Steelseries je sa svojim Rival mišem napravio dosta dobru poziciju na polju gejmerskih optičkih miševa pa je odlučio da taj model proširi na celu seriju proizvoda. Već smo ranije probali Rival 100 koji je orijentisan ka onima sa ograničenim budžetom, kao i Rival 300 koji je praktično stari Rival miš. Sada je na red došao najjači iz cele porodice – Rival 700.
Rival 700
Od prvog susreta sa kutijom je jasno da je ovo jedan od najluksuznijih Steelseries modela. Njihove kutije su uglavnom funkcionalne i ne previše atraktivne ali ovde je situacija drugačija, otvara se na poseban način, sve je nekako na nekom višem nivou. I kad otvorite kutiju nailazite na prvo iznenađenje – miš nema kabl? Pošto znam da nije najavljen kao bežični model ovo me je u prvi mah jako zbunilo. Rešenje nastaje odmah po otvaranju pregrade u kutiji gde se nalaze dva kabla – jedan končanog tipa i jedan standardni gumeni pa igrač može odabrati koji mu se više sviđa. Kabl se na miš kači s prednje strane i povezuje se preko standardnog mikro USB porta ali okrenutog za 90 stepeni tako da kada ga jednom povežete nećete uopšte imati utisak da nije oduvek i bio tu. Iskren da budem ja sam mnogo više za kablove končanog tipa pa sam samim tim najveći deo testiranja obavio upravo s ovom varijantom. Kablovi se osim po materijalu razlikuju i po dužini pa je gumirani kraći i dugačak je samo 1 metar dok je končani duži i ima cela 2 metra.
Rival 700 je za nijansu manji od Rival 300 miša što se meni lično svidelo jer mi je ovaj prethodni delovao malo veliko za moju šaku. Oblik je jako udoban, malo je stilizovan u odnosu na prethodne modele ali su zadržani neki interesantni elementi kao što je zadnja pločica na kojoj piše Rival ali ako imate pristup nekom 3D štampaču (verovali ili ne ljudi to uslužno rade i u Beogradu) možete na njoj odštampati šta god da vam je drago. Posebno treba pohvaliti zadnju stranu miša koja je od nekog kao karbon materijala i jako lepo prijanja za šaku. Za one koji su možda još zahtevniji po tom pitanju Steelseries kao doplatu nudi i još dve maske za zadnji deo leđa – jednu potpuno glatku i drugu potpuno gumiranu. Još bolji utisak ostavlja i guma oko mesta gde se nalazi palac (miš je predviđen za korišćenje desnom rukom, dakle nije ambidextrous). Na sredini te gume se nalaze nekakve crvene tačke od plastike koje mi u početku nisu bile jasne čemu služe ali sam kasnije shvatio da zapravo pomoću njih mnogo bolje na osnovu samo osećaja orijetišem gde mi je palac u odnosu na miš. Malo unapređenje ali zaista znači kada se naviknete. Posebno treba naglasiti i da su levo i desno dugme miša izrađeni od posebno ojačane plastike što bi trebalo da mu produži životni vek ali i da daje bolju povratnu informaciju korisniku prilikom svakog klika.
Rival 700 miš krasi PixArt PMW3360 optički senzor rezolucije neverovatnih 16.000 CPI s mogućnošću preciznog praćenja ubrzanja do celih 50G. Miš s računarom komunicira brzinom od 1ms, odnosno učestalošću od 1.000Hz. Takođe s obzirom da se radi o optičkom senzoru ne postoji apsolutno nikakva hardverska akceleracija (moguće je podesiti softverski) i Steelseries se hvali činjenicom da je trackih, odnosno praćenje podloge, uvek 1:1. Naravno osetljivost miša možete menjati preko za to određenog dugmeta u podeocima koje odredite u okviru softvera od 100 CPI pa do 16.000.
Potpuno prilagođavanje korisniku
Dolazimo i do jedne od velikih novina Rival 700 miša – ovo je prvi miš sa OLED ekranom na sebi. Na prednjoj levoj strani se nalazi vrlo lepo uklopljen ekran koji funkcioniše u dve boje. Čim upalite miš na njemu će biti ispisan Steelseries logo ali odmah iz softvera to možete promeniti tako što ćete skinuti neku od ponuđenih grafika sa sajta (mogu i animirani gifovi) ili čak napraviti svoju. Miš podržava i integraciju sa CS:GO i Dota2 gde se na ekranu može prikazivati vaš ukupan broj ubistava, status ili slično. Moram priznati da je meni malo nelogično da gledam u sam miš da bih dobio informacije o situaciji u igri, to ću lakše dobiti s monitora, ali eto možda nekome i to odgovara. Meni je bilo dovoljno zabavno i da samo uploadujem naš logo i naslađujem se činjenicom da sam miša prilagodio sebi. I osvetljenje na mišu se može menjati u svim mogućim bojama ali to već nekako i nije neka vest kada govorimo o iole skupljim uređajima.
Bitnija stavka vezana za prilagođavanje miša igraču je činjenica da ovaj miš po prvi put ima takozvani haptic feedback – moguće ga je podesiti da zavibrira u određenom trenutku vezanom za igru i to čak i podesiti kako vibrira za određene događaje. Na primer možete ga podesiti da dva puta zavibrira kada je završen cooldown neke magije u Doti ili da u CS:GO vibrira kada se završi reload puške, kada pogodite headshot, kada se demontira bomba, opcije su zaista vrlo raznovrsne. Ono što je trenutno malo problem jeste što ta Gamesense tehnologija u Steelseries softveru funkcioniše samo sa Dota 2 i CS:GO igrama. Činjenica da veliki broj igrača koji želi baš ovog miša igra upravo jednu od te dve igre ali je broj igara trenutno zaista mali i nadamo se da će se povećati u narednom periodu da bi ova funkcija imala više smisla.
Na kraju zaključujemo da ovaj miš ima zaista velike mogućnosti prilagođavanja – počev od kabla, preko pločice s imenom, leđa, ekrana, pa sve do vibracija. Ali to nije najinteresantnije, na ovom mišu možete da promenite čak i samo srce miša jer Steelseries nudi opciju da nabavite drugi, laserski, senzor! Drugi senzor nosi oznaku Pixart 9800 i donosi 8.200 CPI i praćenje ubrzanja do 30G, kao i obećanje da nema hardverske akceleracije. Ovde se postavlja pitanje i zašto bi neko kupio optički miš da bi senzor kasnije zamenio laserskim a jedino što meni pada na pamet jeste da se ceo senzor menja jako brzo pa možete da ga promenite ukoliko promenite podlogu na kojoj igrate iz nekog razloga i da se vraćate tamo-vamo između optike i lasera zavisno od igre ili situacije gde igrate. Bitna informacija vezana za dodatke jeste da je Steelseries za sada odlučio da ih prodaje samo preko svog sajta tako da ukoliko ih želite bitste morali da se obratite direktno njima.
Zaključak
Steelseries Rival 700 donosi zaista različite stvari koje prvi put vidimo na jednom gejming mišu, počev od mogućnosti za personalizaciju, ekrana, vibracija, pa do promene i samog senzora. Ipak na igraču ostaje da vidi šta mu je od ovoga svega neophodno a zašta će možda platiti neopravdano višu cenu. Naravno sam senzor od 16.000 DPI garantuje vrhunsku preciznost u igranju ali opet ostaje večno pitanje da li svima nama to zaista i treba ili možemo da prođemo i sa nekim pristupačnijim modelom kao što je Rival 300 ili čak i Rival 100? Odgovor na ovo pitanje svako mora da da za sebe ali je činjenica da ako se odlučite za najskuplju varijantu ćete dobiti jedan zaista izvanredan proizvod.
Karakteristike:
Model | Steelseries Rival 700 |
Tip | Optički miš |
Povezivanje | USB |
Senzor | 16.000 CPI |
Dodatno | CPI prebacivanje, podešavanje osvetljena, ekran, vibracija |