Taman kad smo pomislili da se tržište grafičkih kartica malo stabilizovalo dolazi nam nova uzdanica kompanije Nvidia na polju jeftinijih rešenja – GeForce 1050 i to u standardnoj i u jačoj „Ti“ varijanti koju smo ovom prilikom dobili na test.
MSI GeForce GTX 1050Ti 4GB OC
Konkretan primerak smo dobili u izvedbi proizvođača MSI pošto je Nvidia odlučila da za ove slabije modele Pascal arhitekture ne pravi referentne kartice. Prva stvar koju primetite prilikom otvaranja dosta neinventivne kutije jeste „jao, kako je samo mala!“. I zaista ova kartica bi po dimenzijama mogla da se uporedi sa nekim modelima ranijih generacija koje su po performansama bile nešto tik iznad integrisanih grafičkih rešenja. Čak i sam hladnjak i ventilator koji je MSI stavio deluju nekako nepotrebno veliki, kao da se viškom plastike okolo ventilatora želi staviti do znanja da ova kartica ipak nije toliko slaba, a zaista i nije. Ova kartica doduše jeste malo fabrički overklokovana pa je osnovni klok 1341 MHz dok je boost 1455MHz, u odnosu na referentne vrednosti koje iznose 1318 MHz za osnovni i 1380MHz za boost clock. Kartica je takođe opremljena sa 4GB GDDR5 memorije što je dobro jer ćete u budućnosti moći da pokrenete veće rezolucije tekstura u igrama.
Ono što posebno treba istaći kod novih GeForce 1050Ti kartica jeste da one pod opterećenjem troše samo 75W struje, što znači da im nikakvo dodatno napajanje osim onoga koje dolazi preko PCI-E slota nije neophodno. Ovo ne samo što znači da ne morate imati takav dodatni konektor na napajanju već su i sami zahtevi prema napajanju računara znatno manji od konkurentskih kartica što u praksi znači da će ovi modeli bez problema raditi i na lošijim napajanjima. S obzirom da znamo da se kod nas u konfiguracijama dosta često prištedi baš na napajanju ovo znači da će ove kartice biti jako dobra nadogradnja za postojeće sisteme kojima treba samo zamena grafičke. S druge strane treba imati u vidu da se od portova sa zadnje strane ovog modela nalazi samo jedan DisplayPort, HDMI i DVI-D konektor. To u praksi znači da ukoliko želite na ovu grafičku da povežete na stariji monitor koji ima samo VGA (D-SUB) konektor nećete moći da ga povežete preko starog DVI-I na VGA adaptera već ćete morati da kupite znatno skuplju varijantu digitalno-analognog konvertora koja košta 10-15 evra. Kao što smo već rekli ova kartica je idealna za nadogradnju postojećih sistema ali treba voditi računa i o ovakvim detaljima pošto su na starim računarima često i stariji i jeftiniji monitori.
Dobra stvar je i što pri punom opterećenju kartica nije pokazivala nikakve znake velikog zagrevanja a i nivo buke je bio i više nego zadovoljavajući za ovu klasu komponenti.
Da li se na ovome može udobno igrati?
Nvidia GeForce GTX 1050Ti je namenjena pre svega onima koji žele da malo prištede na izboru grafičkog procesora pa samim tim nije realno očekivati da je ovo kartica koja može da izvuče stabilnih 60fps na maksimalnim detaljima u Full HD rezoluciji u bilo kojoj novoj igri, za to su namenjeni ipak nešto jači modeli. Ipak 1050Ti nas je jako prijatno iznenadila performansama i kada smo sve igre probavali na maksimalnim detaljima uvek smo dobijali frejmrejt od preko 30 slika u sekundi a uz korekciju nivoa detalja većinu naslova smo uspevali da lagano poteramo u preko 60fps. Naravno to znači da vam ne ostaje ništa prostora u rezervi za neke buduće naslove, ali ukoliko ste voljni da malo žrtvujete nivo detalja ili frejmrejt ovo jeste kartica koja će vam obezbediti da sve naslove možete makar da pokrenete u naredne 2-3 godine i da budu igrivi. Situacija je još bolja kada probate neke eSports ili MMO naslove jer su oni i prilagođeni da rade na nešto slabijim računarima pa dolazimo do toga da ako bismo ovu karticu uparili sa računarom starije generacije sa i3 procesorom dobijamo preko 150fps u CS:GO ili skoro 100fps u proseku u World of Tanks. Dakle ako većinu vremena igrate online igre za veliki broj igrača postavlja se pitanje i da li vam uopšte treba nešto jače od ovoga?
Kada uzmemo u obzir konkurenciju treba imati u vidu da je izlaskom GeForce 1050 i 1050Ti kartica situacija na tržištu dodatno usložnjena, one jesu znatno brže od Radeon RX460 kartica u bilo kojoj izvedbi, ali su s druge strane obe sporije od Radeon RX470 kartica. U praksi to znači da sada u nekom rasponu od 120 do 220 evra što se tiče grafičkih kartica na svakih 20-30 evra razlike imate karticu koja vam donosi taman adekvatan skok performansi, a i cenovno i po performansama bi redosled trebalo da bude: RX460, GTX 1050, GTX 1050Ti, RX470. Pa što naš narod kaže koliko para toliko muzike, bukvalno!
Zaključak
GeForce GTX 1050 kartice donose najnoviju Pascal arhitekturu na tržište pristupačno svima i to je jako dobra stvar. Cenovno su i više nego konkurentne ali glavna njihova prednost dolazi iz male potrošnje struje i pod punim opterećenjem što znači da mogu biti idealna nadogradnja za neki stariji računar i na taj način mu produžiti igrački vek za još nekoliko godina.
Testiranje:
Igra (average FPS 1920×1080) Max settings |
MSI GeForce GTX 1050Ti 4GB OC |
Witcher 3 |
40.6 |
GTA V |
60.2 |
Metro Last Light |
45.1 |
BioShock Infinite |
85.6 |
Test konfiguracija: Intel i7 4770, 16GB RAM, 700W napajanje. |