Došli ste na Steam Community Market u nadi da ćete pronaći omiljeni skin po povoljnijoj ceni, da se dokopate retkog itema, ili pak da se otarasite nepoželjnog smeća i zaradite? Došli ste na pravo mesto.
Steam Community Market je online prodavnica koju pod vrlo pažljivim nadzorom Valve-a kontroliše zajednica gamera. Osvojili ste item koji ne želite? Bez brige, samo ga iznesite na market i zalepite cenu za koju smatrate da je najprikladnija za dati proizvod. Međutim, nije sve tako jednostavno.
Osim ako u pitanju nije neki ultra redak item, velike su šanse da u prodavnici već postoji hiljade identičnih, sa već definisanom cenom. Naravno, ako pratite eventove u željenoj igri i ako delujete brzo, imate dobre šanse za povoljnu prodaju i solidnu zaradu.
Uzimajte sve ove informacije sa rezervom međutim, jer je market jedno veoma nepredvidivo mesto. Cene, ponude i potražnja fluktuira svake sekunde, a često se dešava i da kupci pogrešno procene vrednost itema, pa ga pazare po daleko većoj ceni. Stvarno ume da bude pravi haos.
U momentu pisanja ovog teksta na Steam Community Marketu je prodato i dodato na milione različitih skinova, emotova, sprejeva, wallpaper-a, kutija, ključeva, karata i ostalih itema. Postoje sekcije za mnoge igre, ali su u fokusu popularni naslovi kao što su Counter Strike: Global Offensive, Dota 2, Rust, PUBG, Team Fortress 2, i drugi.
Prošli put smo se pozabavili Counter Strike-om, koji se zbog osetljive prirode skinova za same likove oslanja isključivo na kozmetičke modifikacije oružja. Ovoga puta ćemo se fokusirati na Dotu 2, koja ima drugačijih problema na tu temu. Istorija Dota 2 workshop scene i skinova je izuzetno široka, pa bismo njeno pokriće rezervisali za zaseban tekst.
Valve-ova moba je od samog početka bila besplatna na Steam-u. Osim što je zbog poznatog imena privukla ogromnu publiku, njena konstantno rastuća postava heroja je izuzetno ”plodno tle” za pregršt raznovrsnih skinova. Treba imati u vidu da je većina Dota 2 likova humanoidno, i da poseduju višestruke slotove za kozmetičke iteme. To ipak nije sve – tu su i wardovi, kuriri, announceri, loading screenovi, tauntovi, emoticoni, i mnogo toga drugog.
Skinovi za heroje uglavnom dolaze ili u obliku setova ili pojedinačnih itema. U početku ste mogli da ih kupite direktno, ali ovih dana do njih uglavnom dolazite putem raznih treasure kutija. Najintenzivniji period pojave novih treasure chestova je mahom leto, tokom sezone The International šampionata i propratnog Battle Pass-a.
Kao što već možete da pretpostavite, ima tu svega i svačega, što znači da ćete sigurno pronaći bar jedan item koji bi vam se dopao. Međutim, neki poseduju izuzetno visoku cenu, koja proizilazi iz njihove regionalne ekskluzivnosti. Tako su neki skinovi pušteni u prodaju samo na kineskim Perfect World serverima, u toku održavanja određenih turnira, kao što su TI kvalifikacije, na primer.
Neki skinovi su toliko retki, da se prodaju za više hiljada evra! Ove masivne cifre se generalno viđaju na drugim stranicama gde se vrše Dota 2 mikrotransakcije, ali mi ćemo se ovoga puta fokusirati isključivo na trenutno stanje na Steam Community Marketu.
Imajte na umu da cena nekih odabranih skinova uopšte ne odgovara njihovoj pravoj vrednosti, pa ćemo pokušati da napravimo nekakav balans.