Viper je ranged agility heroj koji se obično igra na mid lejnu. Tokom kompetitivne istorije Dote 2 smo ponekad imali priliku da ga vidimo i na carry i offlane poziciji, ali osim nekoliko retkih slučajeva, ovaj heroj nikada nije bio support. Da li je uopšte moguće igrati ga na ovoj poziciji?
Prvo što bih naglasio je da je Dota 2, za razliku od drugih popularnih moba, izuzetno svestrana igra. Sve statistike i trendove vezane za heroje morate posmatrati sa rezervom. Ovo u praksi znači da, ako nekog heroja umete da uklopite u vaš stil igre i strategiju, i iskoristite njegovu moć da kontrirate vašim protivnicima, možete ga staviti u bilo koju poziciju.
Viperov model pre verzije 7.00
Ako gledamo hard support-ove koji su aktuelni na trenutnoj OMEGA Ligi, to su uglavnom heroji koji dopunjuju svoje safe lane carry-je i pružaju neku vrstu save-a (kao što su Vengeful Spirit, Oracle i Io, na primer), ili su veoma snažni lejneri, koji kontriraju aktuelnim offlaner-ima (kao što su Undying, Enchantress, Bane, Clockwerk i Elder Titan, na primer).
Ovo naravno nisu jedini kriterijumi za izbor vaše pozicije 5 – vrednuju se i sveopšta sinergija sa celom ekipom, sposobnost push-ovanja i odbrane građevina (Jakiro), teamfight (Warlock), ali i magije koje kontriraju određenim herojima (Dispel koji poseduju Oracle i Enchantress, na primer). Šta čini Vipera jakim, a šta slabim? Zašto situaciono može biti dobar hard support?
Viper vam, osim potencijalnog Glimmer Cape-a, neće pružiti nikakav save, zbog čega ga nećete birati ako vam je potreban. Viper će vam pružiti nešto što ga u startu čini veoma snažnim midom – lane dominaciju. A šta ga čini tako dobrim lejnerom? Poison Attack. Zbog te magije ste verovatno najjači early game heroj, pa bi stoga trebalo da je iskoristite do maksimuma.
Vaš lane bi trebalo da bude veoma jednostavan. Kupite hp regen, i obavezno bar 3 manga. Cilj vam je da konstantno gađate protivničke offlanere vašim Poison Attack-om, sa sve orb walk-om naravno, kako ne biste privukli creep agro i poremetili lane ekvilibrijum vašem carry-ju.
Razvoj Viperovih portreta
Poison Attack radi masivan slow i damage, ali i smanjuje magic resistance vašim protivnicima. Najbolji deo ovog skilla je da se u potpunosti stack-uje, pa će vas vaši protivnici vrlo brzo zamrzeti. Primetićete da manu trošite jako brzo, zbog čega sam i preporučio veliki broj manga. Ako imate lane partnera sa dodatnim slow-om ili stun-om, verovatno ćete uspeti da ugrabite i koji kill.
U zavisnosti od vaših protivnika, maksujte Corrosive Skin i Nethertoxin. Ako se neprijateljski offlaner mnogo trade-uje, levelujte Corrosive Skin. Ako vaša ekipa ima dosta stun-ova koji služe kao setup za Nethertoxin, prvo maksujte taj skill. Treba napomenuti da Nethertoxin radi Break, zbog čega je odličan counter za heroje sa pasivkama. Takođe vam pruža odličan depush i odbranu. Viper Strike, naravno, levelujte čim budete imali priliku.
Viper ima solidan roaming potencijal, zbog svojih suludih slow-ova, iako je užasno spor heroj. Na tu temu, što pre kupite Boots of Speed, koji ćete kasnije pretvoriti u Tranquil Boots, jer Viper definitivno ima koristi od regeneracije i dodatne brzine. Dalje se fokusirajte na Rod of Atos, koji je savršen item za Nether Drake-a, jer služi kao setup za sve njegove magije, ali i kao catch za vaš tim. Ako vam treba save, tu su uvek Force Staff i Glimmer Cape, a u late game-u uvek možete kupiti Aghs.
Sada dolazimo do njegovih slabosti. Naime, ako gubite lejning fazu, kasnije ćete verovatno biti u nepovoljnoj poziciji, jer Viper i nije baš najsjajniji late game heroj. Veoma ste spori, nemate nikakav pushing i teamfight potencijal, nemate disable, a većinu vaših magija counter-uje BKB.
Ovo ne znači da Viper ne može da bude dobar late gamer doduše, jer sa dobrom koordinacijom i timskom sinergijom čini čuda. Osim toga, njegov ulti prolazi kroz BKB, a poseduje i jedan od najboljih level 25 talenata u celoj igri – Nethertoxin silences.
Cilj vam je da u lejning fazi uništite život protivničkom offlaner-u, a kasnije da roam-ujete, gankujete i iz daljine kitujete neprijateljskog carry-ja.
Sve u svemu, birajte position 5 Vipera ako tražite malo drugačijeg hard supporta, koji će totalno dominirati safelane. Budite spremni za baraž flame-a doduše, jer nisu svi navikli na ovo izdanje Vipera.