Parolan tenkovski muzej u Finskoj je mesto gde se mogu naći neki od najređih tenkova na svetu kao što su ruski T-50 i T-28 a sada su se odlučili da prikupe novac od donacija za izgradnju nastrešnica koje bi pokrile tenkove na otvorenom.
Muzeju treba ukupno 400.000 evra za dve nastrešnice ali im je prvi cilj pravljenje jedne u vrednosti 200.000 evra zašta su i pokrenuli kampanju. Ovaj muzej i uopšte Finska istorija su dosta specifični i samim tim poseduju dosta unikatnih eksponata a pokušaćemo ukratko da objasnimo kako se do njih došlo.
Finska je bila u sastavu carske Rusije do Prvog svetskog rata kada se odvojila i kada su u njihovom građanskom ratu pobedili anti-komunisti što je dovelo do zategnutih odnosa sa SSSR-om i konačno do invazije SSSR na Finsku krajem 1939. godine, u momentu kada su Nemačka i SSSR i dalje bili neka vrsta saveznika odnosno imali pakt o nenapadanju. U tom “Zimskom ratu” Finci su uspeli da zaustave napredovanje SSSR i tom prilikom da zarobe jedan deo tenkovske tehnike kao što su sovjetski T-50 (samo dva i dalje postoje u svetu) ili T-28 (samo pet postoje u svetu od čega su četiri u muzeju Finskoj), vozila koja su nama dobro poznata iz World of Tanks. Finci su u tom momentu bili prepušteni sebi jer Nemci nisu želeli da intervenišu ali s obzirom na dobru odbranu uspeli su zadrže Sovjete i sklope privremeni mir 1940. godine.
Ipak u momentu kada Nemci odlučuju da napadnu SSSR oni uključuju i Finsku u plan obećavajući im opremu koja će im pomoći da se zaštite od neke buduće invazije SSSR. Finci tokom 1941. uspevaju da povrate teritoriju koju su izgubili u Zimskom ratu i igraju ključnu ulogu u blokadi Lenjingrada koja će trajati naredne tri godine, period koji je u finskoj istoriji poznato i kao “Nastavljeni rat”. U leto 1944. Sovjeti ponovo lansiraju ofanzivu na Finsku ali su branioci sada opremljeni Stug III lovcima koje su dobili od Nemačke i pružaju žestok otpor uništavajući i zarobljavajući veliki broj T-34 tenkova. Sovjeti konačno odustaju od ofanzive a pod uticajem ostalih Saveznika u jesen 1944. godine se potpisuje mir sa Finskom. Ipak, rat tu nije gotov za Fince jer sada Nemci ne žele da se povuku sa njihove teritorije Lapland na granici sa Norveškom i tu izbijaju novi sukobi pri čemu Finci imaju dodatni problem jer su na osnovu mira s Moskvom morali da demobilišu vojsku. Nakon rata Finska se nalazi u čudnoj poziciji jer je bliska sa SSSR ali je jedina država na predratnoj granici sa Sovjetskim savezom koja je zadržala demokratiju i tržišnu ekonomiju. Upravo iz tog razloga Finska nakon rata naoružanje nabavlja i od SSSR i od NATO zemalja pa tako sada u naoružanju imaju i T-55 tenkove ali i Leopard 2. U muzeju se tako na primer nalaze i Comet tenkovi koji su u jednom trenutku bili u upotrebi finske vojske.
Sam tenkovski muzej kao što smo već rekli poseduje nekoliko zaista zanimljivih eksponata pa je pored već pomenutih retkih sovjetskih vozila tu i nekoliko zaista jedinstvenih vozila kao što je na primer finski BT-42 tenk. Radi se zapravo o modifikaciji zarobljenih sovjetskih BT-7 tenkova tako što su Finci zaključili da je naoružanje loše i na njih montirali nove kupole sa, pazite sad, haubicama britanske proizvodnje koje su dobijene kao pomoć tokom Zimskog rata. Tu je i STU 40 što je zapravo Stug III u finskoj službi a konkretan primerak je zaslužan za pet uništenih T-34 tenkova u toku jedne bitke 1944. godine, odnosno 7 ukupno što potvrđuju i beli krugovi na njegovoj cevi. Svi ovi tenkovi bi bili zaštićeni od propadanja izgradnjom nastrešnice za koju se skupljaju sredstva.
Ono što mi možemo da primetimo iz ove priče jeste i da bi naši muzeji mogli da malo primene ideje finskih kolega kako bi se neki od eksponata doveli u bolje stanje nego što su trenutno. Šta vi mislite o tome, da li biste podržali neku takvu akciju?