Prošlog smo se puta osvrnuli na The International 6. Na put ekipa Evil Geniuses i EHOME. Put koji ih je doveo do međusobnog duela u polufinalu gornjeg dijela kostura i istoriju ove igre uljepšao na najbolji mogući način. Sjajni potezi pojedinaca i ekipa, veliki preokreti, napetost od početka do kraja meča, i konačno – pobjede sjevernoameričkog predstavnika.
Evil Geniuses je daleko najpoznatija ekipa iz sjevernoameričke regije. Nebrojene titule, među kojima se našla i ona najbitnija – The International 2015.
I na sledećem Internationalu su bili na dobrom putu da se nađu u finalu. Sjajnom igrom su došli do finala gornjeg dijela kostura, gdje ih je čekala kineska ekipa Wings Gaming. Kinezi su pobrali simpatije publike u Sijetlu još tokom grupne faze. Raznovrsnost pika, sjajna timska koordinacija, prepoznatljiva kineska disciplina i kompaktnost ekipe je odavala utisak da baš uživaju igrajući. A kada dođete do takve situacije, onda imate još jednog keca u rukavu u odnosu na ostale ekipe. Rasterećenost je poželjna u mečevima visokog rizika, a Wings ju je itekako posjedovao. Na TI 6 su došli kao pobjednici kineskih kvalifikacija, sa rezultatom od 7-2. Plijenili su svojom igrom i publika je bila oduševljena načinom na koji pristupaju mečevima. Ostaće upamćeni i po Pudge + Techies piku u četvrtfinalu protiv ekipe Digital Chaos. Odudarali su svojim stilom igre od klasičnog kineskog “4 protect 1”, pa je možda i to glavni razlog zbog kojeg su dogurali toliko daleko. Naravno, treba uzeti u obzir da je sa metom koja je vladala tokom TI 6 taktika “4 protect 1” bila nadmašena i pročitana, pa su ekipe Newbee i LGD Gaming prošle toliko loše.
Wings je u pomenutom meču nadjačao EG sa 2:0, još jednom demonstrirajući raznovrsnost – na dvije mape su odigrali 10 različitih heroja. Ovom pobjedom su se plasirali u sveukupno finale, a Evil Geniuses poslali u finale donjeg dijela kostura na megdan drugom sjevernoameričkom predstavniku – ekipi Digital Chaos. Upravo ćemo se na ovaj dvoboj fokusirati u današnjem tekstu.
Meč između EG-a i DC-a možemo slobodno okarakterisati kao vrhunac sjevernoameričke scene. Dvije od top 3 ekipe The Internationala su bile iz američke regije, po prvi put u istoriji nezvaničnog Dota 2 Svjetskog prvenstva. Kako smo već opisali put EG-a, tako je red da to uradimo i sa ekipom Digital Chaos.
Digital Chaos je grupnu fazu sjevernoameričkih kvalifikacija završio na trećem mjestu, iza EG-a i Complexity Gaminga. Provplasirana ekipa (EG) je direktno išla na TI, dok su se ekipe koje su završile grupnu fazu na plasmanu od drugog do petog mjesta borile za 1+1. Format 1+1 je značio da bi pobjednik druge faze kvalifikacija prošao na TI, dok bi se poraženi finalista našao u Wild Card zoni. Digital Chaos je uspio da se plasira na TI kao pobjednik druge faze kvalifikacija, na tom putu savladavši Void Boys (2:0) i Complexity dva puta – 2:0 u finalu gornjeg dijela kostura i 3:2 u sveukupnom finalu.
Svijet su zadivili još tokom grupne faze The Internationala. Grupom B su izdominirali totalni autsajderi – EHOME i upravo Digital Chaos. DC je završio grupnu fazu bez poraza (4-3-0) i kao drugoplasirana ekipa imali tu nesreću da u četvrtfinalu zakažu meč protiv Wings Gaminga. Veće šanse za pobjedu su se davale sjevernoameričkom predstavniku. Ipak Wings je dokazao da im uloga autsajdera itekako leži, pa su pobjedom od 2:1 poslali DC u donji dio kostura.
A tamo ih je čekao pakao istočnjačke dote. Prva prepreka na putu što boljeg plasmana je bila kineski gigant LGD. Nakon dvije jako napete mape DC je izvojevao pobjedu od 2:0 i poslao jednog kineskog predstavnika na pakovanje. Nakon toga je na red došao filipinski predstavnik – ekipa TNC Pro Team. Osokoljeni pobjedom protiv favorizovanog OG-a, Filipinci su se nadali da će moći prirediti još jedno iznenađenje. Čak su i poveli sa 1:0 nošeni sjajnom igrom Carlo “Kuku” Palada i Samson Solomon “Sam H” Hidalga. Međutim, DC je brzo konsolidovao redove i preokretom na sledeće dvije mape došao do pobjede od 2:1.
Očas posla se došlo i do duela protiv ekipe EHOME, koji je bio još uvijek grogi nakon duela protiv EG-a. DC je to znalački iskoristio i plasirao se u polufinale donjeg dijela kostura. Činilo se da će se tu završiti fantastična avantura ekipe za koju su svi mislili da neće proći prvi krug takmičenja. Nikad jači Fnatic je prijetio da se domogne top 3 finiša. Ipak, prijetnje su bile neosnovane, sa obzirom na to da je DC dobio i ovaj duel sa sigurnih 2:0.
A onda je uslijedilo ludilo. Publika koja definitivno nije očekivala da će u finalu donjeg dijela kostura vidjeti dvije domaće ekipe. Jednog giganta dota scene i jedno novorođenče. Godine tradicije i početak istorije. Duel Davida i Golijata. A kakav je to samo meč bio!
Prva mapa nam je donijela Universovog Voida, koji je u meč ušao sa besprekornim skorom – 11:0 tokom turnira. EG je sjajno počeo, poveo sa 3:0 u ubistvima zahvaljujući smrtonosnom Shadow Demon – Kunkka support piku. Ipak, to vođstvo je bilo kratkog daha i DC se jako brzo oporavio, a nedugo zatim i preokrenuo. Nošeni sjajnom igrom svoja 2 core heroja – Miranom i Razorom, DC je natjerao protivnički sastav da pozove GG nakon 35 minuta igre, tako nanijevši Universu prvi poraz na Voidu tokom The Internationala.
Igrači DC-a su bili jako samopouzdani, pa su osmijesi bili glavna karakteristika pik faze druge mape. Možda i malo previše samopouzdani. DC je bio tim koji je ugrabio Voida ovog puta. Međutim, nijesu imali previše stvari koji imaju dobru sinergiju sa njim (izuzev Witch Doctora), pa je poslednji pik Jakiro bio pokušaj da se stvari što bolje povežu. Ipak, Jakiro nije donio ono što su mislili, pa je i pored rane dominacije na mid lejnu njegov uticaj na meč dosta brzo opao. U međuvremenu, Clinton “Fear” Loomis je sa Svenom nadoknadio ispaštanje Syed Sumail “Sumail” Hassana na Meduzi, pa je nosio svoj tim kroz srednji dio mape. A kada je i Meduza uzela potrebne iteme, ekipi DC-a nije bilo spasa. Pobjednik se znao već u 30. minutu, iako je mapa trajala 45. Poslednjih 15 je DC čekao na grešku velikog brata, ali uzalud. EG nije dozvolio da se oprosti od finala tako lako.
Uslijedila je mapa koja je odlučivala sudbinu ekipa. Da li će EG dobiti priliku da brani titulu (po prvi put nakon što je Natus Vincere imao priliku na TI 2), ili će DC doći do prvog finala na svom TI debiju. Pikovi su dali do znanja da će se ekipe fokusirati na 2 različita aspekta – EG je želio da sa Terroblade pikom sruši građevine što prije, imajući Tidehuntera i Dazzla da ga štite u toj namjeri, dok je DC želio da pokuša sa split push taktikom u vidu Beastmaster pika, te uz Shadow Demon – Kunkka support taktikom brane svoj highground. To im je išlo od ruke većinu mape. Ipak, EG je bila ekipa koja je uspjela da sruši prvu Tier 3 kulu na mapi. Ali, po kojoj cijeni? Beastmaster je uzeo kompletne barake na top lejnu dok je DC zamajavao postavku EG-a unutar svoje baze. Trejd koji je zasigurno išao na ruku DC-u. Nakon toga je EG pokušao da sruši barake na mid lejnu, dok je Beastmaster srušio tier 3 toranj na bot lejnu. Ponovo je David “Moo” Hull demonstrirao zašto je Beastmaster jedan od njegovih najboljih heroja. Satjerani u ćošak, igrači EG-a su odlučili da krenu na sve ili ništa. Na početku odlučujuće timske borbe meča čak 9 heroja je imalo buyback. Nakon nje – samo dva. Ponovo je Moo bio u glavnoj ulozi. EG je vidio samo jedan izlaz – direktan napad kroz sredinu i rušenje trona. Ali, dok su oni rušili bazu, Beastmaster je rušio poslednje (mid) barake, obezbijedivši svom timu mega kripove. Deja vu za EG, flashbacks iz meča protiv EHOME-a. Fear je pokušavao da sruši i tier 4 kule, dok su igrači DC-a trčali po bazi, hvatajući preostale heroje EG-a. Tokom jedne od najhaotičnijih timskih borbi šampionata Kunkka, Shadow Demon, Tidehunter, Ursa, Brewmaster, Dazzle, Terroblade, su se redom “kupovali” nazad u meč. Fear je čak kupio i divine rapier u pokušaju da se odbrani od protivničkih kripova. Međutim, DC je strpljivo ispratio svoje kripove, dozvolio im da vode glavnu riječ, gledajući njihov napredak. U ključnom momentu je Roman “Resolution” Fominok pravovremeno iskoristio Black King Bar na Slarku, Tidehunterov Ravage nije imao željeni efekat i Resolution i Omar “w33” Aliwi su isfokusirali tron ekipe Evil Geniuses.
Svih 47 minuta meča, sva napetost, sve tenzije, nestale su poslednjim udarcem u tron. Igrači DC-a su bili ekstatični. Ostvarili su istorijski uspjeh, na tom putu pobijedivši neka od najvećih imena Dota 2 istorije. Dokazali su da nije sve u šansama koje vam diktira zajednica, nešto je u momentu. Momentu koji je DC uvidio i na najbolji mogući način iskoristio.
EG-u za utjehu ostaje činjenica da su bili glavni akteri najboljih mečeva sa The International 6, a pojedini trenuci će se zasigurno pamtiti još dugo.
Došli smo do kraja još jednog poglavlja. Sledeće subote ćemo vas podsjetiti na najveći preokret u istoriji Dota 2 finala. Da li možete da pogodite koji je meč u pitanju?