Sapphire je proizvođač koji po pitanju grafičkih kartica najbliže sarađuje sa AMD-om, zapravo je jedini veliki proizvođač koji i dalje proizvodi samo AMD kartice. Zato nas je baš i interesovalo kako izgleda njihova izvedba za sada najjače Polaris AMD grafičke kartice dok čekamo da se pojave high-end Vega čipovi.
Sapphire Nitro+ RX 480 8GB
Ovo je već treća grafička kartica bazirana na RX480 grafičkom čipu tako da sada već znamo šta možemo da očekujemo ali su ti sitni detalji oni koji mogu napraviti razliku pa ćemo je samim tim porediti i sa referentnim Radeonom RX480 kao i sa Asus ROG Strix RX480 karticom kako bismo zaključili šta najbolje može odgovarati kojoj grupi korisnika. Kartica na sebi sadrži 8GB memorije tako da sa te strane nećete morati da brinete o tome da će vam zafaliti prostora za velike teksture u igrama u narednom periodu. S druge strane ono što je još interesantnije jeste da je ovo kartica bazirana na ovom čipu sa višim fabričkim klokom, dok je referentni model imao bazni klok od 1266MHz boost clock, a Asus to povećao na 1286MHz, a Sapphire je odmah po ugradnji spreman da podigne boost clock na 1306MHz što je još 20MHz više.
Sapphire nudi nešto standardniju opciju hlađenja od Asusa sa „samo“ dva ventilatora što znači da je kartica po dimenzijama vrlo slična referentnom modelu i da nećete imati problema sa smeštanjem u manja kućišta. Nažalost to donosi i nešto povišen nivo buke kada je pod punim opterećenjem ako gledamo u odnosu na Asus koji je zaista bio vrhunski tih. Ipak znatno je bolje nego kod referentnog modela. I Nitro+ ima mogućnost da kada ne radi ništa grafički intenzivno potpuno isključi ventilatore i na taj način postane bešuman što je svakako za pohvalu. Sami ventilatori jesu kvalitetni a Sapphire se hvali i svojom Freeflow tehnologijom koja omogućava bolji protok vazduha kroz karticu zahvaljujući dizajnu kulera ali i backplatea koji se nalazi sa zadnje strane. Iako Sapphire napominje da su ovi ventilatori do 85% izdržljiviji nego standardni ipak su uneli i jednu zanimljivu opciju koja će vam produžiti vek kartice – quick connect.
To praktično znači da je jako lako skinuti stari i igraditi novi ventilator što znači da kada oni jednom otkažu posle višegodišnje službe ne znači da morate da menjate ceo kuler ili slučajno celu karticu već možete samo poručiti novi ventilator i nastaviti po starom. Sve u svemu hlađenje postiže približno iste rezultate kao i znatno veći kuler na Asusu ali po ceni nešto višeg nivoa buke.
Uopšte gledano i vizuelno je grafička kartica dosta „običnija“, ako vam je to neka bitna stavka. Jedino što se ističe jeste svetleći Sapphire logo sa strane kome možete dodeliti bilo koju boju iz RGB spektra. Sa strane se nalazi i 8-pinski konektor za dodatno napajanje kao i kod Asusa što znači da je ostavljeno prostora za overklok u odnosu na referentni model koji ima samo 6-pin. Takođe sa zadnje strane imate DVI-D, dva HDMI i dva DisplayPort izlaza što je bolje u odnosu na referentni model pre svega zbog većeg broja HDMI izlaza. Ovo je posebno bitno ako imate ili planirate da nabavite neki VR headset a pritom na računar kačite i na primer televizor preko HDMI kako bi onda sve lepo moglo da vam funkcioniše istovremeno.
U pogledu performansi Nitro+ oseća prednosti većeg kloka i to se ogleda u nekih 3-4% većim performansama na testovima u odnosu na Asus karticu kao i oko 5-7% boljim performansama u odnosu na referentni model. Naravno ove brojke nisu prevelike jer se ipak radi o potpuno istom čipu, a verovatno bi barem Asus mogao da ih i dostigne dodatnim overklokom ali prednost fabrički overklokovane kartice je to što korisnik ne razmišlja o tome, on samo ugradi karticu i dobija odmah bolje performanse bez ikakvog ulaženja u problematiku overkloka. Pritom naravno bitna stavka je i što sam Sapphire garantuje da će kartica na kloku koji su oni postavili raditi stabilno.
Zaključak
Na kraju dolazimo i do pitanja cene a tu je suština da je Sapphire Nitro+ RX480 8GB vrlo povoljna kupovina jer je za nekih 10% jeftiniji od Asus-a, a u rangu je cena čak i sa nekim referentnim modelima na našem tržištu. S druge strane dobijate solidno (iako malo bučnije hlađenje), više izlaza i fabrički overklokovane performanse tako da ovu karticu možemo da stavimo među sam vrh prioriteta ukoliko gledate AMD rešenja za igranje u Full HD rezoluciji.
Testiranje:
Igra (average FPS 1920×1080) Max settings | Sapphire Nitro+ RX480 8GB
|
Witcher 3 | 62.1 |
GTA V | 147.3 |
Doom (Vulkan) | 131.2 |
Rise of The Tomb Raider | 73.2 |
Hitman | 62.9 |
Test konfiguracija: Intel i7 4770, 16GB RAM, 700W napajanje.