Ako se se za života naigrali klasične Dote 2, ovo je game mode za vas. Ability Draft je zabavan unranked mode koji funkcioniše veoma slično kao bilo koja partija Dote, ali sa jednom malom začkoljicom. Možete da dizajnirate sopstvenog heroja!
Ova opcija sa sobom povlači bezbroj implikacija, posebno zbog mali milion interakcija prožetih kroz samu igru. Otvoriće vam se čitav novi spektar mogućnosti, build-ova, ali i načina da se zabavite na najurnebesniji način. Ovaj mod je takođe veoma edukativan, jer će vas naučiti kako bolje da iskoristite neke magije i heroje i spoznate njihove nedostatke.
Kao i sama Dota 2, Ability Draft vodi poreklo od Warcraft III DotA custom mape. Dok su mnogi igrali isprazan ”-Wtf” mode, ja sam izabrao, tada preteču Ablity Draft-a, ”-Omg” mode, a kasnije i LoD (Legends of Dota). Tadašnji Warcraft III modovi su radili na veoma sličan način kao i današnja, moderna verzija – dobijate nasumičnog heroja, i u rundama birate dostupne magije.
Na početku partije ćete prvo biti prebačeni u drafting screen, gde ćete moći da vidite kog heroja ste randomovali, kao i sve dostupne magije. Sposobnosti odgovaraju odabranim herojima, uz neke nasumične dodatke. Postoji 36 basic magija, kao i 12 ultija. Nažalost ne možete da birate više od jednog ultija, ali ni više od 3 basic magije – raspored sposobnosti je ograničen na klasičan Dota 2 format. Same magije takođe možete premeštati na koju poziciju želite, to jest da im dodelite hotkey po izboru.
Vaša pozicija u draftu je takođe nasumična, ali veoma značajna. Draft se sastoji od nekoliko rundi, a vaša pozicija određuje redosled biranja magija. Tako da ako ste, na primer, prvi, sledeću magiju ćete birati tek na kraju druge runde. Imate 5 sekundi da izaberete spell kada dođete na red, a dobijate random ako ga propustite.
Ovo je prvi trenutak gde stari i iskusni Dota 2 igrači imaju prednost, i ne govorim samo o poznavanju funkcionalnosti svih magija i statistika heroja – u svakom trenutku možete da prislonite vaš cursor na željeni spell ili heroja i da pogledate njegova tačna svojstva. Skoro je čak dodat specijalan tooltip koji vam daje dodatne informacije vezane za Ability Draft, pošto neke sposobnosti rade malo drugačije.
Poznavanje prednosti i mana magija, njihovu primenljivost na specifične heroje, tajminge, kao i njihovu sinergiju sa itemima i talentima će vas staviti hiljadu koraka ispred svih ostalih. Ovo znanje je usko povezano sa samim Ability Draft iskustvom, koje dolazi malo kasnije.
Neke stvari će vam u startu biti očigledne – koje magije i heroji su najjači, a koje treba apsolutno izbegavati (ili patiti jer heroje dobijate nasumično i ne možete ih menjati). Veoma jednostavan primer je Shukuchi, koji je ubedljivo najpopularnija i najjača magija, dok je Weaver, sa druge strane, jedan od najslabijih heroja.
Kasnije ćete shvatiti koji spellovi su obavezni first pick, i to na kojim herojima, koji su naj OP komboi, kada se isplati nekome uraditi deny pick, i tako dalje. Glavna čar ovog moda je što podstiče dovitljivost, snalažljivost, i kreativnost igrača – nagledaćete se gomile zabavnih kombinacija. Ovo je mod sa milion mogućnosti, gde tehnički sve može da uspe, ali ako ne uspe, bar ćete se slatko nasmejati.
Vremenom ćete svrstati vaše prioritete – koje magije u kojoj rundi treba uzeti, i to na kom heroju. Ovo ništa nije zacrtano u kamen međutim, jer će se stvari menjati u toku drafta, tako da je uvek dobra ideja imati plan B. Solidna ideja je da se fokusirate na sposobnosti za koje vaš heroj ima talente, jer ćete tako izvući mnogo više iz vašeg drafta. Dobar primer je Chaotic Offering, jer ne samo da je spell fenomenalan, već Warlock poseduje 3 odlična talenta vezana za ovaj ulti. Ako ne draftujete magiju vezanu za talenat koji imate, ne brinite se. Ti talenti će se pretvoriti u bonus gold ako ih izaberete – 150 na 10., 250 na 15., 500 na 20. i 750 na 25. levelu.
Kada konačno uđete u meč, vreme je da prepoznate vašu ulogu i stil igre u partiji. Ako imate gomilu pasivnih sposobnosti, verovatno je dobra ideja da se fokusirate na safelane farm. Ako imate gomilu nukova i potencijal za scaling, možda biste trebali da odete na mid i da igrate agresivnije. Ako ste izabrali stun bota trebali biste da se fokusirate na lejn i buduće teamfight-e, i tako dalje. Ako vaš tim ima previše ”sličnih heroja”, potencijalno ste u velikoj nevolji, bilo jer nemate dovoljno jak early, ili late game.
Ostatak partije će funkcionisati veoma slično kao klasična Dota 2, ali sa izmenjenom mehanikom i dinamikom, naravno. U svakom trenutku možete pogledati sposobnosti vaših protivnika i saveznika ako prislonite cursor na portrete heroja na vrhu ekrana. Dobra ideja je da odmah bacite pogled, posebno na heroje koji će se naći u vašem lejnu.
Možda ćete čuti od drugih ljudi da je ovaj mode neigriv zbog ”velikog broja bugova”. Ova izjava je ranije bila istinita, ali danas je potpuno preterana. U Ability Draft-u ćete možda nekada biti u situaciji koju ćete protumačiti kao bug, ali su to verovatno neki veoma specifični komboi, koji će vam na prvi pogled delovati totalno suludo.
Sada kada znate o čemu se radi, vreme je da se upustite u novo iskustvo i malo dopunite Ability Draft playerbase. Ovo je bila samo neka vrsta uvoda, a najboljih heroja, magija i komboa se možda dotaknemo malo kasnije. Do tada, uživajte u ovom fantastičnom modu!