.
Završni komentar
Koliko smo uživali u određenim delovima Watch Dogs: Legion igre toliko smo bili frustrirani u drugim. Ogroman broj karaktera u igri i situacije u koje možete da zapadnete su veoma zabavne i definitivno ćemo se vraćati da otkrijemo sitnice koje smo propustili. Velika je šteta što igra ne radi malo bolje i što se ne razlikuje mnogo od prethodnih delova. Nismo površni, ali počinje da bude već tradicija da Ubisoft predstavi igru sa sjajnom grafikom samo da bi original izgledao daleko skromnije. U igri postoje mikrotransakcije ali za razliku od drugih Ubisoft naslova ovde su za sada dobroćudne. I pored raznih mana mislimo da se možete dobro zabaviti i ismejati u ovoj igri. Opcije koje igra nudi i šarena lepeza karaktera nekima će biti sasvim dovoljni da ulože desetine sati u otkrivanje ovog post bregzit sveta.
Pozitivno:
- Ogroman broj živopisnih karaktera koje možete da kontrolišete
- Mogućnost da situacijama prilazite iz različitih uglova
- Zabavni scenariji koje teško možete da doživite dva puta
Negativno:
- Nestabilna igra
- Grafički pripada prethodnoj generaciji
- Tipični Ubisoft bagovi
OCENA: 75