Brazil je zemlja koja je još za vreme DotA WCIII ere imala ogroman broj igrača. Međutim, sa lansiranjem Dota 2 i kreiranjem ozbiljnije scene u Evropi, Kini i Severnoj Americi, brazilska scena ostaje u potpunoj senci. Razlozi za to mogu se naći, pre svega, u nezavidnoj ekonomskoj situaciji u Brazilu. Naime, Brazil je zemlja sa izuzetno visokim stepenom siromaštva u kojoj znatan broj porodica nije u mogućnosti da sebi priušti PC, što neminovno dovodi do generalno slabijeg razvoja eSports-a. Brazil je istovremeno zemlja u kojoj se pristojna internet konekcija papreno plaća. Manje-više isto važi i za ostale zemlje Južne Amerike.
Sve do Kiev Major-a, Valve nije pružao veću podršku juužnoameričkim timovima. Naime, bili su primorani da igraju kvalifikacije za turnire zajedno sa severnoameričkim timovima, što ih je stavljalo u izuzetno nezavidan položaj, imajući u vidu da se kvalifikacije obično igraju online, često praćene visokim pingom za južnoameričke timove. Takođe, severnoamerički timovi imaju neuporedivu prednost kada se uzme u obzir njihova organizacija i novac koji se u njih ulaže.
Problemi sa pingom južnoameričkih ekipa i ponašanje EG.ppd, nedostojno jednog od najuspešnijih kapitena ikada.
I pored svega navedenog, veliki udarac južnoamerička scena pretrpela je krajem marta ove godine, kada su petorica peruanskih igrača zbog navodnog nameštanja mečeva trajno banovana sa učešća na Valve turnirima.
Kiev Major je ujedno bio i prvi Valve turnir sa posebnim kvalifikacijama i jednim rezervisanim mestom za oblast Južne Amerike. Kada je tek objavljena, ova odluka naišla je na ogromne kritike sa svih strana. Isticano je kako nije fer da se daje jedno mesto Južnoj Americi, dok timovi kao što su Alliance i Na’Vi ne učestvuju na turniru. Takođe, isticano je da ukoliko južnoamerički timovi ne mogu da prodju severnoameričke kvalifikacije, kako će onda da se nose sa kineskim i evropskim timovima?
Na početku Major-a, izgledalo je kao da su ovi argumenti bili opravdani i da je zaista prerano da se Južnoj Americi da posebno mesto za Major. SG e-sports je u grupnoj fazi takmičenja izgubio šest od odigranih sedam mečeva, tako da su u šesnaestini finala ukršteni sa Team Secret-om, timom koji je u grupnoj fazi demolirao sve pred sobom ostvarivši šest pobeda na šest odigranih mečeva i bio smatran za jednog od favorita. Sve je ukazivalo na poraz SG e-sports i još jedan debakl južnoameričke dote, a onda se desilo čudo.
SG e-sports uspeva da elimiše Team Secret i tako ostvari jedno od najvećih iznenađenja u istoriji kompetitivne dote. Da se ovde nije radilo samo o sreći ili slučajnosti, tim SG e-sports je dokazao u sledećem meču kada se sastao sa EG-jem i dobro ih namučio. O tome kako se sve to odigralo mi se ovde nećemo baviti, jer se o tome vec pisalo. U ovom članku ćemo se fokusirati na eventualne reperkusije izuzetno uspešnog plasmana SG e-sports tima na južnoameričku dota scenu. Uspeh SG e-sports važan je iz više razloga, kako za južnoameričku scenu tako i za Dotu kao igru u načelu.
Prvo, uspeh SG e-sports može pomoći južnoameričkim timovima da budu primećeni od strane e-sports organzacija koje bi mogle da investiraju novac u i kreiraju timove sa ozbiljnom strukturom, poput onih u Evropi i Kini.
Drugo, plasman SG e-sports može poslužiti kao inspiracija za sve dota igrače širom sveta, a posebno za one iz Brazila i Južne Amerike. Ovaj tim je dokazao da su čuda moguća i da se sve može postići adekvatnim trudom i timskim radom. Njihov kapiten Emilano “c4t” Ito ima svega 5530 mmr poena, pa eto podsticaja za sve igrače koji su u ovoj branši.
Treće, od izuzetne važnosti za samu igru je širenje njene popularnosti i privlačenje novih igrača, što je važnije od bilo kog turnira. Prateći reakcije u Brazilu povodom plasmana SG e-sports na minulom Major-u, moglo se primetiti nezapamćeno uzbuđenje dota zajednice, što će svakako doprineti popularnosti ovih momaka a i same igre, kao što je recimo uspeh Novaka Đokovića doprineo ekspanziji tenisa u Srbiji.
Odluka Valve-a da promeni format kvalifikacija i pruži šansu južnoameričkim autsajderima podseća me na politiku FIFA-e u fudbalu koja je konstantno menjala format Svetskog prvenstva na način da sam kvalitet ekipa na prvenstvu bude niži ali da rasprostranjenost ekipa bude veća, tako da iz svakog kraja sveta učestvuje par ekipa. Iako je tada možda bilo sporno da, primera radi, Honduras učestvuje na Svetskom prvenstu, a ne učestvuje jedna recimo Belgija, jer je bila iza Portugala i Hrvatske u grupi za kvalifikacije, ipak su takvi formati bili neophodni na duži rok da bi se fudbal kao igra promovisao i širio u svetu. Apsolutno ista politika potrebna je i Doti. Jedan od glavnih ciljeva Valve-a kao organizacije treba da bude rad na tome kako da se igra promoviše i popularizuje.
Do sada, svi kontinenti imaju uspešne i jake timove koji se takmiče na svim velikim turnirima osim Južne Amerike, a neverovatan podvig SG e-sports na minulom Major-u postavio je kamen temeljac za izgradnju jake i ozbiljne kompetitivne scene u Brazilu i Južnoj Americi i trasirao put za nove uspehe južnoameričkih timova.
Autor: Mirza Ramusović
Odlican clanak! Svaka cast autoru, iznenadjujuce dobro.