Counter-Strike: GO je igra koja sadrži mnogo različitih aspekata, i taman kada pomislite da znate sve cake, saznate da postoji još, i da uvek možete da napredujete.
Vaš uspeh, kao i uspeh vašeg tima (što bi trebalo biti i važnije) zavisi od dobrog poznavanja tih aspekata igre, a jedan od najbitnijih je svakako ekonomija u igri. Sigurno ste bezbroj puta bili svedoci loših ekonomskih odluka, možda i sami još uvek niste sigurni kada i šta treba kupovati, zato ćemo u ovom tekstu dati najvažnije savete koji će vam pomoći da uvek imate novac.
Prvo i najvažnije pravilo – Vaš novac nije Vaš novac, to je novac celog tima. Ovo pravilo vama možda neće doneti više novca, ali ovako bi trebalo da razmišlja svaki igrač, pa tako i vi, i kada svi budu tako razmišljali, novca će uvek biti. Promenu morate da započnete od sebe, a među ozbiljnijim rankovima većina igrača lepo barata sa novcem, pa sa ekonomijom neće biti problema. Iz ugla igrača, znam da mnogo iritira igrač koji ima 9000$ i neće da baci pušku, već se odlučuje za AWP, kevlar + helmet, 4 bombe i naravno Deagle, jer je odličan Deagle igrač. Vi ne želite da budete takav igrač, pokušajte da uvek pomognete svom timu, jer ćete i sami tako biti bolji, pobeđivati, povećati rank, i igrati sa igračima gde nećete imati takvih problema.
Bonusi – dobar način za zaradu. Sa CS:GO igrom je došlo do veće raznovrsnosti u upotrebi oružja, sa razliku od 1.6, pa su tako različiti bonusi u zavisnosti od oružja kojim ubijete protivnika. Ovo je jako važan aspekt igre, i ubuduće to imajte na umu, a različiti bonusi su:
AWP – 100$
P90 – 300$
SMG (UMP-45, MP7…) – 600$
Shotgun – 900$
Nož – 1500$
Ostalo – 300$
Prema ovoj tabeli možete nekad planirati svoju igru, na primer, dobili ste pištolj rundu, možda je bolje u sledećoj kupiti jako isplativ UMP-45 i zaraditi 600$ po fragu, nož, osim što donosi osećaj nadmoći, donosi i 1500$ što je možda i važnije. :) Ukoliko se dobro krećete, razumete igru, a nemate mnogo novca, vrlo lako možete dobro igrati sa nekim Shotgunom, npr sa MAG-7, što vam donosi odličnih 900$ po ubistvu. Ukoliko pratite profesionalne mečeve, možete videti da igrači koriste i Shotgunove, na primer, hiko često sa XM pumparicom igra nuke, ili čuvanje “drop room” na Cobblestone sa MAG-7.
Bonusi po rundama – korisno je znati. Po završetku svake runde, i pobednici i gubitnici dobijaju određene bonuse, možda još uvek ne znate kako to funkcioniše? Ukratko, gubitnik runde dobija 1400$, ako izgubite i drugu rundu zaredom, dobijate 1900$, pa za tri 2400$, dakle, po 500$ više svaku zaredom izgubljenu rundu.
Ukoliko vaš tim ubije svih 5 protivnika, dobićete po 3250$, takođe ćete kao CT toliko dobiti i ako istekne vreme runde bez postaveljnog C4 eksploziva, dok T strana u tom slučaju ne dobija ništa. Ukoliko kao CT deaktivirate bombu, tim će dobiti po 3500$, a vi ćete biti nagrađeni sa još 300$, ukoliko, pak, C4 eksplodira, T strana dobija po 3500$. Za postavljanje C4, svaki igrač u vašoj ekipi dobija po 800$ (ovo je naročito važno kod eco i force rundi), a vi dobijate još dodatnih 300$.
Ne kupujte ukoliko nije neophodno
Defuse kit – Ako ste na CT strani, ne mora baš svaki igrač da kupi defuse kit, jer nije jeftin, a nije ni neophodan svakom igraču, dovoljno je imati po jedan defuse kit na svakom sajtu.
Kevlar + helmet – Kevlar UVEK kupujte, osim kada ste eco naravno. Međutim, nekada ćete videti da najbolji igrači ne kupuju helmet, neki čak i kada imaju novca, što ne znači da ga ne treba kupovati, ali će vam možda fleš, smoke ili HE više koristiti ukoliko imate baš taman toliko novca. Kada obe strane imaju full buy, teško da će vam helmet pomoći ukoliko vas protivnik pogodi u glavu. Sa druge strane, korisno je kupiti ga kada protivnici igraju eco ili force rundu, jer pištolji nemaju toliku snagu, pa će vas helmet lepo zaštiti. I kada vam je kevlar + helmet na 93, ne morate ga baš uvek dopunjavati.
Pištolji – Čak i kada imate novca, sa puškom, dodatno davanje 500$ ili 700$ na pištolj, koji verovatno čak i nećete upotrebiti nije toliko neophodno.
Ovo su ukratko neki od saveta kako možete pojačati svoju ekonomiju, ima ih još, ali važno je uvek isplanirati svaku rundu, način na koji igrate, i šta vam je sve potrebno. Sledećeg puta pričaćemo više o tome kako da budete dobar timski igrač, i tu će biti reči o ekonomiji, ali i o praktičnim savetima vezanih za samu igru.