Steelseries je osvežio svoju gamu Arctis modela slušalica a odlučili smo da u jednom pregledu objedinimo oba kraja ponude – najpristupačniji Arctis 1 model naspram onoga koji se nalazi na samom vrhu ponude – Arctis Pro.
Arctis 1
Arctis 1 predstavlja osnovni segment trenutne ponude SteelSeries slušalica ali to nikako ne znači da se radi o generalno jeftinom modelu slušalica, niti da je izgubio bilo šta od premium osećaja po kome je ovaj brend i poznat. Radi se o klasičnim stereo slušalicama – na kraju kabla se nalazi jedan 3.5mm konektor koji možete povezati u laptop računar, tablet, telefon ili bilo koju iz trenutne generacije igračkih konzola, odnosno u njihove kontrolere. Za slučaj da koristite desktop računar koji ima odvojene ulaze i izlaze za mikrofon i slušalice dobijate nastavak poprilično velike dužine koji razdvaja signal na ta dva konektora, taman da stigne do zadnje strane kućišta. Kabl je klasičnog gumiranog tipa koji SteelSeries inače koristi ali je vrlo dobro
Dizajn slušalica je vrlo klasičan ali nadasve funkcionalan – primenjen je klasičan headband koji ima čeličnu osnovu i može se razvući koliko vam treba za vaš oblik glave. Ne bih rekao da je možda idealna situacija za one sa baš malim obimom glave i decu, ali za sve ostale je ovaj sistem sasvim u redu iako možda nije toliko fleksibilan kao neka novija i skuplja rešenja. Sa unutrašnje strane headbanda se nalazi koža napunjena memorijskom penom tako da su slušalice jako udobne i za duže nošenje. Ipak glavni utisak udobnosti zapravo daju naušnice koje su urađene od super mekanog materijala i presvučene jako finom tkaninom. Ovo je zapravo jedna od najprijatnijih tkanina koju sam imao prilike da koristim na slušalicama i zato su ekstra udobne, jedino što me tu brine jeste koliko je dugotrajna, jer sam prosto imao utisak da bi na primer moja brada mogla da ih donekle ošteti. Međutim to ne možemo tako lako proveriti tokom testa od par nedelja ali da su udobne to je nesumnjivo. Mikrofon se može jednostavno skinuti kada vam ne treba a nalazi se na fleksibilnom gumenom nastavku tako da ga možete prilagoditi prema položaju koji vam odgovara. Takođe i kontrole za mutiranje mikrofona i podešavanje jačine zvuka su sa zadnje strane leve slušalice tako da su lako dostupne iako deluje da su mogle biti malo bolje izvedene. Dobra stvar je i što naušnice mogu da se okrenu da budu praktično horizontalne tako da slušalice lako možete ostaviti na stolu ili na ramenima.
Kvalitet zvuka je na nivou onoga što bismo očekivali od SteelSeries, makar se radilo i o entry-level modelu s tim da treba uvek imati u vidu da se ovde radi o stereo slušalicama. Drajveri su isti koji se nalaze u ostalim Arctis modelima pa je sa te strane praktično svejedno da li ćete uzeti Arctis 1, 3, 5 ili najskuplji 7 model. Mikrofon takođe ima noise cancelling funkciju tako da eliminiše sve pozadinske šumove i zaista proizvodi jako dobar rezultat.
Arctis Pro
Arctis pro se nalazi u onom najvišem delu ponude kompanije SteelSeries i donosi zaista sve što možete da zamislite od jednih gejmerskih slušalica, ako izuzmemo činjenicu da se povezuju preko kabla. Pre svega tu je revolucionarni headband koji smo prvi put videli još na Arctis 7 modelu i jako nam se svideo. Radi se o kombinaciji metalnog rama preko koga je prevučena elastična traka koja je izrađena od istog materijala koji se koristi za skijaške naočare a na jednoj strani specijalnom „čičak trakom“ regulišete koliko je zategnuta ta traka. I to smo i tada primetili i sada i dalje važi – ovo je bukvalno najbolji sistem pozicioniranja slušalica na glavi igrača! Prosto imate istovremeno utisak i da su vam slušalice čvrsto na glavi a opet dovoljno fleksibilne da utisak bude mnogo veći stepen udobnosti nego na bilo kom drugom modelu. Pri tom ako smo za jastučiće na Arctis 1 rekli da su udobni ovi su nekako još udobniji a pritom je korišćena i neka specijalna tkanina koja najbolje reguliše disanje i znojenje kože po ugledu na opremu za atletiku. Sve u svemu udobnije slušalice od ovih ćete baš teško naći, bilo gde, a to za dugotrajne igračke sesije itekako znači. Mikrofon se na ovom modelu uvlači u slušalicu a čak i svetli crvenom LED diodom kad je upaljen pri čemu ne samo da je primenjen aktivni noise cancellation već se u paketu dobija i sunđerasta navlaka za mikrofon koja omogućava čistiji zvuk u smislu da neće biti krčanja kada u žaru borbe zapljunete mikrofon. Točkić za kontrolu jačine zvuka sa zadnje strane leve slušalice je odlično urađen i daje super osećaj, dok je i dugme za mutiranje mikrofona lakše za pritisak i daje vam bolju povratnu informaciju. Po okviru slušalica ide neka vrsta LED trake koja svetli izuzetno interesantno i može se sinhronizovati sa drugim SteelSeries uređajima kroz PrismLightning sistem i SteelSeries engine softver.
Rešenje je vrlo elegantno i ne previše napadno tako da dobija pohvale kao RGB LED osvetljenje izvedeno s ukusom za razliku od mnogih konkurentskih modela. Kabl koji ide ka računaru je gumiranog tipa a negde na sredini se završava posebnim konektorom gde birate šta ćete dalje s njim – jedna opcija je da stavite klasični 3.5mm džek i onda slušalice ubodete u bilo koji uređaj u stereo režimu. Međutim mnogo je interesantnija opcija nastavka na USB konektor koji vam onda naravno daje pravi surround zvuk ali i jednu mnogo bolji opciju na samom mestu spajanja – chat mix dial. Radi se o jednom povećem potenciometru kojim regulišete balans između zvuka koji dolazi iz igre i koji dolazi od čavrljanja vaših saigrača kroz neki program tipa Discord, TeamSpeak i slično. Dakle možete regulisati uživo kada hoćete da se fokusirate samo na zvuk igre, a kada možda hoćete da čujete samo saigrače ili bilo koje podešavanje između. Ovo svakako može biti jako korisna opcija eSports igračima.
Konačno dolazimo do kvaliteta zvuke na ovim slušalicama a on je jednostavno neprevaziđen u gejmingu, pre svega kada uzmemo opseg koji ove slušalice pokrivaju – umesto standardnog 20-20.000 Hz na koji smo navikli ove slušalice nude frekventni opseg između 20 i 40.000 Hz. Maksimalna osetljivost je do 102 dB SPL što u praksi znači da slušalice mogu mnogo jače pustiti zvuk od konkurencije ali treba obratiti pažnju da se ne preporučuje ova jačina zvuka duži vremenski period jer može doći do oštećenja sluha, praktično na ovom nivou ne bi trebalo slušati zvuk više od sat ipo vremena. Poređenja radi većina drugih slušalica radi sa 90 dB SPL setovanjem što znači da bezbedno na najjačoj jačini možete slušati zvuk čak do 8 sati. Da bi se bolje odradilo pozicioniranje u surround okruženju ove slušalice podržavaju Dolby Headphone:X v2.0 zvuk što znači da će zvuci u prostoru biti još tačnije pozicionirani i reprodukovani. I sam mikrofon je opremljen ClearCast tehnologijom koji donosi studijski nivo jasnoće glasa i utišavanje pozadinske buke a sertifikovana je i od strane servisa Discord kao jedno od najboljih rešenja u gejmingu. Sve u svemu ne treba previše trošiti reči na kvalitet reprodukcije i snimanja zvuka koji donose ove slušalice – jednostavno se radi o jednom od najkvalitetnijih rešenja koje možete naći na bilo kom gejming headsetu, praktično već postaje ozbiljna konkurencija audiofilskim slušalicama.
Zaključak
Dva modela koja smo testirala su poprilično različita a opet u mnogim stvarima slična – pre svega je bitno da čak i najjeftiniji model nudi solidnu udobnost i zvuk kao i mogućnosti povezivanja sa različitim uređajima. Arctis 1 sa cenom od 60ak evra nikako nisu baš jeftine slušalice, ali u poređenju sa jeftinijim modelima su miljama daleko po udobnosti i kvalitetu zvuka tako da bih rekao da su idealne za nekoga kome su baš ove karakteristike prioritet ali ne mora da ima baš sve što se može zamisliti. S druge strane Arctis Pro sve što nudi jeftini model podiže za jednu ili više lestvica više a pogotovu je tu pitanje kvaliteta zvuka koji je zaista neprevaziđen u gejmerskom svetu, praktično na nivou jeftinijih audiofilskih slušalica što se ne sreće često. Međutim tu je najveći problem cena od oko 200 evra koja za headset koji čak nije ni bežični zaista deluje astronomska. Da mi ih neko pokloni verovatno bih bio najsrećniji čovek na svetu, ali da biram između slušalica i recimo vrlo solidne grafičke kartice ili procesora to sigurno ne bi bio baš težak izbor ali ne u korist slušalica. Ako ipak želite da se dugo igrate i da vam bude udobno na glavi a da ste pritom vrlo isključivi po pitanju vrhunskog kvaliteta zvuka ove slušalice mogu biti za vas.
Karakteristike:
Model | Arctis 1 |
Tip | Stereo slušalice |
Povezivanje | 1×3.5mm ili 2×3.5mm džek |
Dodatno | Naušnice od tkanine, kompatibilne sa svim platformama, mikrofon koji se skida |
Model | Arctis Pro |
Tip | Surround slušalice |
Povezivanje | USB ili 1×3.5mm |
Dodatno | Naušnice od specijalne tkanine, RGB Prism osvetljenje, mikrofon koji se uvlači u slušalicu, sunđer za mikrofon, DTS Headphone: X v2.0 surround zvuk |