Malo ih je više od družine Džona Sturdžisa, ne mršte se ni upola dobro, a verovatno ne bi mogli da odbrane ni seoce terorisano od lokalnog bandita, osim ako to selo možda nije u blizini Ancienta, njega brane iz dana u dan. I zaista su dobri u tome. Danas pričamo o dvadeset Dota 2 igrača koji su probili magičnu brojku od 9000 MMR, poslednji na listi im se pridružio Abed, filipinski supertalent i kralj mikrovanja Meepo-a, pa ih je sada okruglo – dvadesetorica veličanstvenih.
Iako nije baš sve u MMR-u ovi igrači dokazuju da su iznad svih ostalih bar u jednom, u osiguravanju pobede u public okruženju gde često nemate savršene uslove i saigrače. Većina ih je došla do 9000 MMR igrajući pozicije #1 ili #2 ali tu je i nekoliko support igrača koji su dokazali da tim može da se “nosi” i sa pozicije podrške.
1) Miracle- (Team Liquid)
Fantastični Jordanac je prvi prošao ovu imaginarnu barijeru i dostignuće unutar Dota 2 matchmaking sistema. Njemu je možda i bilo najteže sa obzirom da je tada imao skoro suludih 1000 MMR više od (skoro) svih ostalih. Svom tadašnjem timu OG je doneo tonu prestiža a sebi osigurao da ga ne pamte kao samo briljantnog pub igrača koji se snašao i u timskom okruženju, već i kao jednog od najboljih pojedinaca ikada. Miracle- ima neverovatno veliki hero pool, i često igra i neuobičajene heroje za svoju nativnu poziciju midlane, iako mu nije strano ni igranje svih drugih pozicija.
2) Arteezy (Evil Geniuses)
Prvi severnoamerički igrač kom očigledno ego nije dozvolio da Miracle- sedi usamljen na tronu. Uz mnogo truda ali i igrajući često na evropskim serverima sa 140ms odzivom, izjednačio je skor. Većinu partija je igrao Outworld Devourera na #1 i iako je daleko od toga da RTZ ne može da igra druge heroje – ipak je bolje ne davati mu support poziciju. (RTZ Earth Spirit lol)
3) Kaka (Newbee)
Ovaj momak je dokazao da ne morate da budete core igrač da biste pobeđivali partije – prvi je support na svetu i prvi igrač u Kini koji je prešao 9000 MMR. Igra high impact supportove ali je verovatno najprepoznatljiviji igrajući Skywrath Magea u pub partijama – heroja sa kojim bez problema ima veći GPM od velikog broja saigrača na core pozicijama. Uz širok hero pool i kapitensko iskustvo donosi timsko okruženje u public partije. Kaka može da odigra sve pozicije ali sa razlogom igra upravo supporta – protiv njega se nikada ne osećate sigurno.
4) RAMZES666 (Virtus.Pro)
Neshvatljivo talentovani “klinac” iz Rusije igra jedan od najdominantnijih stilova sa samo 17 godina. Teško je reći koju poziciju između #1 i #2 Ramzes igra bolje ali retko kada igra bilo šta drugo – sa razlogom, pošto ovaj momak u ekstremno teškom MMR sistemu i igrajući okružen samo najboljim igračima i dalje ima preko 60% winrate, što je prosto neverovatan uspeh. Trenutni tim VP je konačno okruženje u kom bi RAMZES666 mogao da ostvari i globalni uspeh u pro Dota 2.
5) Sccc (Newbee)
Prvi kineski carry igrač koji je prešao 9000 MMR, igra skoro isključivo #1 i #2, a od kada je došao u Newbee nema turnira na kom ekipa nije bila jedan od najozbiljnijih konkurenata za osvajanje turnira. U public partijama igra mnogo heroja koji teško zavise od damage dealing, mnogi su rekli da je neverovatno proračunat, pa mu iz tog razloga gameplay izgleda poprilično “smotano” – svaki njegov pokret u igri je sa namenom i unapred isplaniran.
6) Ame (LGD)
Iako do sada nije ostvario neki veliki globalni uspeh sa LGD i često njegov tim izgleda kao da je “najbolji drugi tim u Kini” Ame je stabilan igrač koji ne voli da spamuje heroje do pobede. Igrao je skoro isključivo poziciju #1 sa hero poolom od oko 15 heroja, i dogurao do 9000. Iako je padao i opet se peo do vrha kineske public Dota 2 lestvice, izgleda da ne posvećuje previše pažnje ovom aspektu igre.
7) MATUMBAMAN (Team Liquid)
Savršeno opušteni Finac je tek drugi igrač iz Evrope koji je prešao u ovo odabrano društvo – i to naizgled samo zato što se osetio ugrožen na svojoj poziciji posle pojave Miracle- u Team Liquid-u. Da li je zaista tako, ne znamo, ali ispod uglavnom mirne površine Matu zaista tryharduje – čak i smurf account mu ima realne šanse da pređe 9000 uskoro. Igra sve što se igra na #1, i niko mu ne ugrožava ovu poziciju, jer ako je jedno sigurno, to je da će MATUMBAMAN pronaći svoj farm i iteme.
8) SoNNeikO (Vega)
Ako su svi složni u nečemu, to je da je Sonneiko prepametan momak. Ponekad i previše za svoje dobro što su rekli mnogi koji su došli sa njim u konflikt. Van timske scene, prvi je support u CIS i Evropi koji je došao do 9k. Igra sve, ekstremno je agresivan, a sija kao strateg i planer. Prepoznatljiv je po Earthshakeru nekada davno, a sada po Earth Spirit i Rubick partijama. Voli da igra i midlane koji mu se sjajno poklapa sa mentalitetom ali je daleko opasniji na poziciji #4 gde je stalna pretnja po protivnički tim.
9) Paparazi,.., (IG.V)
Paparazi igra isključivo core pozicije, i isključivo heroje koji će vas “ubiti iz tri udarca”. Ako ovaj momak nešto voli, to je da juri Rampage indikator a trenutno je najviše rankirani igrač u Kini. Iako u IG.Vitality igra #1 u public partijama preferira midlane, što dodatno govori o količini agresivnosti i pristupu igri. Iako još uvek nije došao do velikog internacionalnog uspeha, ne treba izgubiti ovog igrača iz vida.
10) GH-God (Team Liquid)
Čak treći igrač u Team Liquidu sa preko 9000 MMR – u profesionalnoj Dota 2 support igrač, ali u public matchmakingu najčešće midlane. Libanski ponos Dota 2 dugo nije hteo da napusti svoj tim gde je sa nekoliko drugara igrao, ali svi su već shvatili da je takav pub talent greota ostaviti neiskorišćen. Posle debakla Team Liquida sa Bulbom, doveli su GH-God koji se za sada savršeno uklopio. Ako u pub meču vidite ovog igrača na Magnusu, držite se dobro jer RP guta sve. Sa jako čudnim i nepredvidivim hero pool GH-God uvek deliveruje i kreira prostor za saigrače.
11) Alohadance (F.R.I.E.N.D.S.)
Mladi ukrajinski igrač je ako ništa drugo – uporan! Naravno reći da je samo uporan bi bilo krajnje bezobrazno jer je momak jako talentovan za Dota 2, ali nešto mu je uvek nedostajalo u timskim nastupima, možda čak kvalitetniji tim u kom bi imao više prostora. Sposoban je da odigra sve pozicije i ne stidi se da popuni rupe koje postoje u timu, sve zarad pobede. Pokušavao je, i pokušavao, i na kraju uspeo. Uzeo je 9000 MMR i pridružio se malom klubu odabranih. Trenutno igra u verovatno najslabijem timu od svih igrača koji su prešli 9k, ali to ne znači da svojom upornošću ne može da motiviše druge oko sebe na velika dela.
12) Limmp (Alliance)
Talentovani Šveđanin je igrao midlane sjajno za CoL a onda prešao u Alliance. Verovatno zbog vakuma i promene u timu i plasmanima, posvetio se farmanju MMR i bez previše pompe ostvario šta je zacrtao. Igra isključivo midlane i veoma je kreativan, iako nekad nije previše pouzdan. Od svih igrača sa 9k on je to postigao na accountu sa najmanje odigranih partija, a pitanje je kako su mu trenutno rankirani smurf nalozi.
13) No[o]ne (Virtus.Pro)
Bez sumnje jedan od trenutno najboljih midlejn igrača, koji će vas kazniti za svaki trenutak nepažnje. Iako je pregurao 9000 to ga nije sprečilo da nastavi da igra intenzivno i još par puta padne daleko ispod i približi se opet magičnoj cifri. Ima samo 18 godina i sa Ramzesom je pravi klinac u odnosu na Soloa – što im obojci ne smeta da na mapi dominiraju i preuzmu vidno mesto dok on iz pozadine vuče konce timske igre. Jedino Virtus.Pro u CIS regionu ima dva 9k igrača,
14) MidOne (Team Secret)
Ako smo to rekli za No[o]ne-a moramo ako ništa drugo ponoviti za MidOne-a, superstar midlanea je, a to mu i samo ime govori. Od pojavljivanja na pro sceni momak je zvezda, nosio je Fnatic, a sada se grandioznost njegovog prisustva na mapi oseća i u Team Secretu. Primarna rola mu je #2, ali je jedan od retkih igrača ovog kalibra koji se uopšte ne stidi da odigra supporta – upravo 9000 mmr meč je odigrao sa Crystal Maiden i apsolutno devastirao protivnike. Seo je za komp sa 8800 mmr, ustao sa skoro 9300. Ima impresivnih (skoro) 60% winrate iz preko 5000 mečeva i nebitno koju rolu igra – hajperagresivni MidOne će vas zadiviti preciznošću svog gejmpleja.
15) FoRev ( B)ears)
Jedan od najimpresivniji igrača svakome ko se razume u Dota 2. Briljantan u MVP, briljantan u Team Secret, briljantan u B)ears. Koliko je impresivno njegovo igranje dovoljno govori da je JEDINI oflejner na listi, jer je posebno teško imati toliki uticaj na ishod cele partije sa te pozicije. FoRev je super agresivan ali i disciplinovan, umire za objektive, izlazi iz neverovatnih situacija, a na svom accountu se može pohvaliti sa 67% winrate iako tu brojku dosta krivi broj normal partija koje je odigrao. Igra sve pozicije ali voli da bude core.
16) 747 (CoL)
Da smo vas pitali ko je ovaj igrač pre godinu dana retko ko bi znao da odgovori. Odlaskom Limmpa iz CoL popunio je rupu na midlane i to više nego uspešno. Pubstar severnoameričke dote je ozbiljno shvatio svoju ulogu, silno napredovao i zatim uzeo 9000MMR. Videćete ga samo na #1 i #2 iako je daleko opasniji na sredini mape.
17) Ana (OG)
OG je prepustio jednog 9000 talenta, doveo Ana kao zamenu, momak je mnogo puta popio kritike za kolektivnu slabu igru OG, ali to skoro nikada nije bilo zasluženo. I onda se pokazalo da je OG zaista dobio još jednog 9k igrača. Na kritike kaže da se ne osvrće ili ih shvata konstruktivno, a pored slavnih saigrača ni ne pokušava da se istakne. Teško je sijati u tom društvu, ali on je pokazao da to ni ne pokušava. Naučio je od svakoga iz tima po nešto, i napredovao kroz genij Fly-, S4, i n0Tail-a. Odlikuje ga pomalo čudan i naizgled pasivan midlane gejmplej ali to ne treba da vas zavara – itekako zna kako da eliminiše protivnike i objektive. Ima sjajnih 63% winrate dok se ni najmanje ne stidi da odigra sve pozicije.
18) zhizhizhi (Ehome.Keen)
Najveća nepoznanica od 20 veličanstvenih! Mladi Kinez nema pravog takmičarskog iskustva na vrhunskom nivou, ali to ga ne sprečava da dominira pub partijama Kine! Zaigrao je za drugu postavu tima Ehome koja se ubrzo pokazala kao kvalitetnija od prve postave i ozbiljno pretendovala da prođe u kineske regionalne kvalifikacije – delimično na osnovu zhizhizhijevog individualnog skilla. Što se pro partija tiče, ima skoro podjednak broj igara na #1 i #2 a tek ostaje da se vidi da li ima mesta za pravog pubstara u pro redovima Dota 2.
19) Xcalibur (bivša Horde)
Ako gledate streamere koji igraju na visokom MMR sva je verovatnoća da ste ovog momka gledali ali sa suprotne strane reke jako često – Xcalibur je uvek tu kao pubstar ali nikada kao prava zvezda. Velikih uspeha u timskoj Dota 2 nema, ali možda postoji još prostora za unapređenje pa će ovaj momak uskoro zaigrati u nekom kvalitetnijem timu – ako poradi na sebi to jest. Do tada za sve nas ostaje zvezda iz pub partija. Voli da igra Meepoa a ne haje previše za meta stanje igre – biraće ono što mu se igra.
20) Abed (Onyx)
Najsvežiji član kluba 9k – tek pre dva dana je dosegao ovu granicu! Ujedno je i najmlađi igrač na ovoj listi pa možemo reći i da je prvi uspeo da se upiše na nju, bar po godinama kojih ima 16. Dugo je bio najsvetlija tačka Execrationa ali to izgleda velikim timovima nije bilo dovoljno da prepoznaju njegov kvalitet. Uzeo ga je Team Onyx, novi NA tim sa par veterana koji znaju da prepoznaju talent, Abedu ga sigurno ne nedostaje, i onda je ekspresno u par dana kvalifikovao svoj tim na Kijev Major devastirajući CoL skoro sam, a šlag na tortu je dodao uzimajući 9k u NA pubovima. Gura 63% winrate…a jesmo li spomenuli da je verovatno najbolji Meepo na planeti?