Radeon RX460 je predstavljen pre svega kao kartica za eSports – jeftino rešenje koje će vam omogućiti da igrate najpopularnije takmičarske igre na internetu u zadovoljavajućem kvalitetu. Uzimajući u obzir opšte ekonomske prilike kod nas jasno je da ovakve kartice mogu imati veliki broj poklonika.
Sapphire Nitro Radeon RX460 OC
Amd je predstavljajući svoju novu Polaris arhitekturu grafičkih kartica napao budžetski segment tržišta a ništa tu filozofiju ne predstavlja tako dobro kao najpovoljnije izdanje čipa u vidu RX460. Ove grafičke kartice su predviđene da idu u varijantama od 2 i 4GB što ih već stavlja i po količini ponuđene memorije u niži rang od RX470 i RX480 kartica koje dolaze u varijantama od 4 i 8GB. Memorija je u GDDR5 standardu a činjenica da je i sam čip izrađen u istom 14nm proizvodnom procesu znači da se manje greje i troši manje energije od prethodnih generacija.
Kada pogledamo kako se marketinški pozicionira ova grafička kartica pre svega je naglasak na eSports igrama. Naslovi kao što su Dota2, CS:GO, LoL ili World of Tanks su i pravljeni tako da hardverski nisu preterano zahtevni da bi veliki broj igrača mogao u njima da uživa. Ipak iako je veliki broj ovih naslova moguće igrati čak i na integrisanim grafičkim rešenjima da bi ste igrali u zadovoljavajućem kvalitetu i broju frejmova neophodno je imati bar nekakvu grafičku karticu, makar iz najnižeg cenovnog ranga. I do sada su takve kartice takođe podrazumevale kompromise – bilo smanjivanje detalja, bilo manji frejmrejt ili u nekim slučajevima čak i smanjivanje rezolucije. Ipak ono što je RX460 pokazao u našim testovima jeste činjenica da sada čak i sa najjeftinijom grafičkom karticom, čija je cena i u našim radnjama negde oko 130 evra (varijanta sa 2GB memorije), možete da igrate eSports igre u zadovoljavajućem kvalitetu i broju frejmova u sekundi.
To naravno nikako ne znači da Radeon RX460 ne može da pokrene i mnogo ozbiljnije i grafički zahtevnije naslove, ali tu ćete ipak morati da se pomirite sa smanjivanjem količine detalja ukoliko ciljate na frejmrejt od oko 60fps. Naravno ovde govorimo samo o Full HD rezoluciji, jer je zaista nerealno od ove kartice očekivati igranje u većim rezolucijama. Takođe dosta zavisi i od ostatka vaše konfiguracije ali time ćemo se pozabaviti nešto kasnije.
Sama Sapphire Nitro RX460 OC kartica koja nam je stigla na test je dobar odnos cene i kvaliteta. Dobijate vrlo solidan kuler sa dva ventilatora koji je već proveren na ranijim modelima a opet je među najpovoljnijima u klasi. Jedino malo deluje kao da je kuler broj veći – verovatno je projektovan za RX470 i RX480 kartice a samo prebačen i na jeftiniji model pa ima dosta praznog prostora na samoj kartici. Takođe su preneti i neki interesantni vizuelni detalji poput LED osvetljenog logotipa i drugih elemenata što se može činiti malo preterano za ovaj cenovni rang. Imajte u vidu da iako kartica troši relativno malo struje ćete morati da obezbedite jedan 6-pinski dodatni konektor za napajanje.
Model koji je nama došao ima 4GB ugrađene memorije i tu se postavlja pitanje da li je u ovoj klasi uopšte potrebno uzimati karticu sa 4GB ili je dovoljno i 2GB? U suštini sa 2GB već sada nećete moći da pokrenete sve igre sa najvišom rezolucijom tekstura ali opet kada se pogleda ova kartica u tim igrama verovatno i neće moći da istera najviši nivo detalja u svakom slučaju. Tako da je preporuka ako ste tanki s budžetom za kupovinu bolje uštedite još malo manjom količinom memorije jer je pitanje da li ćete više memorije uopšte moći da iskoristite.
Najčešće kada testiramo grafičku karticu uzmemo najjači mogući računar koji nam je tu na raspolaganju kako ne bismo imali situaciju da sam računar „guši“ potencijalne performanse koje bi mogla da postigne sama kartica. I tako smo uradili i ovaj put kada su u pitanju standardne igre koje koristimo u testovima, čisto da bismo videli šta je teoretski maksimum najslabijeg Radeona. I rezultat je ispao dosta dobar, sa maksimalnim detaljima svaka od naših test igara je išla preko 30fps u proseku. U praksi to znači da ima i padova kada se radi o komplikovanijim scenama ali ako bismo slajder za količinu detalja povukli malo na nazad uvek smo mogli da izvučemo bar 50fps u proseku a ponekad čak i preko 60. Naravno to znači da ćete možda biti u problemu ako želite da igrate neke grafički zahtevne naslove koji će se pojaviti u budućnosti, ali ako vam je to plan onda morate gledati i da izdvojite nešto više novca za grafičku, za sada je sve uglavnom igrivo.
Ono što se ipak mora uzeti u obzir kada se gleda grafička kartica ovog cenovnog ranga je i činjenica da verovatno nećete kupiti ostale komponente koje koštaju pet puta više. Upravo zato smo hteli da probamo različite eSports naslove na starijoj mašini opremljenoj dosta vremešnim Intel i3-540 procesorom i 8GB RAM memorije. Recimo da bi to bilo ekvivalent današnjim Pentium procesorima ako pričamo o Intelu ili čak recimo A6 rešenjima ako pričamo o AMD parnjacima. Dakle u ovom slučaju je procesor dosta usko grlo, ali ako pogledamo bolje dolazimo do situacije da se računar sa takvim procesorom i ovom grafičkom karticom može sastaviti za okvirno 350 evra. I onda smo pokrenuli trenutno aktuelne eSports naslove u Full HD rezoluciji i sa maksimalnim detaljima i dobili vrlo zanimljive rezultate – naime svi su bili i više nego igrivi, a svi osim Dota 2 su imali fps visoko preko 60. S tim da mislim da je i u Doti problem bio prosto preslab procesor, već neki današnji i3 ili Athlon X4 bi sigurno postizao rezultate značajno iznad ovih pokazatelja ali bi za to trebalo dodati i još par hiljada dinara na cenu same konfiguracije.
Sve u svemu odlična eSports kartica
Po prvi put posle dugo vremena možemo reći da jedna kartica koja je predstavljena kao najjeftinija na tržištu u aktuelnoj generaciji zaista nudi performanse gde se računar s njom može nazvati pravom gejming mašinom. Naravno uvek ima onih koji će hteti više i bolje i to je potpuno u redu, ali je lepo videti pomake gde se sada jedan računar čija je cena uporediva recimo sa cenom konzola može ozbiljno koristiti za igranje. Sve to treba zahvaliti novom Radeonu RX460 i njegovoj povoljnoj ceni koja sada potpuno istiskuje dosadašnji najbolji izbor u ovoj klasi što je relano bila GeForce 750ti, kartica koja je sada stara već dve generacije. Pritom i dalje je recimo 750ti naveden kao minimum za većinu grafički zahtevnih igara koje trenutno izlaze tako da je jasno da s obzirom da RX460 postiže bolje performanse će sigurno moći da makar pokrene sve novije igre u pristojnom broju frejmova (iako ne u visokim detaljima) u doglednoj budućnosti.
Testiranje:
Igra (average FPS 1920×1080) Max settings | AMD Radeon RX460 4GB |
Witcher 3 | 32.1 |
GTA V | 51.6 |
Metro Last Light | 36.0 |
BioShock Infinite | 73.7 |
Test konfiguracija: Intel i7 4770, 16GB RAM, 700W napajanje. |
Igra (average FPS 1920×1080) Max settings | AMD Radeon RX460 4GB |
CS:GO | 107.8 |
Dota 2 | 52.1 |
World of Tanks | 84.1 |
Test konfiguracija: Intel i3-540, 8GB RAM, 400W napajanje. |