Do sada smo uglavnom radili igračke periferije koje proizvodi HyperX ali nam je sada u redakciju stigao deo njihovog prvobitnog asortimana – RAM memorija. I to ne bilo kakva memorija, radi se o bukvalno jednom od najboljih kitova za overkloking kada su u pitanju DDR3 memorijski moduli velikog kapaciteta, HyperX Savage.
Da li je 32GB memorije potrebno za igranje?
Prvo iznenađenje s ovim kompletom kada je stigao je bio kapacitet za koji se HyperX odlučio da nam pošalje – u pitanju su 4 modula od po 8GB memorije, dakle ukupno 32GB. Ovaj komplet se takođe može naći i u varijanti od 4x4GB, odnosno ukupno 16GB koji se doduše možda nešto i malo bolje klokuje ali je veći kapacitet svakako uvek poželjniji. Tu dolazimo do dileme gde se mi uglavnom bavimo video igrama i da li je uopšte potrebno celih 32GB memorije za igranje?
Ono što je sigurno jeste da je trenutno 8GB preporučena količina memorije za većinu igara, ali takođe treba imati u vidu i da će se u skorijoj budućnosti pojavljivati naslovi koji će sve više preporučivati 16GB, konkretan primer je nedavno lansirani Battlefield 1 koji upravo preporučuje baš tu količinu memorije. S druge strane uvek možete pogledati u vaš task manager i proveriti koliko vam je memorije trenutno zauzeto jer mnogi od nas su malo lenji pa dok se igraju u pozadini ostane otvoren browser sa desetinama tabova, recimo ovaj tekst koji kucam i eventualno neki program za obradu slika. Dakle što se memorije tiče više je uvek bolje! Naravno u ovom momentu isključivo za potrebe igranja na računaru je teško naći opravdanje za više od 16GB memorije, to vam treba samo ako se bavite podizanjem virtuelnih mašina, ozbiljnim programiranjem, razvojem video igara ili eventualno obradom video materijala. U svakom slučaju ako gledate neki od kitova varijanta od 4x4GB modula bi bila najbolja opcija za igračku mašinu.
Šta mi je potrebno za ozbiljan overklok?
Tu dolazimo i do dileme da li uzimati DDR3 ili DDR4 memoriju koja se u suštini najlakše rešava izborom platforme koju koristite, ako koristite Intel i5/i7 procesore šeste generacije onda idete na DDR4 memoriju, ali ako već posedujete matičnu ploču i procesor neke od ranijih generacija verovatno nema potrebe da sad sve to rasprodajete već će vam i DDR3, pogotovu ovako overklokovana kao što je to slučaj sa HyperX Savage modulima, sasvim dobro završiti posao. Takođe ukoliko planirate nabavku računara baziranog na AMD procesorima imajte u vidu da oni i dalje koriste DDR3 memoriju kao što je i ova koju smo isprobali.
Ono što je takođe bitno u kontekstu Intel procesora jeste da za overkloking morate koristiti ploču koja je bazirana na nekom od Z čipsetova (u našem slučaju to je Gigabyte GA-Z87-D3HP) i procesor koji na svom kraju ima K u imenu (u našem slučaju i7-3770K). Ukoliko želite da se bavite overklokingom na AMD platformi onda treba gledati ploče sa FX990 čipsetom.
HyperX Savage HX321C11SRK4/32
Konačno dolazimo i do samih memorijskih modula – u pitanju su memorije presvučene dobrim hladnjacima ali su oni nižeg tipa tako da je sama memorija zapravo samo malo viša nego što bi inače bila a to je jako bitno ako planirate neki veliki kuler za procesor. Takođe ovde nema izbora različitih boja, Savage memorija u ovoj izvedbi dolazi samo u jarko crvenoj boji koja će se verovatno jako dobro uklopiti u bilo koji gejming sistem. Svi konektori na modulima su od zlata tako da bi to trebalo da obezbedi trajnost i pouzdanost.
Ova memorija je deklarisana na brzinu od 2133MHz sa CL11-12-12 tajminzima i HyperX garantuje da je svaki od modula testiran upravo u ovoj konfiguraciji na voltaži od 1.6V. Memorija poseduje i podršku za XMP (Extreme Memory Profile) podešavanja i u nju su upisana već tri profila JEDEC: DDR3-1600 CL11-11-11 @1.5V, XMP Profile #1: DDR3-2133 CL11-12-12 @1.6V, XMP Profile #2: DDR3-1600 CL9-9-9 @1.5V.
Mi smo pokušali malo i da se dodatno „igramo“ sa overklokovanjem i podigli radni takt na čak 2400MHz ali sistem nije hteo da se pouzdano podigne dok nismo voltažu podigli na 1.68V a tajming na nešto sporije CL12 podešavanje. Ipak deluje da je to malo preterano i da memorija overklokovana iz kutije što bi se reklo će raditi sasvim u redu bez potrebe za podizanjem voltaže i eksperimentisanjem sa tim stvarima.
U praksi nećete u svakodnevnom radu videti velike razlike, ali recimo možete u igrama dobiti po nekoliko frejmova više koristeći ovu memoriju na 2133MHz umesto standardne na 1600MHz. To može biti pogotovu primetno u pogledu minimalnog broja frejmova u igri, što je opet jako bitno da ne biste imali značajnije padove u kvalitetu. Uparite to sa umereno overklokovanim i5/i7 procesorom i možete očekivati dobitke koji idu i do 10 fps u pojedinim naslovima pri čemu će sistem i dalje raditi izuzetno stabilno i pouzdano. Bukvalno vam treba samo još jedan dobar kuler za procesor, kućište sa dovoljno ventilacije i korišćenjem memorije kao što je Savage možete računar jednom overklokovati i dalje zaboraviti na to, odnosno konstantno uživati u blagodetima nešto bržeg PC-a.
Rezolucija 1920×1080 | average FPS @1600MHz |
minimum FPS @1600MHz |
average FPS @2133MHz |
minimum FPS @2133MHz |
Witcher 3 | 61.2 | 55.1 | 62.7 | 59.2 |
GTA V | 153.0 | 136.1 | 155.3 | 144.1 |
Zaključak
HyperX Savage memorija predstavlja jedan od najviših nivoa ponude i samim tim se odlično pokazala prilikom overklokinga tako da može biti idealna za bilo koju vrstu nadogradnje vašeg postojećeg računara. S obzirom da sada već i nema toliko smisla sastavljati novi high-end igrački PC bez korišćenja poslednje generacije Intel procesora ili evntualno čekanja na AMD Zen procesore koji su najavljeni za početak naredne godine očigledno je da će DDR4 memorija u ovom segmentu vrlo uskoro preuzeti potpuni primat u odnosu na DDR3 module koje smo testirali ali očekujemo da se Savage i u toj izvedbi ponaša vrlo slično. S druge strane po pitanju kapaciteta očigledno je da je za samo igranje 32GB kit u ovom momentu zaista previše, ali 16GB bi mogao biti taman odgovarajući s obzirom da će se i apetiti igara povećavati, kao i da cena memorije zaista nije visoka.
Test konfiguracija:
Procesor: Intel i7-3770K
Kuler: CoolerMaster Hyper 212
Ploča: Gigabyte GA-Z87-D3HP
Memorija: HyperX Savage HX321C11SRK4/32
Napajanje: 730W Thermaltake Smart SE SPS-730M
Grafička kartica: Gigabyte 1060 G1 Gaming 6GB