U inostranstvu je već lansirana nova generacija Nvidia grafičkih kartica predvođena modelom GTX 1080 i mi smo se nadali da ćemo ih nekako ranije dobiti na test pa smo uzeli da probamo najbolje iz prethodne generacije – Asus Republic of Gamers Matrix GTX 980ti. Nažalost kako kod nas svi noviteti pomalo kasne odlučili smo da se detaljnije pozabavimo prethodnom generacijom pa ćemo je direktno uporediti sa novim karticama čim postanu raspoložive kod nas.
Najbolja od najboljih
Nvidia GeForce GTX 980ti važi za jednu od najbržih grafičkih kartica do skoro dostupnih, naravno ako izumemo preskupe varijante kao što je Titan X. Sa svojih 6GB ugrađene GDDR5 memorije takođe vrlo lako može da savlada velike teksture u svim trenutnim i nadolazećim igrama. Naravno i same performanse jednog flagship modela su takve da ukoliko ste se odlučili za ovakvu karticu kada se pojavila, čak i ako se sada na „zalasku karijere“ odlučite za nju možete biti potpuno sigurni da će makar u Full HD rezoluciji sve igre raditi na maksimumu detalja bar još dve do tri godine.
Kada pogledamo Asus Republic of Gamers Matrix grafičku karticu jasno je da se tu ne radi o nekom običnom modelu. Sama kutija je tako dizajnirana da se poklopac može podići i kroz providni deo direktno pogledati sama kartica. A ima i šta da se vidi – dva velika ventilatora u sivoj boji prošarana narandžastim ROG detaljima. I kada se kartica uzme u ruku sve odiše vrhunskim kvalitetom, pre svega donja strana sa posebno ojačanim DirectCU II rashladnim cevima od 10mm za koje Asus tvrdi da donose i do 30% nižu temperaturu i do tri puta tiši rad o referentnog dizajna. I kada pogledate sve te rashladne cevi odmah primetite neku čudnu i očaravajuću crnu boju umesto standardne srebrne ili bakarne na kakve smo navikli. Posebno pozdravljamo činjenicu da se pored konektora za napajanje nalaze i dve LED diode koje signaliziraju da je kartica pravilno prikačena na napajanje što je dobro prilikom sklapanja sistema a i inače daje lepo i diskretno osvetljenje. Pritom računajte da će vam napajanja trebati dosta – idu dva 8-pinska konektora, a ako ih nemate na svom napajanju dobijaju se adapteri u kutiji. Ipak bez obzira na broj konektora proizvođač predlaže napajanje snage minimum 700W uz ovakvu grafičku kartu. Od zanimljivih rešenja tu je i Republic of Gamers logo sa strane kartice koji svetli različito zavisno od opterećenja pod kojim se nalazi kartica – zeleno je kada ne radi ništa, plavo je malo opreterećenje, žuto srednje a crveno je maksimalno opterećenje.
Performanse
Ova kartica je i napravljena s idejom maksimalnog opterećenja – zapravo ona dolazi fabrički overklokovana na 1.216 MHz za bazni klok grafičkog procesora i 1.317MHz za boost clock (referentne vrednosti za 980ti su 1.000MHz za bazni klok i 1.075MHz za boost clock). Dakle u startu se postižu oko 20% bolji rezultati u odnosu na standardni GTX 980ti što naši testovi i potvrđuju. Baš će zato biti interesantno uporediti upravo ovaj model sa novom generacijom Nvidia čipova. Još jedna vrlo interesantna mogućnost je Memory Defroster funkcija koju možete koristiti ukoliko radite sa nekim vrlo specifičnim sredstvima za hlađenje za velike overkloking mogućnosti kao što je na primer tečni azot. Ova funkcija omogućava da celu, ili bar veći deo, kartice prosto zaledite, a onda uključite ovo i odmrznu se samo memorijski moduli, a ne i procesor, čime se izbegavaju bagovi uzrokovani hladnoćom dok se u isto vreme podiže overkloking potencijal grafičkog čipa. Naravno ne verujemo da će mnogo ljudi ovo stalno i raditi, ali za one najveće entuzijaste je zanimljiva opcija. Treba naglasiti i da sam overkloking možete raditi direktno iz softvera, bilo u pojednostavljenom bilo u naprednom modu. GPU Tweak II softver ima ugrađenu mogućnost i direktnog strimovanja sadržaja preko XSplit Gamecaster softvera koji standardno košta $99 ali ga vi dobijate uz karticu. Ako se malo preigrate s overklokingom sigurno će vam dobro doći posebno dugme sa strane kartice „Safe mode“ koje vraća podešavanja na normalu kako biste mogli normalno da podignete sistem.
Kada se pogledaju performanse u igrama jasno je da u 1920×1080 rezoluciji ova kartica i više nego zadovoljava sve današnje i buduće potrebe u dogledno vreme. Ako pogledamo 2560×1440 rezoluciju i dalje sve igre koje smo testirali imaju dobrano preko 60fps u proseku što je odlično, ali u praksi znači da nekada može pasti broj slika i ispod 60 u sekundi. Naravno osim za nekoga ko je baš specifičan to može i sada predstavljati problem ali u realnosti nije tako, ono što nas brine jeste što ako planirate da se igrate u ovoj rezoluciji možete očekivati da se u narednih godinu dana pojave naslovi koje ova kartica neće moći da potera u više od 60 frejmova u sekundi (fps). Opet prosto u redakciji nemamo 4k monitor da bismo testirali naslove u ovoj rezoluciji, ali prema onome što se može naći na internetu pad je nekih 20-30 fps u odnosu na 1440p pa možete računati da biste Witchera 3 na maksimumu detalja igrali u nekih 40ak frejmova u sekundi. Ovo nikako nije loš rezultat ali je očigledno da će vam u dogledno vreme za 4K igranje najnovijih i najzahtevnijih naslova ipak trebati dve kartice.
Kralj je mrtav, čeka se novi kralj
Još jednom treba napomenuti da je trenutak pisanja ovog teksta kada se očekuje da kod nas stigne nova generacija GeForce kartica a prema svemu onome što se može naći na internetu čak bi trenutno slabiji model GTX 1070 trebalo da postiže slične performanse kao 980ti, ostaje samo da se vidi kad nam padne šaka da li će moći da nadmaši i naš overklokovani Asus RoG Matrix 980ti. Ono što se takođe postavlja kao pitanje jeste cena, ova kartica je do nedavno koštala malo preko 700 evra, a sada se očekuje da će je po performansama zameniti model čija bi preporučena cena trebalo da bude oko 380 evra. Da li onda uopšte ima smisla ovakva kartica? Naravno da ima, možda sada čak i više nego pre par meseci jer će cene sigurno morati da idu na dole pa se možda može nabaviti neki primerak na popustu jer će svima biti u interesu da isčiste lager starih grafičkih ili pak da se pazari neka polovna kartica od nekoga ko radi nadogradnju na najbolji model. U svakom slučaju kako cene budu išle na dole GTX 980ti može postati sasvim lepo rešenje koje u ovakvom pakovanju donosi maksimalni kvalitet i performanse koje će još dugo dugo biti konkurentne ako govorimo o Full HD rezoluciji. S druge strane nova generacija osim boljih performansi po nižim cenama ne donosi nikakve revolucionarne nove tehnologije tako da u tom smislu možete mirno uzeti i model iz prethodne generacije ako se ispostavi da je cena povoljna.
Testiranje:
Igra
(average FPS) |
1920×1080 | 2560×1440 |
Witcher 3 | 93 | 68 |
GTA V | 163 | 94 |
Metro Last Light | 88 | 65 |
BioShock Infinite | 174 | 125 |
Test konfiguracija: Intel i7 4770, 16GB RAM, 700W napajanje.