Napravićemo veliki skok što se tiče istorijskih partija. Išli smo hronološki kroz prva tri The International-a. Opisali kako je izgledao razvoj scene, početak i kraj vladavine ekipe Natus Vincere, proveli vas kroz par njihovih najzanimljivijih mečeva. Sada, nakon The International 3, na scenu stupa ekipa Evil Geniuses i The International 6.
Za ove, skoro, tri godine, Dota 2 je evoluirala nevjerovatom brzinom. Počnimo od kvaliteta igre, preko broja ekipa i turnira, zaključno sa nagradnim fondom The Internationala, koji je 2016. godine dostigao basnoslovih 20.770.460 dolara! Pobjednicima je išlo 44%, ili nešto malo više od 9 miliona! To je bilo vrijeme kada se trebala okušati sreća kod vaših roditelja i objasniti im da se isplati biti E-sportista. Vrijeme koje nam je donijelo možda i najkvalitetniji The International, sa velikim brojem mečeva za pamćenje, iznenađujućih rezultata i top 4 ekipe za koje niko nije očekivao da će se naći tu. Makar ne tim redosledom.
Mjesto održavanja glavnog dijela The Internationala je moralo biti pomjereno još 2014. godine. Key Arena je sa svojih 17.400 mjesta zamijenila Beneroya Hall (2500). Još 2013. je bilo očigledno da će Valve tražiti novi “stadion” za svoje najvjernije navijače a Key arena se pokazala kao odličan izbor. Hologrami koji su krasili binu tokom pik i ban faze, animacije najvećih magija u timskim borbama (Black Hole, Reverse Polarity, Ravage…), zvučni i svjetlosni efekti… Sve je to samo činilo The International boljim.
I dok se Valve pobrinuo za jedan dio, učesnici TI 6 su se pobrinuli za drugi.
Još od početka kvalifikacija se znalo da će ovaj TI biti poseban. Mnogi od vas će se sjetiti da su dva velikana Dota scene bila prinuđena da igraju otvorene kvalifikacije u svojim regijama. U pitanju su bile ekipe Evil Geniuses i Team Secret. Razlog? Saahil “Universe” Arora je odlučio da je pametno da se vrati u Evil Genuises nakon kratke avanture u ekipi Secret, i to nakon rostera lock-a. Ovom odlukom su obje ekipe bile prinuđene da igraju otvorene kvalifikacije, koje nijesu predstavljale preveliku prepreku ni za jednu. Odluka koja se pokazala itekako vrijednom za EG.
Evil Genuises su i tokom grupne faze TI6 pokazali da su sa razlogom tu gdje jesu. Grupnu fazu su završili na drugom mjestu grupe A, sa 3 pobjede (Natus Vincere, TNC Pro Gaming i Escape), 3 remija (OG, Wings, LGD Gaming) i jednim porazom (The Alliance). To je bilo i više nego dovoljno da se nadju u gornjem dijelu kostura i za protivnika u prvoj fazi dobiju trećeplasiranu ekipu grupe B – Newbee. Već u ovom dvoboju se vidjelo da se EG pretplatio na neizvjesne mečeve i uzdahe publike u Key Areni. Prvu mapu su riješili u svoju korist iako početak nije obećavao dobar rezultat, dok je druga mapa bila daleko neizvjesnija i kombo Elder Titan + Faceless Void su donijeli ključnu prevagu u korist EG-a.
Zahvaljujući ovoj pobjedi plasirali su se u polufinale gornjeg dijela kostura, gdje ih je čekao lider grupe B, još jedna kineska ekipa – EHOME.
EHOME je bio najveće iznenađenje TI6. Na The International su došli kao pobjednici Wild Card mečeva (bili bolji od ekipa Execration i Escape Gaming). Prethodno su kineske kvalifikacije završili na trećoj poziciji, iza ekipa Wings Gaming i Vici Gaming Reborn. Da se nalaze u izuzetnoj formi dokazali su tokom grupne faze, koju su završili bez poraza (5 pobjeda i 2 remija). U četvrtfinalu gornjeg dijela kostura su počistili osvajače The Internanional 3 – The Alliance. Obje mape su završene u 37. minutu.
Od polufinalnog meča se očekivao pravi spektakl. I nije izostao.
Pick faza je sama donijela dovoljno uzbuđenja. Većina igrača je dobilo heroje po kojima su poznati: Universe – Faceless Void, Sumail – Mirana, Fear – Axe, Iceiceice – Timbersaw, OldChicken – Juggernaut, Lanm – Ogre Magi. Prava poslastica od mape.
Početak je donio dominaciju ekipe EHOME. Odlično postavljeni lejnovi su omogućili Timbersawu i Beastmasteru duele u kojima su trebali da imaju dovoljno prostora za farmanje i jedino je Juggernaut imao problema protiv Mirane. Ipak, njegov tim se pobrinuo da napravi dovoljno prostora da se njegov zaostatak ne osjeti previše. Nijesu računali na to da će Fear (Axe) imati par sjajnih blink+berserkers call inicijacija upravo na OldChickenu, koji su skupo koštale kineski sastav. Jedan od najbitnijih je onaj iz 19. minuta kada je EHOME krenuo u highground push, imajući Aegis na Juggernautu. Nakon sjajne inicijacije Feara, uslijedio je follow-up Universa i ta timska borba je rezultirala velikom pobjedom američkog sastava (4 ubistva u korist EG-a). Ekipa Evil Genuises je na krilima ove pobjede nastavla da hvata EHOME nespremne i polako ali sigurno preuzela vođstvo. Međutim, možda i malo previše osokoljeni, krenuli su i oni u highground push. EG je, za razliku od EHOME-a, uspio da uzme tier 3 kulu na mid lejnu, ali su to preskupo platili. Dali su bespotrebna 4 ubistva ekipi EHOME jer su umjesto povlačenja iz protivničke baze, ispratili inicijaciju Feara, koja nije završena kako su očekivali.
Izgleda da su highground borbe bile kobne na ovoj mapi, nezavisno od toga koja ekipa pokušava da uđe u protivničku bazu. Ponovo je pokušao EHOME da sruši barake na bot lejnu i ponovo nijesu uspjeli, iako su imali Aegis na Juggernautu. Sumail je sa Etheral Blade + Dagon kombom prosto “spržio” protivničke core heroje, tako uskrativši ekipi EHOME barake prednosti a EG-u donio još jednu priliku da meč privedu kraju. Sada je bio red na EHOME da brani svoje barake, i ponovo, po ko zna koji put na ovoj mapi, smo vidjeli sjajnu odbrambenu taktiku neke od ekipa, koja je rezultirala sa nova 4 ubistva u korist EHOME-a.
Konačno su Kinezi izvukli pouke iz prethodnih pokušaja i konačno su uspjeli da uzmu barake. Na to se čekalo 46 minuta. I dok su igrači ekipe EHOME tražili način da završe meč, EG se grčevito borio za opstanak na prvoj mapi. Sigurnom igrom je EHOME stigao do prilike da zaključi mapu u 70. minutu. Krenuli su da ruše top lejn, na najbolji način iskoristivši čijnenicu da Universe nije imao buyback i bio je mrtav 90 sekundi. Fear se žrtvovao u pokušaju da što više odugovlači, iako ni on nije imao buyback, tako ostavivši preostale saigrače da brani poslednje barake od 5 protivničkih heroja i 4 Chaotic Offeringa. Mapa je bila gotovo izgubljena, pa ipak je EG uspio da ostane u životu, i to zahvaljujući dagon strategiji. Nevjerovatan burst damage je na svojoj koži osjetio Beastmaster, koji je prosto istopljen od strane 3 dagona (Ancient Aparition, Shadow Demon, Mirana) i Miraninog rightclick damage-a pa su igrači EHOME-a, teško ranjeni, otšepali natrag u svoju bazu, ali ne prije nego li su napravili mega kripove (usput izgubivši Timbersawa).
A onda su uslijedila sada već legendarna 4 minuta u kojima je EG uspio da se digne iz mrtvih i da protiv mega kripova i svih 5 protivničkih heroja preokrene situaciju u svoju korist. Sve to na zahvaljujući nevjerovatnom strpljenju i umijeću svojih igrača.
Poslednji push je ipak bio na EG-u. A kakav je to bio push! Universe sa sjajnom hronosferom, Mirana sa sjajnom strijelom na Juggeru tokom Omnislasha, pa potom nevjerovatan burst na Timbersawu, sve to dok je Fear bio mrtav. Pokušao je OldChicken da zajedno sa megakripovima ipak prelomi mapu u korist svoje ekipe, ali su ga Universe i Sumail spriječili u tome, napravivši full 5 man wipe, nakon kojeg su u pobjedničkom maršu došli do protivničke baze. Universe je kupio i divine rapier, kako bi brže srušili tron i na taj način osigurali istorijsku pobjedu i jedini comeback od mega kripova u istoriji The Internationala. EHOME je morao da skine kapu pred američkom ekipom nakon 75 minuta nevjerovatne igre.
Publika je bila ekstatična. Navijači obje ekipe zapanjeni, njihov mind je bio blown ovakvom partijom! A kako i neće. Partija koja nas je držala na ivici gotovo 50 minuta. Mapa puna preokreta, nevjerovatnih individualnih poteza i sjajnih taktičkih nadmudrivanja. Mapa koja je sa razlogom našla svoje mjesto na našoj listi.
Ali, to nije bio kraj ovog epskog dvoboja. Druga mapa je morala da se odigra. Ipak, nakon ovakvog poraza na prvoj mapi, gotovo svi su znali kako će se druga završiti. Koliko god jaki bili, i emotivo i psihički, onakav poraz mora uticati na vas. Takav je bio slučaj i sa igračima EHOME-a, koji su drugu mapu odigrali lošije od prethodne i predali je nakon samo 38 minuta igre.
Iako ste navikli na to da jedna kompletna serija bude legendarna, od prve do poslednje mape, mišljenja sam da je ova jedna mapa bila jednako kvalitetna kao dosadašnje serije i da je bila vrijedna osvrta. Daleko je svježija uspomena od prethodnih i nadam se da ste imali dovoljno strpljenja da je iščitate od početka do kraja.
Na samom kraju bih iskoristio priliku da vam u ime redakcije, a i svoje lično, poželim ugodne praznike!