I dok su prva dva The Internationala bila samo uvertira, The International 3 je bio prava stvar! Počevši od uvertire, koja je podrazumijevala uključivanje Dota 2 zajednice u vidu kontribucija nagradnom fondu, preko epskih mečeva tokom samog TI-a i zaključno sa najboljim finalem u istoriji svih dosadašnjih The Internationala. Pa da počnemo.
Nakon nezaboravnog finala na prethodnom TI-u i predavanja krune kineskom šampionu, Invictus Gamingu, scena je počela da evoluira još brže i bolje. Turniri su se gomilali, svi su imali želju da budu dio jednog rastućeg spektakla. Valve je uvidio to i ubrzao datum kada će Dota 2 konačno postati otvorena za sve. Nijesu htjeli da još jedan TI prođe dok je igra u beta fazi. A onda je 9. jula 2013. godine konačno objavljena vijest da je Dota izašla iz beta faze i da svako može da postane član njene zajednice! Zajednice koja je eksponencijalno rasla tokom prethodne dvije godine. Američka kompanija je iskoristila i taj podatak, pa su sa još jednim sjajnim marketinškim trikom privukli još više igrača. A trik se sastojao iz jedne knjižice koja je bila zaslužna za pregršt iznenađenja. Knjižice po imenu Compendium. Kupovina ove knjižice je bila moguća unutar igre, a sa njom ste dobijali ogroman broj ajtema. Što svjetlucaviji to bolji. U moru dobrih stvari koje su doprinijele razvoju scene ovo je definitivno bila jedna od najboljih. Između ostalog, kupovinom Compendiuma ste direktno uticali na nagradni fond za The International, koji je na samom kraju iznosio skoro 3 miliona dolara! Vrtoglave cifre za tako mladu igru, uzevši u obzir da ostale igre ovog žanra nijesu mogle da pariraju godišnjim nagradnim fondom u sklopu svojih turnira.
Sjećam se da sam kupio svoj prvi Compendium preko istog druga koji je zaslužan za moj beta ključ. Nakon što se hvalisao ajtemima koje je dobio iz svog Compendiuma, prirodno je bilo da i ja zaželim isti. Mind games Valve. Well played! Tako smo po prvi put u istoriji igre imali priliku da sakupljamo sličice igrača za naš ingame album, mogli da tauntujemo protivnike, imali novi interfejs, mogli da se hvalisamo svojim novim kurirom i čime sve ne.
I dok smo se mi “igrali” Dote, svjetska scena je “igrala” Dotu. Podatak da je između drugog i trećeg Internationala odigrano skoro 3 puta više Premijer turnira u odnosu na period između prvog i drugog najbolje je prikaz kolikim se koracima grabilo naprijed.
I dok je Natus Vincere bio itekako dominantan u post TI 1 eri, post TI 2 je imala potpuno drugačiji epilog. Iako su još uvijek bili u vrhu, nijesu bili toliko dominantni. Pojavili su se neki novi klinci u vidu ruskih Team Empire i Virtus. Pro, evropskih Mousesportsa i The Alliance, standardno dobrih kineskih ekipa LGD i Invictus Gaming, ali i mnogi drugi. Scena je bila itekako kompetitivna pa je bilo interesantno ko će sve dobiti direktan poziv na The International 3.
A pozivi su uslijedili poslednje nedelje aprila, kada je objavljen i format takmičenja. Najavljeno je 16 ekipa – 13 direktno pozvanih, šampion Zapadnih i Istočnih kvalifikacija i pobjednik Wild Card meča. Wild Card meč je zapravo bio duel vicešampiona regija i pobjednik ovog meča bi bio poslednji učesnik The International 3. Format je bio isti kao i na prethodnom TI-u, sa grupama od po 8 ekipa, koje su međusobno igrale po 2 meča. Prve 4 ekipe iz grupe su išle u gornji dio kostura, dok su preostale išle u donji dio. Druga faza je bila double elimination, gdje su se prve tri faze donjeg dijela kostura igrale u Bo1 formatu, ostali mečevi u oba dijela kostura su bili Bo3 formata i samo finale Bo5.
I dok su se ekipe pripremale za TI, Valve ih je sve pomno pratio. Na kraju su odlučili da sledećih 13 ekipa zaslužuje direktan poziv: Invictus Gaming, LGD Gaming, Team DK, Team Zenith, Orange Esports, MUFC, Virtus. Pro, Natus Vincere, Fnatic, The Alliance, Team Dignitas, LGD International i Team Liquid.
Ostale ekipe željne učešća su morale da se dokažu kroz kvalifikacije. Ipak, da sve ne prođe glatko, postarali su se igrači LGD Gaminga, koji su napravili promjenu u svom sastavu nakon što su dobili direktan poziv, samim tim izgubivši tu privilegiju. Bili su osuđeni na pakao Istočnih kvalifikacija. Ipak, ni ta promjena ih nije spriječila da počiste konkurenciju tokom kvalifikacija, na trenutke podsjećajući na onu ekipu koja je imala rezultat od 14-0 tokom grupne faze drugog Internationala. Sa druge strane, u Zapadnoj regiji, ekipa Mousesports je u finalu kvalifikacija uspjela da se revanšira ekipi DD. Dota za poraz u prvom krugu eliminacija i tako se domogne mjesta na The International 3.
DD. Dota je morala da preskoči kineskog vicešampiona, ekipu Rattlesnake, na tom putu. A kakav je to meč baraža bio. Sjećam se da sam gledao uživo meč. Sjećam se podatka da je Titouan “Sockshka” Merloz igrao ovaj meč sa slomljenom rukom, a najbolje od svega se sjećam njegovog sada već legendarnog stuna sa Svenom, koji je najvjerovatnije koštao DD. Dotu (koji su meč baraža igrali pod zastavom ekipe Quantic Gaming) plasmana na TI 3.
Mislim da i dan danas sanja ovaj meč.
Tako je ekipa Rattlesnake kompletirala garnituru ekipa učesnica trećeg po redu Internationala. I ovaj, kao i prethodni, je za favorite imao kineske ekipe. Ipak, Natus Vincere je imao saborca koji je mogao da pomuti račune Kinezima. U pitanju je bila ekipa The Alliance. Šveđani su, uz ukrajinsku ekipu, osvojili najviše turnira tokom takmičarske godine, igrali su kvalitetnu Dotu i svi su željeli da vide koliko daleko mogu da doguraju na svom debiju. Igrači The Alliance su šokirali publiku u Sijetlu, završivši grupu bez poraza, tako ponovivši uspjeh LGD Gaminga sa prethodnog Internationala.
U drugoj grupi, Natus Vincere je pokazao da neće lako odustati od svojih snova o novoj tituli i rezultatom 11-3 prigrabili su prvo mjesto ispred Team DK (10-4). Fun fact: ekipa MUFC je jedina ekipa u istoriji dote koja nije uspjela da zabilježi pobjedu tokom grupne faze The Internationala. Učestvovali su na 2 (TI 1 i TI 3) i imaju skor od 0-17.
A onda je krenula prava stvar. Eliminacione borbe. E sad zamislite sledeću situaciju: nalazite se u prodavnici nečeg šta mnogo volite. Idete okolo, tražite nešto šta će vam se najviše svidjeti, jer morate izabrati samo jednu stvar. A vi tako idete, tražite i taman kad pomislite da ste našli, eh, na korak od toga je nešto još bolje! Dođavola… E upravo tako se ja trenutno osjećam. Moram izabrati jedan i samo jedan meč koji će vas vratiti 4 i po godine unazad i koji će vam pomoći da se prisjetite epskosti. E PA NEĆE DA MOŽE. Poznajem vlasnika prodavnice. Uspio sam da se dogovorim sa njim. Pst, dva za cijenu jednog! He he he.
Odlučio sam da ovog puta, pogađate, ponovo prenesem Na’vi meč. Znam, znam, ima i drugih ekipa. Ali, iako je Liquid izbacio favorizovani LGD gaming uz legendarne krike LD-a: “Liquid are doing it, they’re gonna take it”, iako je Alliance demonstrirao “rat doto” još u meču protiv LGD-a uz frenetičan komentar TobyWana “Kills mean nothing – Throne means everything”, iako je Team DK bio na korak da nanese ekipi The Alliance prvi poraz u Bo3 seriji, iako je Orange Esports napravio dva najljepša counterplay-a cijelog Internationala u meču protiv ekipe DK, uključujući i 5man RP od strane KyXy-a, meč koji ćemo opisati je meč gornjeg dijela kostura između ekipa Natus Vincere i Orange Esports i legendarnog comeback-a u režiji Clement “Puppey” Ivanova (Chen) i Danila “Dendi” Ishutina (Pudge). “Ali, rekao si dva za cijenu jednog”. Da, da, ali o sledećem ćete čitati sledeće subote.
Dakle, polufinale gornjeg dijela kostura. Na’vi je u njega ušao nakon iscrpljujućeg meča protiv ekipe Orange Esports. Nakon poraza na prvoj mapi, uspjeli su da se konsoliduju i na sledeće dvije da izvojevaju pobjede i preokrenu rezultat. Puppey i njegov Chen su činili čuda. Sa druge strane, Tong Fu je lagano odradio posao protiv ekipe Fnatic, savladavši ih sa 2:0. A onda, Dendi Pudge. Najpoznatiji i najbolji Pudge igrač je demonstrirao zašto je ovaj heroj bio respect banovan kada se igra protiv Na’vija. Zašto je koristan čak i kada nije dio mete. Zašto je najigraniji heroj u pub mečevima.
Prva mapa je protekla u totalnoj dominaciji Na’vija. Tong Fu je bio u tolikom strahu od Dendija, da su igrači ukrajinske ekipe šetali slobodno po mapi, hvatajući ubistva “left, right and centre”. Iako su Kinezi imali dosta solidan sastav, Spectra nije dovoljno brzo uspjela da nafarma potrebne ajteme, pa je Natus Vincere sa svojim jakim push sastavom uspio da za 30 minuta savlada Tong Fu i povede sa 1:0 u seriji.
Drugu mapu je okarakterisao rani potencijal heroja ukrajinskog sastava, koji je glavna karakteristika ekipe tri uzastopne godine. Ukoliko Puppey vidi da je Chen slobodan, on ga uzima. Ukoliko ne znate kako da iskontrolišete Puppeya i njegovog Chena, slobodno možete početi novu mapu. A Tong Fu je našao recept na ovoj mapi. Stavite heroje koje je teško gankovati na lejnove i završili ste ogroman dio posla. Iako je prvu smrt zabilježio Mu, Chen nije imao toliki uticaj na rani dio mape. Tako ni aegis na Ursi i pokušaj da se sruši tier 3 kula na top lejnu u 15. minutu igre nije pomogao Na’viju da otvori bazu Kineza. Nakon još par neuspjelih pokušaja, jasno je bilo da će Tong Fu odnijeti pobjedu na drugoj mapi, sa obzirom na to da je ukrajinski sastav draftovao heroje čiju uticaj opada kako meč duže traje a Kinezi suštu suprotnost (imajući u timu Anti – Mage/Dragon Knight kombo). Anti – Mage je postao previše jak za Na’vi, pa je nakon 38 minuta igre Puppey pozvao GG.
A onda, legendarna treća mapa. Na’vi je ponovo krenuo sa svojim kombom iz prve mape – Chen + Pudge. Odgovor Tong Fua je bio brutalan. Ogroman potencijal timskih tuča u vidu Dark Seera i Gyrocoptera. Rana faza meča je pripala kineskoj ekipi. A tako rana dominacija protivnika nikako ne ide na ruku ekipi koja ima Alchemista i Chena u svom sastavu, pa je tako Tong Fu svoju prednost povećavao iz minuta u minut. Pudge nije imao nikakvog uticaja, Alchemist je uništen od strane agresivnog trilane-a Rubick – Visage – Gyrocopter, dok je Mu na Doomu imao dovoljno umijeća da izbjegava sve pokušaje ganka na top lejnu. Kako se izvući iz ove bezizlazne situacije? Estonski mag se dosjetio jedne zanimljive interakcije. Ako je Pudge poslat u bazu od strane Chena, a u međuvremenu baci svoj hook, heroj koji je pogođen će završiti u bazi, zajedno sa Pudge-om. Interakcija koja je donijela Na’viju pobjedu u ovom meču. Interakcija koja je dugo bila predmet polemika u Dota svijetu i stvar koja je podijelila zajednicu. Dok su jedni mislili da je to čista genijalnost, sjetiti se toga u momentu i izvesti planirano, drugi su govorili kako je to bug i iskorišćavanje istog. Jedan od najglasnijih zagovornika ove teorije je bio i igrač ekipe The Alliance – Loda. Ipak, to mu nije smetalo da iskorišćava Centaur – Shadow Demon kombo koji je smatran jednakim “zlostavljanjem” pravila prije par verzija. Bilo kako bilo, u momentu očaja, Na’vi je uspio da sa par fountain hooks vrati mapu u egal, nedugo zatim i preokrene i na kraju savlada Kineze, koji su bili vidno razočarani i ozlojađeni nakon meča.
Dugo se pričalo šta bi bilo da ova interakcija nije postojala. Da li bi Na’vi našao načina da savlada Kineze? Da li je Na’vi zaslužio prolaz? Jedno je sigurno, bio bih jako tužan, jer bi svijet ostao uskraćen za jedan od najdomišljatijih komboa u istoriji dote, a ja za inspiraciju za ovaj podugačak tekst.
Do sledećeg čitanja – GL HF!