Mnogo puta ste čuli tokom prenosa i analiza raznih mečeva takmičarskih igara da se pominje termin – metagame. Šta je to u stvari?
U takmičarskim igrama, metagame je sve ono što se odigrava u pozadini same igre. Igrači i timovi koji se adaptiraju na trenutnu strategiju protivnika i trendovi u igranju, su neke od stavki koje potpadaju pod ovaj termin.
Metagame u poznatim takmičarskim igrama razvijaju, između ostalih, najzagriženiji, hardkor igrači. U kompleksnim takmičarskim igrama, poznavanje teorije kako igra funkcioniše i eksploatacija tog znanja da bi se nadigrao protivnik, su glavna pokretačka snaga, koju kreiraju milioni igrača. Trenutni metagame u svim igrama je podložan skoro svakodnevnim promenama, kako igrači pronalaze nove poteze i strategije da bi pobedili. Metagame je, takođe, često fundamentalno promenjen, kada izdavači ovih takmičarskih igara, kroz zakrpe, balansiraju rase, heroje, karte i oružja.
Metagame, kao način kolektivnog razmišljanja, se odvojeno razvija po regijama. Ako takmičarska igra ima odvojene servere za različite regije u svetu, ovo će dovesti do odvojenog razvijanja metagame, jer su igrači izloženi samo jednom stilu igranja, te će se sam metagame razvijati u pravcu tog stila. Metagame je dakle kolektivni rad igrača i usko je povezan sa protokom informacija u i oko igre, kao i regije.
Limit razvijanja metagame u igrama je ograničen samim dizajnom igre. Ako igra ima fundamentalne probleme nastale tokom dizajniranja igre, sama meta će dostići određeni nivo, i neće dalje evoluirati. Uslediće vapaji igrača po socijalnim medijima, usmereni ka programerima igre, da učine nešto (često sa konkretnim primerima), da bi igra bila “odblokirana”.
Ako igra ima ovakve probleme, a njeni kreatori blagovremeno ne reše ove probleme, gledaoci i fanovi igre, pa za njima i esports organizacije i turnirski organizatori, će polako gubiti interes da organizuju turnire i igra će polako izumreti.
Counter Strike je jednostavna premisa igre koju svi poznajemo iz detinjstva – policajci i lopovi. Koliko god igrali iznova Dust2 mapu, nikad nećete imati osećaj da se ponavljate ili da ne evoluirate sa svojim ličnim strategijama. Dota2 ima samo jednu jedinu mapu ali zato 110 heroja. Igra daje nebrojeno kombinacija jer svaki tim bira po pet heroja iz hrpe ponuđenih. Samim tim se i kreira lokalna meta za taj trenutni meč, koji je opet pod uticajem globalne mete i stilova igranja, koji su prikazani na velikim turnirima.
Takmičarske igre koje se visoko rangiraju na Twitch striming platformi, su one igre koje su relativno slobodne od dizajnerskih blokada koje obstruiraju evoluciju metagame. Mnogi ljudi će provesti čak i dekade igrajući iste, bez osećaja da su se zamorili i da igra nema šta novo da im ponudi.